Jak stworzyć przytulną sypialnię? Podpowiadamy

Czym powinna się odznaczać przytulna sypialnia? Czy powinniśmy jej nadać cechy według uznania, czy też kierować się konkretnym stylem? Nie można tutaj zapomnieć o kolorach, meblach i dodatkach. Oto kilka pomysłów, które pomogą wprowadzić plan w życie.

Panele podłogowe do sypialniPanele podłogowe do sypialni Fot. Shutterstock

Jak urządzić przytulną sypialnię? Podstawowe zasady

Jakie cechy powinna mieć przytulna sypialnia? Z pewnością nie istnieje jedna aranżacja, która byłaby idealnym miejscem do snu i wypoczynku dla wszystkich. Nie liczy się tutaj także wielkość wnętrza. Nawet mała sypialnia może tworzyć wrażenie przytulności, gdy włożymy w to odpowiednio dużo pracy. Warto jednak, żeby:

  • właściwie dobrać kolory: choć różne barwy mogą się kojarzyć ze strefą relaksu, snu i odpoczynku, to raczej niewiele osób wskaże tu czerń czy ognistą czerwień, ale dominować będą barwy ciepłe, uspokajające
  • sypialnia była przytulna, czyli także wygodna - dotyczy to łóżka i mebli, ale zawiera też inne elementy ( lampy, tkaniny, wystrój i wyposażenie)
  • można było łatwo przesłonić okna - światło może nam przecież przeszkadzać wtedy, gdy zechcemy odespać długą noc lub uraczymy się popołudniową drzemką
  • samo oświetlenie było nastrojowe - girlandy, lampki, kinkiety na ścianie czy popularne cotton balls to dobre elementy oświetlające przestrzeń w takim wnętrzu
  • sypialnia nie była zagracona - nie chodzi tylko o niepotrzebne w sypialni sprzęty, ale także o absolutny zakaz wnoszenia do niej przedmiotów związanych z pracą (telefon, laptop, notatki)
  • aranżacja nam się podobała - w końcu to przede wszystkim dla nas to konkretne wnętrze było przytulne. Nawet najmodniejszy motyw nie będzie cieszył oka, kiedy zwyczajnie nie będzie nam się podobał.

Przytulna sypialnia a kolory

Pomysły na pomalowanie ścian sypialni bywają różne - obecnie modnymi kolorami do sypialni są ''barwy ziemi'', czyli paleta barw nawiązujących do natury. Różne odcienie zieleni, niebieskiego i brązy tworzą bardzo ciekawe aranżacje. Przez długi czas w tej części domu królowała butelkowa zieleń, która obecnie coraz częściej zamieniana jest na kolor morski. Zwłaszcza w małej sypialni znajdzie się miejsce w kolorach białym, beżowym czy mocniejszym cytrynowym.

Wygodne meble i dodatki

Panele podłogowe do sypialniPanele podłogowe do sypialni Fot. Shutterstock

Dekoracje i dodatki także pomagają stworzyć bardzo przytulną aranżację w sypialni. Warto przede wszystkim zainwestować w miłe w dotyku i miękkie poduszki czy zagłówki. Podobną rolę spełnią koce, pledy i narzuty, którymi zawsze można się otulić w razie potrzeby. Na podłodze dobrze sprawdzi się drewno. Może być ono również głównym surowcem, z którego wykonane zostały meble z łóżkiem, komodą i stolikiem nocnym na czele. Mniejsze dodatki, choćby lampki nocne i niewielkie dekoracje ścienne także mogą wzmóc przytulny styl, w jakim urządzona będzie sypialnia.

Różne style aranżacji sypialni

W praktyce do aranżacji przytulnych wnętrz mogą służyć inspiracje w różnym stylu. Z pewnością taka właśnie będzie sypialnia w stylu boho z plecionymi meblami z rattanu, ciepłymi pledami, dywanami z naturalnych materiałów i dużą domieszką artystycznego nieładu. Poleca się także styl skandynawski. Również tutaj przydadzą się grube tkaniny, solidne meble, zwłaszcza łóżko i szafy do sypialni, oraz pastelowe barwy. Wato wspomnieć zwłaszcza o stylu skandynawskim rodem z Danii, czyli hygge. Jedną z jego zasad jest dążenie do takich aranżacji wnętrz, które są przyjemne i wygodne. Nastrojowa może być też przestrzeń, gdzie ściany będą utrzymane w ciemniejszym kolorze - choćby nowoczesny wystrój sypialni z elegancką butelkową zielenią i jaśniejszymi dodatkami. Wreszcie - poleca się stylizacje rustykalne, gdzie pierwszoplanowe role odgrywają tu solidne łóżka do sypialni i staromodne, ale urokliwe komody z drewna.

Sypialnia.Sypialnia. Fot. Merkury Market

Sypialnia na poddaszu? Świetny pomysł

Także sypialnia na poddaszu zdecydowanie może być urokliwa. Warto, aby jej projekt uwzględniał charakterystykę takiego pomieszczenia. Nawet gdy zdecydujemy się odmalować sufit na jakiś jasny kolor, to dobrze jest wyeksponować niektóre drewniane elementy konstrukcyjne, które dodadzą całości uroku. Ważne, żeby do wewnątrz wpuścić odpowiednią ilość światła. Jeśli nie możemy liczyć na naturalne, to powinniśmy dobrze wykorzystać oświetlenie sztuczne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.