Idealna filiżanka do kawy - jaka powinna być, o jakiej pojemności? Mamy wyjątkowo wiosenne modele

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy z pewnością wiesz, że ten aromatyczny napój, odpowiednio zaparzany i podawany w odpowiednim naczyniu smakuje jeszcze lepiej. Czy idealna filiżanka do kawy istnieje? Jaka powinna być idealna filiżanka do kawy, o jakiej pojemności? Sprawdziliśmy!

Idealna filiżanka do kawy - czy istnieje?

Pyszna, gorąca, czarna jak noc, z dodatkiem mleka lub słodkiego syropu - ilu kawoszy, tyle możliwości na zaparzenie idealnej kawy. Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka czy popołudnia bez filiżanki kawy, pobudzającego napoju. Kawę pijemy w pośpiechu o poranku, w pracy, podczas spotkań biznesowych, rodzinnych, spotkań z przyjaciółmi. W zależności od miejsca, kawę otrzymujemy w różnych naczyniach. Kubki, filiżanki, szklanki z podwójnym dnem - w każdej kawa smakuje inaczej. W różnych naczyniach także parzy się różne rodzaje kawy. Każdy z nas jest miłośnikiem innej kawy - espresso, cappucino, latte, americano.

Przyrządzenie pysznej kawy wymaga odpowiednich ziaren, umiejętności parzenia oraz sposobu podania. Skupmy się na kawie parzonej w ekspresie, co jest obecnie najbardziej powszechną opcją parzenia kawy. Wybór czy pijemy kawę z kubka czy z filiżanki to kwestia indywidualna, jednak niektóre rodzaje kawy, aż proszą się o podanie w filiżance. Warto pamiętać o kilku kwestiach.

Jaka filiżanka do kawy, a jaka do herbaty?

W przypadku filiżanek najlepsze są modele wykonane z porcelany. Porcelana to materiał o zerowej nasiąkliwości. Co to oznacza? Bez znaczenia, jak mocną kawę czy herbatę lubimy pić, na filiżance z porcelany nie pozostanie żaden osad, a jak wiemy, osad na kubkach potrafi doprowadzić do szału i jest naprawdę trudny do usunięcia. Porcelana dodatkowo charakteryzuje się niską przewodnością cieplną, dzięki czemu kawa czy herbata szybko nie ostygną, a zalana wrzątkiem nie pęknie.

Czym się różni filiżanka do kawy i herbaty? Filiżanki do kawy i herbaty różnią się od siebie wyglądem. Filiżanka do herbaty ma małe uszko, sprawia wrażenie mniejszej i lżejszej. Pojemność filiżanki do herbaty uzależniona powinna być od naszych preferencji, od tego czy wystarczy nam kilka łyków herbaty czy chcemy delektować się nią cały wieczór.

Filiżanka do kawyFiliżanka do kawy Fot. shutterstock

Jaka filiżanka do kawy - jaka pojemność będzie odpowiednia do jakiego rodzaju kawy?

W zależności od rodzaju parzonej kawy wybieramy filiżanki o innej pojemności. Małe filiżanki do kawy powinni mieć w posiadaniu wielbiciele espresso. Ci doskonale wiedzą, że filiżanka do espresso to must have w kuchni i biurze. Filiżanka do espresso ma pojemność 50-70 ml, nieckowate, łagodne dno i grubszy materiał wykonania, dzięki czemu temperatura dłużej się utrzymuje. Filiżanka do kawy ma pojemność od 100 do 125 mililitrów. Filiżanka do czarnej kawy standardowo powinna mieć 200 ml. Filiżanki o takiej pojemności oferują między innymi marki Villeroy&Boch, Ćmielów, Chodzież, Rosenthal Biała Maria. Filiżanka do kawy to świetny pomysł na prezent. Eleganckie modele wymienionych, popularnych marek ucieszą każdego i posłużą przez długie lata. Klasyczny design i piękne wykonanie trafią w każdy gust. 

Ile ml ma filiżanka do kawy cappucino? Miłośnicy mlecznych kaw powinni wejść w posiadanie filiżanek o pojemności 140-160, a nawet 200 ml. Filiżanka do kawy marki Lubiana to najczęstszy wybór, niezależnie od tego czy mleczną kawę pijemy na co dzień czy jedynie serwujemy ją gościom. Caffe Latte najlepiej prezentuje się w wysokim kubku bez ucha, o pojemności 280-340 ml. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku modele z podwójnym dnem.

Wybierając filiżanki warto wziąć pod uwagę kwestię jakiej pojemności kawy parzy ekspres, który posiadamy. Każde urządzenie, w zależności od modelu i producenta może mieć różne możliwości. Wielkość filiżanki dopasowana pojemnością pozwoli na eleganckie i estetyczne podanie kawy.

Filiżanka do kawyFiliżanka do kawy Fot. shutterstock

Filiżanka do kawy na prezent

Filiżanka do kawy na prezent najlepiej jeśli wykonana jest z porcelany. Dzięki temu efektownie i elegancko się prezentuje. Jest prezentem ponadczasowym i zawsze utrzymanym w dobrym tonie, niezależnie czy oferujemy ją miłośnikowi kawy czy herbaty. Filiżanka do kawy to świetny prezent dla nauczyciela w podziękowaniu za udany rok szkolny czy pomoc. Nietypowa filiżanka do kawy sprawdzi się, jako prezent imieninowy, bądź urodzinowy dla przyjaciółki. W przypadku znajomych dobrym wyborem będzie także filiżanka do kawy z nadrukiem lub zabawnym rysunkiem.

Filiżanka do kawy Rosenthal Biała Maria, Chodzież czy Ćmielów to klasa sama w sobie - będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli poszukujemy prezentu dla mamy, babci czy cioci.

Nie lubisz, gdy kawa szybko stygnie lub zajęty pracą zapominasz o wypiciu ciepłej? Kup filiżankę termiczną do kawy. Napój z pewnością pozostanie ciepły na dłużej. Filiżankę szklaną do kawy często możemy spotkać w Lidlu czy Biedronce.

Filiżanka do kawyFiliżanka do kawy Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.