Jaka pompa do basenu?

Baseny ogrodowe to w ciągu ostatnich sezonów coraz popularniejsza rozrywka. Zwłaszcza w ciągu ostatniego lata, gdy pandemia korona-wirusa nie pozwoliła na swobodne podróżowanie, na zakup własnego basenu ogrodowego zdecydowało się coraz więcej osób. Aby jednak woda w basenie pozostawała zawsze czysta i higieniczna, należy o nią odpowiednio zadbać. Jedną z podstawowych metod oczyszczania wody jest zainstalowanie pompy. Sprawdźmy, jaką pompę należy wybrać, aby jak najlepiej zadbać o czystość wody.

Pompa do basenu.Pompa do basenu. Fot. Shutterstock

Pompa do basenu - czym jest?

Pompy do basenu to jedno z głównych urządzeń do oczyszczania wody. Zasysa ono wodę z basenu, oczyszcza ją zarówno z większych zanieczyszczeń (włosy, liście), jak i z tych mniejszych (drobiny naskórka, pyłki drzew i kwiatów) i z powrotem, już oczyszczoną, przepompowuje do basenu. Wystarczające jest oczyszczenie całej wody z basenu średnio dwa - trzy razy na dobę i co najmniej taką wydajność powinna mieć każda pompa. Obsługa pomp jest łatwa i zwykle nie sprawia użytkownikom większych problemów.

Pompa filtrująca do basenu - cechy

Istnieje kilka rodzajów pomp basenowych. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Zanim zaczniemy wybieranie właściwego dla nas urządzenia, warto zapoznać się z tymi cechami pomp, które mogą być dla nas decydujące przy zakupie.

Rodzaje

Najpopularniejszymi rodzajami pomp są: pompa piaskowa oraz pompa kartuszowa.

W pompie piaskowej głównym elementem filtrującym wodę jest piasek. W zależności od pompy potrzeba na raz od 15 do 30 kg piasku. Piasek można używać wielokrotnie - przy okresowym czyszczeniu piasku wypłukujemy go z większych i mniejszych zanieczyszczeń i możemy ponownie wsypać do pompy. Wiele osób decyduje się również aby piasek zastąpić kulami pet. Kule są lżejsze niż piasek, a ich efektywność jest porównywalna.

Do pompy basenowej kartuszowej wkładane są filtry kartuszowe. Filtry odpowiedzialne są za wyłapywanie nieczystości i oczyszczanie wody. Trzeba je wymieniać regularnie i warto często wykonywać przepłukiwanie filtra z większych nieczystości, aby przedłużyć ich żywotność. Pompy z filtrem są z reguły tańsze niż piaskowe i są polecane na mniejsze baseny.

Basen ogrodowy. Basen ogrodowy.  Fot. Merkury Market

Średnica otworu wylotowego

Wybierając pompę zwróćmy uwagę na to, aby średnica wylotu była odpowiednio dopasowana do otworów w posiadanym przez nas basenie. Większość dostępnych na rynku basenów będzie miała średnicę otworów wylotowych wielkości 3,2 lub 3,8 cm. Jeśli wybrana pompa będzie miała inną średnicę otworu niż nasz basen, będzie trzeba dodatkowo zamontować redukcję.

Wydajność pompy

Duże baseny ogrodowe będą wymagały podłączenia pompy o większej wydajności. Do basenów mniejszych wystarczy odpowiednio mniejsza pompa. Na etykiecie każdej pompy znajduje się informacje o tym, do jakich basenów jest polecana - warto kierować się tymi zaleceniami producenta.

Moc urządzenia

Ważna jest zwłaszcza przy dużych basenach. Pompy o zbyt małej mocy mogą mieć problemy z zasysaniem wody z odległych zakamarków basenu. Nie warto jednak przepłacać, zbyt duża wydajność może być nam niepotrzebna i narażać nas na dodatkowe koszty.

Możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń

Niezwykle przydatną opcją jest możliwość podłączenia do pompy innych urządzeń. Opcja ta przyda się szczególnie, jeśli chcemy dodatkowo wyczyścić basen - wtedy podłączamy np. odkurzacz basenowy lub skimmer. Przydatne będzie również podłączenie pompy do grzałki, dzięki temu woda w basenie będzie stale ciepła.

Jaką pompę do basenu wybrać?

Gdy przejrzeliśmy już wszystkie najważniejsze cechy, czas na wybór pompy. Aby dobrać pompę najpierw zdecydujmy, czy interesuje nam pompa piaskowa i filtr piaskowy, czy wolimy zainwestować w pompę basenową i filtr kartuszowy. To, jaki filtr preferujemy zależy głównie od naszych własnych upodobań. Zwróćmy szczególną uwagę na wydajność pompy i moc urządzenia. Aby zapewnić dobry stan wody w basenie zawsze miejmy w pogotowiu zapasowy filtr lub piasek bądź kule pet do wymiany. Nie zapominajmy również o chemii basenowej. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się basenem przez cały sezon i basenowe zabawy będą czystą przyjemnością.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.