Pralko suszarka - jakie ma funkcje, czy warto ją mieć i czym kierować się przy wyborze?

Każdy z domowników ma swoje obowiązki. Twoim zadaniem jest rozwieszanie prania, ale szczerze tego nie lubisz? Jest na to świetne rozwiązanie - pralko-suszarka. Jakie funkcje ma to urządzenie? Czym kierować się przy wyborze pralko-suszarki? Czy warto ją mieć i czy nie zniszczy ubrań? Przychodzimy z pomocą i rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

Pralko-suszarka - jak działa?

Połączenie pralki bębnowej i suszarki to chyba najlepszy duet. Takie urządzenie zdecydowanie ułatwi wykonywanie domowych obowiązków. Jak wygląda pralko-suszarka? Wygląda identycznie jak standardowy model pralki, ładowana jest zawsze z przodu.

Pralko suszarka to urządzenie, które ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim gwarantuje oszczędność czasu. To urządzenie typu 2 w 1, dzięki czemu nie musisz przekładać mokrego prania do drugiego urządzenia. Pranie poddanie procesowi suszenia automatycznie, ponieważ możemy ustawić ciągłość pracy, nasza ingerencja w trakcie pracy pralko suszarki nie będzie konieczna.

Jeśli masz małą łazienkę lub pralnię, zależy Ci na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, ale jednocześnie marzysz o tym, by było funkcjonalnie, a przestrzeń nie była zagracona - pralko suszarka będzie strzałem w dziesiątkę. Nieduże rozmiary i dwie funkcje, jakie oferuje pralko suszarka sprawiają, że to idealny sprzęt to małych pomieszczeń.

Pralko-suszarka ma najczęściej szerokość 60-70 cm, wysokość około 85-90 cm. Zakup takiego modelu pozwoli lepiej zagospodarować przestrzeń. Nie będziemy już potrzebowali suszarki na pranie czy montowania sznurków nad wanną w łazience. Nie będzie konieczne także kupowanie dwóch urządzeń, ustawiania ich obok siebie lub piętrowo. Jedno urządzenie zdecydowanie pozwoli na oszczędność miejsca.

Urządzenie jest banalne w obsłudze, ma kilka przycisków, tak samo jak standardowa pralka. Większość modeli pralko suszarek wyposażonych jest w funkcję automatycznego ważenia, dzięki czemu urządzenie samo dobiera parametry prania i suszenia odzieży. Niektóre pralko-suszarki posiadają specjalne programy do częstego prania delikatnych ubranek dziecięcych oraz chroniące wełniane tkaniny - warto zwrócić na to uwagę.

Pralko - suszarkaPralko - suszarka Fot. shutterstock

Jak używać pralko suszarki?

Wystarczy załadować pralko suszarkę, wybrać odpowiedni program prania i je włączyć. Urządzenie najpierw wypierze wszystkie załadowane ubrania, następnie odwiruje i je wysuszy. W jaki sposób? Strumieniem gorącego powietrza, które trafia do filtra i zostaje wyprowadzone na zewnątrz urządzenia. Proces suszenia trwa nie dłużej niż 120 minut, wyjmujemy już całkowicie suche pranie, gotowe do prasowania.

Jak podłączyć pralko suszarkę?

Montaż pralko suszarki jest niemal identyczny z podłączeniem zwykłej pralki. Aby podłączyć pralko suszarkę potrzebny jest wąż, który doprowadzi do źródła wody. Urządzenie musi być wypoziomowane i najlepiej ustawić go na macie antywibracyjnej, by nie podczas wirowania nie wibrowała podłoga czy meble łazienkowe, co może być uciążliwe nie tylko dla domowników, ale i sąsiadów, jeśli mieszkamy w bloku.

Jak działa pralko suszarka kondensacyjna?

Pralko suszarki dzielone są na 2 typy: urządzenia wywiewowe oraz kondensacyjne. Pralko suszarka kondensacyjna wymaga podłączenia do prądu, ponieważ para wodna w urządzeniu zostaje schładzana i skraplana wewnątrz urządzenia. Pralko-suszarki kondensacyjne pracują głośniej, ponieważ mają uzupełniający silnik lub wentylator, są też droższe od modeli wywiewowych.

Podłączając pralko suszarkę warto wiedzieć, że wydobywająca się z ubrań wilgoć, przetwarzana jest w parę wodną. Para wodna z kolei odprowadzana jest do specjalnego pojemnika, w którym gromadzi się w postaci wody. Konieczne jest regularne opróżnianie pojemnika lub podłączenie pralko suszarki do kanalizacji lub wentylacji.

Pralko suszarka - wydajna i ekonomiczna

Urządzenie gwarantuje ekonomiczność i wydajność, ze względu na wbudowaną pompę ciepła. Pralko suszarka z pompą ciepła sprawia, że ubrania suszone są pod wpływem specjalnego gazu suszą odzież w niskiej temperaturze. Urządzenia tego typu są ekologiczne i ciche, a także wbrew pozorom wcale nie niszczą i nie gniotą odzieży. Wysuszona w urządzeniu odzież, dzięki funkcjom parowym będzie dużo łatwiejsza do uprasowania, a specjalne bębny nie zniszczą nawet najbardziej delikatnych tkanin.

Wybierając pralko suszarkę z pompą ciepła warto zwrócić uwagę czy urządzenie wyposażone zostało w system Dual Care, który wykrywa rodzaj tkaniny i jej ciężar - umożliwia to dostosowanie temperatury i ruchów bębna podczas suszenia.

Pralko - suszarkaPralko - suszarka Fot. shutterstock

Pralko suszarka - czym kierować się przy wyborze?

Pralko suszarki dostępne na rynku różnią się od siebie parametrami. Kluczową kwestią jest klasa efektywności energetycznej, czyli ilość zużytej energii podczas pracy. Klasy efektywności oznaczane są literami od A do G. Najmniej energii podczas pracy pobierają urządzenia o oznaczeniu A, najwięcej te o oznaczeniu G, jednak w sklepach spotykane są głównie A i B.

Przy zakupie pralko-suszarki trzeba jednak wziąć pod uwagę pojemność bębna, zużycie wody i prądu. Pojemność bębna w urządzeniach typu 2 w 1 rozdzielana jest na dwie ładowności: prania oraz suszenia. Funkcja prania najczęściej mają ładowność 5-10 kg, z kolei bęben suszenia pomieści od 2,5-6 kg ubrań. Jeśli chcemy włączyć pranie z suszeniem należy pamiętać, by załadować mniej ubrań. Istotną kwestią przy wyborze pralko-suszarki jest zużycie wody. Tego typu urządzenia ze względu na swoją podwójną funkcję zużywają często nawet dwa razy więcej wody niż zwykłe pralki, dlatego ten parametr także powinien odgrywać ważną rolę przy ostatecznym zakupie. Szukając ekonomicznego urządzenie warto wybrać pralko suszarkę z małym zużyciem wody.

Pralko suszarka do zabudowy

Na rynku można spotkać dwa typy urządzeń: pralko-suszarka do zabudowy i wolnostojąca. Pralko-suszarkę wolnostojącą można ustawić w dowolnym miejscu, a ponadto łatwiej wymienić. Mimo to bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się pralko-suszarka do zabudowy. Trzeba jednak bardzo dobrze przemyśleć ten zakup, ponieważ w przypadku awarii lub konieczności wymiany może sprawić wiele kłopotu i narazić na dodatkowe koszty. Pralko-suszarka do zabudowy to przede wszystkim rozwiązanie dla osób, które właśnie urządzają swoje mieszkanie albo są w trakcie generalnego remontu.

Ile kosztuje pralko-suszarka?

Pralko suszarka jest mniejszym wydatkiem niż zakup pralki i suszarki oddzielnie. Chcąc kupić urządzenie, które posłuży i spełni nasze oczekiwania trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 2 tysięcy złotych. Najtańsze modele można kupić już od 1,5 tysiąca zł, droższe mogą kosztować dwa, a nawet trzy razy więcej. Wszystko zależy od parametrów urządzenia i dodatkowych funkcji. 

Pralko suszarka opinie - jakie modele są polecane?

Liczba dostępnych pralko suszarek w sklepach stacjonarnych oraz internetowych jest spora. Modele różnią się od siebie klasą energetyczną, funkcjami dodatkowymi, stopniem zużycia wody, a także ładownością bębna. Większość pralko suszarek cieszy się dobrymi opiniami. Ceny poszczególnych modeli uzależnione są od marki i stopnia rozbudowania funkcji.

Największą popularnością cieszy się pralko suszarka Samsung, która króluje w rankingach polecanych sprzętów. Modelami, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów są pralko suszarki Samsung Addwash. W każdym rankingu pojawia się także pralko suszarka Bosch, Electrolux, LG oraz Beko.

Wybierając pralko suszarkę warto wziąć pod uwagę jaki czas gwarancji oferuje producent.

Pralko suszarkaPralko suszarka Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.