Aneks kuchenny - mały, ale praktyczny. Jak go zaaranżować?

Aneks kuchenny to popularne rozwiązanie, które pozwala zachować maksimum funkcjonalności przy oszczędności przestrzeni. Po to, żeby taka kuchnia zdawała egzamin, musi być bardzo dobrze przemyślana. Miejsca na błędy jest tu niewiele. Jak wybrać odpowiedni projekt? Oto ważne kwestie z aneksem kuchennym w tle.
Kuchnia
Kuchnia Fot. Abra Meble

Wyposażenie aneksu kuchennego. Co jest najważniejsze dla funkcjonowania kuchni?

W co wyposażyć pomieszczenie, które będzie połączeniem pokoju dziennego i kuchni? Jakie funkcjonalności koniecznie musi zawierać nowoczesny aneks kuchenny? W praktyce mała przestrzeń będzie musiała pomieścić wszystkie funkcjonalności, jakie posiadają strefy w zwyczajnej kuchni: przygotowania, gotowania, zmywania i przechowywania.

Gdzie powinien się znajdować aneks kuchenny?

Kuchenne ustalenia dotyczące miejsca, w którym znajdzie się aneks kuchenny, zależą od tego, jaką przestrzeń mamy do dyspozycji. Tradycyjnie miejscem takim jest przedpokój, ale dotyczy to przede wszystkim wnętrza w małej kawalerce. Obecnie w aneks wyposaża się większe pomieszczenia z wyspą, która może także funkcjonować jako stół. Aneks kuchenny i salon tworzą w tym przypadku wielofunkcyjną przestrzeń, która jest otwarta i niekoniecznie bardzo mała.

Jak urządzić niewielki aneks kuchenny?

Dość obszerny blat, szafki i inne meble kuchenne - nie jest łatwo o dobrze zaplanowaną kuchnię w przypadku małego mieszkania. O czym warto pamiętać urządzając przestrzeń?

  • meble na zamówienie spiszą się lepiej, niż gotowa zabudowa kuchenna - oczywiste jest, że w aneksie kuchennym liczy się dosłownie każdy skrawek wolnego miejsca; jego aranżacja z wykorzystaniem mebli na wymiar pozwala też na urządzenie sprytnych skrytek, półek czy szafek, które dadzą dodatkowe miejsce np. do przechowywania
  • oszczędność przestrzeni wymusza wybór takich sprzętów do kuchni, które zajmują mniej miejsca: płyta do gotowania może mieć dwa, nie zaś cztery palniki, warto też usunąć sprzęty, które nie mają ważnej funkcji
  • trzeba zadbać o możliwie najlepszy dostęp do blatu i starać się o to, żeby bez potrzeby go nie skracać; trudno jest urządzić aneks tak, żeby pomieścił najważniejsze sprzęty i jednocześnie umożliwiał pracę więcej, n iż jednej osobie, ale trzeba wybrać projekt temu sprzyjający
  • nawet wtedy, gdy nie chodzi o aneks kuchenny w kawalerce i nie ma potrzeby tak drastycznej oszczędności miejsca, to warto rozdzielić go od salonu w kontekście przenikania zapachów i dźwięków, które może być problemem podczas przygotowywania posiłków; ważne jest więc, żeby aneks kuchenny posiadał dobrą wentylację i żeby pracowały w nim ciche sprzęty

Aneks kuchenny w przedpokoju

Miniaturowa kuchnia w przedpokoju? Urządzenie aneksu w takim miejscu to bardzo trudne zadanie. Takie rozwiązanie nie jest też zbyt funkcjonalne - umiejscowione gdzieś przy ścianie sprzęty kuchenne, źle oświetlone i w otoczeniu otwierających się drzwi niekoniecznie stworzą ciekawy i funkcjonalny wystrój. W przypadku, gdy już jesteśmy zmuszeni skorzystać z tego pomieszczenia, postarajmy się o maksymalne wyodrębnienie przestrzeni roboczej, gdzie znajdzie się blat i podstawowe sprzęty. Pomóc może też biała kolorystyka, która pomoże rozświetlić ciasne przestrzenie, warto też wybierać zestawy mebli kuchennych o jasnych i połyskliwych blatach.

Aneks kuchenny z salonem. Jak je połączyć?

Kuchnia Artisan.
Kuchnia Artisan. Fot. Abra Meble

W przypadku aranżacji wnętrz, gdzie aneks i salon, możemy w przemyślny sposób oddzielić obie przestrzenie i wcale nie chodzi tutaj o bariery fizyczne. Oczywiście można wykorzystać meble kuchenne. Wystarczy jednak, że nadamy obu częściom inny styl. Kuchnie mogą być odseparowane poprzez inny design płytek i kolory ścian. Rolę może mieć też odmienne oświetlenie. Inspiracje mogą być liczne - nasza miniaturowa kuchnia zyskać zaś niepowtarzalny urok.

Aneks kuchenny w salonie. Czy to dobry pomysł?

Czy aranżacje salonowe aneksów kuchennych stanowią w pełni funkcjonalne rozwiązania? Pewne jest to, że w takiej przestrzeni można pomieścić najważniejsze funkcjonalności, jakie posiadają pełnowymiarowe kuchnie. Potrzeba jedynie przemyślanego planowania. Reszta bywa kwestią gustu. Jedne osoby kochają gotować w towarzystwie gości, inne wolą się zaszyć w swoim kulinarnym królestwie.

A może aneks kuchenny w przedpokoju?

Aneks kuchenny w przedpokoju to świetne rozwiązanie do naprawdę niewielkiej przestrzeni, np. kawalerki. Skorzysta na tym nasza przestrzeń do odpoczynku. Szukając praktycznych rozwiązań, warto zwrócić uwagę na możliwość zabudowy mebli kuchennych drzwiami składanymi lub przesuwnymi, tworząc prawdziwy kącik kulinarny, który zawsze można oddzielić od pozostałej przestrzeni w mieszkaniu.

Więcej o: