Oczyszczenie komputera, zarówno z plików i niepotrzebnych aplikacji, jak i z kurzu oraz brudu, jest elementem niezwykle ważnym w dbałości o sprzęt. Odświeżony i wyczyszczony komputer działa szybciej, jest mniej awaryjny i służy nam dłużej. Oczyszczenie komputera z brudu pozwala również zachować czystość i higienę stanowiska.
Nasze oczekiwania wobec komputera nie raz mogą przerosnąć nasz sprzęt. Zbyt duża ilość aplikacji zainstalowanych lub uruchamianych na raz może z czasem opóźniać działanie całego komputera i sprawiać, że urządzenia nie będą pracowało tak, jakbyśmy tego oczekiwali. W razie jakichkolwiek spadków wydajności warto przeprowadzić czyszczenie komputera na poziomie systemu: odinstalować zbędne programy, wyczyścić dysk i pulpit.
Nasz komputer jest narażony na gromadzenie się na nim kurzu, brudu i śmieci. Szczególnie wrażliwe są na to wiatraki, schładzające pozostałe podzespoły. Brud i kurz gromadzą się z rożną intensywnością dlatego częstotliwość czyszczenia to sprawa bardzo indywidualna. Eksperci oraz profesjonalni użytkownicy zalecają czyszczenie sprzętu raz na 3 - 6 miesięcy. Im bardziej narażone na zanieczyszczenie są wiatraki, tym częściej takie oczyszczenie powinno być wykonywane. Sam komputer również będzie nam dawał odpowiednie sygnały, że czas już na sprzątanie - usłyszymy wzmożoną prace wiatraków i wyczujemy przegrzewanie się podzespołów, a również nieznaczny spadek wydajności w ładowaniu aplikacji.
Z biegiem czasu każdy komputer traci na swojej wydajności i jego efektywność spada. Aby uchronić się przed tym należy regularnie czyścic komputer. istnieje kilka sposobów na wyczyszczenie problemów systemowych. jednym z najprostszych jest odinstalowanie zbędnych i nieużywanych instalacji. przejrzyjmy listę aplikacji, które mamy na swoim komputerze i pozbądźmy się tych, których już nie potrzebujemy. Zwolni to miejsce i przyśpieszy działanie komputera. Podobnie sprawa ma się z dyskiem systemowym (jest to zazwyczaj dysk C:) - usunięcie z niego danych i przerzucenie ich na pozostałe dyski lub dyski zewnętrzne poprawi wydajność komputera.
Przydatnym narzędziem jest "Oczyszczanie dysku". prawym przyciskiem myszy kliknij ikonę dysku, z wysuniętej listy wybierz "Właściwości", a następnie "Oczyszczanie dysku". Dzięki temu prostemu zabiegowi pozbędziesz się niepotrzebnych plików tymczasowych i uporządkujesz dysk.
Mechaniczne oczyszczenie komputera zwiększa wydajność głównie dzięki usunięciu kurzu, brudu i pyłu z wiatraków. Lekko chodzące wiatraki chłodzą szybciej i sprawniej wszystkie podzespoły. Elementy, które nie przegrzewają się niepotrzebnie, działają po prostu lepiej.
Jak wyczyścić komputer stacjonarny? Aby to zrobić nie potrzeba nam tak dużo miejsca, ani nie pochłania to dużo naszej pracy. Oczyszczanie należy rozpocząć od rozkręcenia obudowy komputera. Aby wyczyścić komputer, należy ściągnąć obudowę i zlokalizować wiatraki - to miejsce będzie na pewno najbardziej zabrudzone. Pozbywamy się z niego kurzu (najlepiej miękką, wilgotną ściereczką). Podzespoły i trudny do usunięcia kurz z wiatraków możemy pozbyć się z pomocą puszki ze sprężonym powietrzem. Kierujemy dyszę w odpowiednie, zabrudzone miejsca i naciskamy - możemy tak usunąć nawet najmniejszy pył z bardzo trudno dostępnych miejsc.
Laptop czyści się nieco inaczej. Nie rozkręcamy obudowy urządzenia, gdyż możemy spowodować uszkodzenie podzespołów. Samodzielnie możemy skierować dysze puszki ze sprężonym powietrzem na wyloty wentylatorów. Tak pozbędziemy się części kurzu. Gruntowne oczyszczenie najlepiej wykona dla nas fachowiec - warto laptopy oddawać do serwisów na takie oczyszczanie.
Wiemy już jak wyczyścić komputer. Jednak oprócz samego komputera warto zadbać również o czystość i higienę stanowiska komputerowego. W tym celu powinniśmy regularnie odkurzać biurka i przecierać krzesła gamingowe. Pozbędziemy się w ten sposób kurzu i brudu, który mógłby osadzać się niepotrzebnie na naszym komputerze.