Pluskwy w materacu - jak je rozpoznać i usunąć?

Pluskwy to niewielkie owady, które gnieżdżą się szczególnie w ciasnych miejscach, niestety potrafią też dotkliwie gryźć i budzą powszechną niechęć. Zdarza się czasem tak, że jako miejsce bytowania wybiorą sobie materac do spania. Wcale niekoniecznie zdarza się to w domu, gdzie rzadko się sprząta. Jak zwalczyć pluskwy? Podpowiadamy.

Materac to najważniejszy element łóżka.Materac to najważniejszy element łóżka. Fot. Shutterstock

Pluskwa domowa. Jak wygląda i czemu jest groźna?

Pluskwa domowa jest jednym z tych insektów, które budzą dość duży wstręt. Największym problemem jest to, że dorosłe osobniki żywią się krwią ludzi i zwierząt żerując nocą, za dnia zaś kryją się w trudno dostępnych miejscach, choćby w powierzchni materaca, tapicerce, pod tapetami czy w szczelinach podłóg w mieszkaniu. Zasiedlają też listwy przypodłogowe i inne miejsca, gdzie trudno się dostać.

Jaki jest wygląd pluskiew?

Dorosłe pluskwy przyrównuje się wyglądem do pestki jabłka, jest owalna, płaska i ma ok. 5 mm. Wspinanie się nawet po murach to dla niej żaden problem, chociaż nie mają skrzydeł. Ich pancerz jest bardzo twardy, jednocześnie pluskwy przed najedzeniem się są przezroczyste, koloru nabierają dopiero po napiciu się krwi. Interesujące, że obawy te bez dostępu do pokarmu potrafią się hibernować na 3 miesiące. Stąd też ich zwalczanie jest tak trudne. Samica pluskwy składa do nawet 500 jaj, które dojrzewają w temperaturze pokojowej do 3 miesięcy.

Co na ukąszenie pluskwy?

Ugryzienia pluskiew są widoczne dopiero po 24-48 godzinach, bo owad wpuszcza w ranę substancję przeciwbólową. Najczęściej pojawiają się na odsłoniętych w nocy częściach ciała, w tym na twarzy. Po pewnym czasie od ugryzienia pojawiają się grudki i bąble do 5 cm. Pogryzienia przez pluskwy zwykle nie są bardzo groźne dla zdrowia - w niektóre miejsca może wdać się nadkażenie, ale występuje raczej z powodu rozdrapywania ran. Tylko bardzo liczne pokąsania wymagają leczenia.

Skąd się biorą pluskwy domowe?

W jaki sposób możemy się nabawić problemu pluskiew w mieszkaniu? Mogą pojawić się w naszym domu wraz z osobami, które do nas przyszły, ale mogą też dostać się tutaj poprzez zakupione meble lub przejść od sąsiada. W przypadku zainfekowania nimi sąsiedniego mieszkania trudno jest zabezpieczyć własne. Z pluskwami możemy w końcu przyjść do wnętrza sami choćby po wizycie w hotelu. Ślady ich obecności łatwo jest wykryć dopiero przy prawdziwej inwazji. Gdy zasiedlą materac, może się pojawić charakterystyczny zapach zbliżony do kolendry.

Na czym polega zwalczanie pluskiew w materacu? Odpluskwianie

Najbardziej skutecznym sposobem jest niewątpliwie zatrudnienie fachowców, którzy dobiorą odpowiednie środki dla zwalczenia pluskiew, które z materaca, pościeli i łóżka rozprzestrzeniły się na całe mieszkanie i występują w licznych zakamarkach. Do dezynsekcji wykorzystuje się między innymi wymrażanie, które zwalcza jaja i jest zaliczane do środków ekologicznych. Wykorzystanie suchego lodu o temperaturze - 78 stopni Celsjusza posiada też tę zaletę, że nie wnosi do mieszkania wilgoci. Tej metody można więc użyć do zwalczania pluskiew w łóżku, w przypadku materacy czy mebli i jest bezpieczne dla człowieka. Metodę tę możemy zobaczyć na filmikach w Internecie, gdzie czyści się tak również materace.

Domowe sposoby na pluskwy

Można jednak zastosować także niektóre ze sposobów typowo domowych. Ich skuteczność będzie najpewniej niższa, ale zastosowane w porę, nim materace zostaną skolonizowane przez niechcianych gości, mogą przynieść dobre efekty.

Sprzątanie

Podstawową metodą jest profilaktyka, która nakazuje utrzymywać materac i inne sprzęty w czystości. Mówiąc o samych materacach, mamy też na myśli pokrowce, które są skuteczne w uniemożliwianiu owadom zagnieżdżenia się. Najważniejsze jest jednak to, żeby utrzymywać we wnętrzu czystość. W przypadku pojawienia się niechcianych gości, powinniśmy dokładnie wszystko wysprzątać, otwory w podłodze zabezpieczyć silikonem, tekstylia wyprać w temperaturze 65 stopni C.

Zapachy, których nie znoszą pluskwy

Jak jeszcze można zabezpieczyć materace? Przydatne domowe metody przewidują wykorzystanie olejków eterycznych. Można również skorzystać z domowych przypraw - mięty, goździków i kurkumy. Dobrze jest posłużyć się jednak nimi wcześniej tak, żeby zabezpieczyć materace i łóżka przed pluskwami.

Więcej o:
Copyright © Agora SA