Łóżko z palet - jak zrobić je samodzielnie? Instrukcja

Łóżko z palet DIY to nie tylko bardzo ciekawy mebel, który możemy zrobić sami, ale też pokaźna kwota pieniędzy zaoszczędzonych w domowym budżecie. Właśnie w tym najlepiej widoczne są zalety wykonania mebli z materiałów pochodzących z recyklingu. Jak zabrać się do montażu takiej konstrukcji? Oto instrukcja krok po kroku.

Łóżko z palet.Łóżko z palet. Fot. Shutterstock

Meble z palet coraz bardziej popularne

Łóżka z palet, ale też inne meble wykonane z tego łatwo dostępnego materiału, są popularne nie od dziś. Moda na ponowne wykorzystanie europalet w Europie sprawiła, że swego czasu drewno z nich pochodzące było chętnie importowane właśnie z Polski. W naszym kraju wykorzystanie desek z odzysku stało się popularne później, ale moda ta wciąż trwa. Co za nią przemawia?

  • niskie koszty tak pozyskanego materiału (cena drewna z europalet jest w tym przypadku znacznie niższa, niż w przypadku nowego surowca)
  • szybkie tempo prac - wykorzystując europalety, posiadamy jakby gotowe moduły do połączenia, co skraca drogę do tego, żeby łóżko było gotowe
  • możliwość wykonania mebla na dowolny wymiar: palety dostępne są w różnych wymiarach; można też łączyć mniejsze z większymi
  • europalety to , który pozwala na stworzenie designerskich mebli, które z łatwością dopasujemy do przynajmniej kilku rodzajów stylowych aranżacji (loft, eko, boho)

Czego potrzeba do zrobienia łóżka z palet? Niezbędne narzędzia i materiały

Przygotowanie wymaga przede wszystkim odpowiedniego wyboru palet z drewna. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno ich wymiary tak, żeby stworzyć odpowiednio przestronny stelaż, jak i stan. Co do zasady możemy kupić gotowe palety, które są już oczyszczone i przygotowane do dalszego montażu. Kłóci się to nieco z ideą pozyskania materiału z recyklingu i kosztuje znacznie więcej. Stąd też za kilka złotych warto pozyskać materiał używany wcześniej w logistyce. Wówczas trzeba jednak palety samemu oczyścić i zabezpieczyć.

Jaki materiał na łóżko z palet wybrać?

Jakie są parametry typowych europalet? Najbardziej popularne to:

  • 2,2 cm grubości desek (bardzo duża grubość, która sprawia, że drewno z palet jest tak cenione)
  • 120 cm długości palety
  • 80 cm jej szerokości
  • 14,4 cm - wysokość palety

Zabierając się za konstrukcję łóżka, warto stelaż zaplanować tak, aby nie musieć docinać palet. Drugim elementem, który należy zawczasu uwzględnić, są wymiary posiadane przez typowy materac. Nie ma potrzeby konstruować łóżko o bardzo specyficznym kształcie, gdzie zachodzi konieczność zamówienia drogiego materaca na specjalne zamówienie. Ile europalet kupić? Biorąc pod uwagę szerokość łóżka 160 cm, powinniśmy kupić sześć palet (jedna warstwa) lub dwanaście sztuk (dwie warstwy). Na zagłówek także p będą dwie palety. Stelaże do łóżek wykonane z takiego bywają bardzo solidne, za co się je ceni.

Co jeszcze, oprócz drewna, będzie nam potrzebne?

Przyda się oczywiście też sprzęt do oczyszczenia i szlifowania europalet. Papier ścierny sprawdzi się, ale praca z nim będzie bardzo żmudna. Lepiej kupić lub pożyczyć np. szlifierkę kątową lub oscylacyjną. Malowanie palet może być wykonane przy pomocy farby, ale też lakierem lub bejcą; można je też opalać, co daje szczególnie ciekawy efekt. Przydadzą się też okulary ochronne. Do mocowania potrzebne będą śruby, kątowniki metalowe i wkręty. Pomalowanie umożliwi zestaw pędzli.

Jak zrobić łóżko z palet krok po kroku?

Pierwszy krok, do zrobienia łóżka z palet do sypialni to o oczyszczenie powierzchni i jej szlifowanie tak, aby była gładka. Po wykonaniu prac należy je dokładnie odpylić - wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką. Następnie trzeba pomalować poszczególne palety. Dalszy etap prac następuje dopiero po wyschnięciu. Chociaż może się wydawać, że łóżko z palet do sypialni wystarczy zestawić z elementów i ułożyć na nich materac, to w praktyce byłoby to bardzo niepraktyczne. Konieczne jest więc łączenie, które wykonujemy przy pomocy śrub, kątowników metalowych i wkrętów. Można je później dodatkowo pomalować, by nie rzucały się w oczy. Alternatywą, mniej jednak trwałą, jest wykorzystanie kleju.

Odpowiednio zbity stelaż daje duże możliwości aranżacyjne i sprawia, że łóżko będzie wygodne. W wolne miejsca możemy wsunąć szuflady lub umieścić tam oświetlenie LED. Taśmy lub girlandy przytwierdza się we wnętrzu palet tak, by je rozświetlały, tworząc oryginalny efekt. Gdy całość jest już stabilna, montujemy zagłówek z dwóch wolnych palet. Może być wyższy lub niższy w zależności od tego, jak je ustawimy. Pozostaje już tylko wybrać odpowiedni materac lub materace - często zdarza się, że w przypadku łoża dla dwojga lepszym wyjściem jest zakup dwóch sztuk o parametrach odpowiadających wymaganiom każdej z osób. Materac powinien być zawsze nieco węższy od łóżka - nie będzie się zsuwał.

Więcej o: