Jak zrobić salto i inne akrobacje na trampolinie. Jak się przygotować?

Zespół Czterech Kątów
21.03.2021 12:00
Salto w tył, a może salto w przód? Akrobacje na trampolinie mogą wydawać się skomplikowane i niebezpieczne. Jednak mając wiedzę, jak je wykonywać, można nauczyć się robić widowiskowe akrobacje. Nauczysz się, jak przełamać wszelkie bariery do wnoszenia się w górę i do trampolin, a przy tym zdobędziesz nowe umiejętności. Jak robić to dobrze i umiejętnie, oraz od czego zacząć? Dowiedzie się z tego artykułu.

Trampolina ogrodowa.Trampolina ogrodowa. Fot. Shutterstock

Trampolina jest coraz częściej wybieraną formą ćwiczeń nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też dla dorosłych. Jest to idealne ćwiczenie całego ciała, które przyśpiesza rozwój umiejętności ruchowych, co przekłada się na polepszenie umiejętności również w innych dziedzinach sportu. Dzieci i młodzież doskonale wiedzą jak skakać na trampolinie, dlatego kolejnym krokiem dla wszystkich pasjonatów jest nauka salta.

Jak się przygotować?

Niezależnie od rodzaju wybranego sportu, ważne jest wcześniejsze przygotowanie ciała do wykonywania poszczególnych zadań. Salto jest trudnym trickiem, dlatego wykonanie go bezpiecznie i widowiskowo wymagać będzie wielu godzin treningów. Ćwiczeniami, które przygotują nas do wykonania salta, są wyskoki, pady, przewroty i wznosy nóg. Podczas tego rodzaju ćwiczeń, bardzo ważna jest też odpowiednia koordynacja ruchowa. Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto wzmocnić mięśnie nóg i mięśnie głębokie. Można też trenować z obciążnikami, wykonywać deskę, brzuszki i podciąganie nóg. Innym ważnym etapem przygotowań jest rozciągnięcie pleców, bioder i brzucha, co pozwoli zredukować ryzyko kontuzji, dzięki zwiększeniu elastyczności mięśni.

Jeżeli nie mamy do dyspozycji trampoliny, to trampoliny ogrodowe i akcesoria do trampolin można kupić marketach stacjonarnych, lub poprzez internet. Sklepem, który posiada tego typu asortyment, jest np. sklep Merkury Market.

Salto w przód i tył - jak zrobić?

Trampolina z siatką.Trampolina z siatką. Fot. Shutterstock

Salto do przodu. Od czego zacząć?

Salto w przód, czyli frontflip to spektakularne ćwiczenie akrobatyczne. Przed nauką, należy odpowiednio się przygotować, żeby nie nabawić się kontuzji. Zalecamy też, skorzystanie z pomocy trenera profesjonalisty.

Zacząć należy od przewrotu w przód z wydłużoną fazą lotu. Przed próbą salta w powietrzu, warto wykonać je najpierw do basenu z gąbkami. Wykonanie poprawnego tricku na trampolinie wymaga kilku faz:

 • podskoki w miejscu
 • naskok tempowy
 • wyjście jak najwyżej pamiętając o tym, żeby przy tym nie nie pochylać. Ręce powinny być wzdłuż tułowia, a broda powinna przylegać do klatki piersiowej
 • przyjęcie pozycji kucznej
 • lądowanie na stopach z uniesionymi ku górze rękoma

Podpowiadamy jak zrobić salto w tył

Jeżeli chodzi o salto w tył, to można je wykonać na kilka różnych sposobów:

 • jednostkowy: wybicie z kucania. Ruch nie jest dynamiczny, ale akrobacja jest efektowna
 • dwuskokowy: wykonanie poprzez lekki podskok i mocny wymach rękoma. Akrobacja jest bardzo dynamiczna i popularna wśród wielbicieli capoeriry
 • wykonanie po roundoffie: wykonanie po nabiegu, który zwiększa prędkość

Istotny jest też podział salta w tył na trampolinie, ze względu na jego typy. Wyróżniamy:

 • kuczne: podciągnięcie kolan do klatki piersiowej podczas skoku
 • łamanie: salto na prostych nogach, do którego dociągamy tulów, chwytając rękoma kostki
 • proste: salto z wyprostowanym ciałem i rękoma wzdłuż tułowia

Przed próbą salta musisz mieć pewność swoich podstawowych umiejętności, takich jak: przewrót w tył w linii prostej odbicie na trampolinie z lądowaniem na plecach.

Pierwsze skoki na trampolinie powinny być wykonywane w obecności instruktora, który wytłumaczy dokładnie wszystkie kroki i będzie asekurował początkującego.

Żeby wykonać poprawnie salto w tył, wykonaj następujące czynności:

 1. Odbij się go góry, mając ręce wyprostowane ku górze i napięty brzuch.
 2. Złap rękoma kolana i dociągnij je do klatki piersiowej.
 3. Po zakończeniu rotacji wyląduj na stopach, trzymając ręce uniesione w górze.

Umiejętność zrobienia salta do tyłu i do przodu może być jednym z Twoich największych pasji. Teraz tylko jump, jump i możesz nauczyć się, czego tylko pragniesz.

Więcej o: