Mycie podłogi: Jak dobrze to zrobić?

Sprzątanie to jedna z czynności, którą każdy z nas musi wykonywać, by dom był miejscem higienicznym i estetycznym. Oprócz ścierania kurzy oraz mycia okien często najczęstszym sposobem na utrzymanie porządku w domu jest mycie podłóg. Nie zawsze musi być ono naszym ulubionym zajęciem, dlatego warto zapoznać się z kilkoma prostymi radami, aby nasze podłogi umyć szybko i dobrze.

Tekstury współczesnych podłóg 3D do złudzenia przypominają naturalne materiały.Tekstury współczesnych podłóg 3D do złudzenia przypominają naturalne materiały. Fot. Shutterstock

Odkurzanie

Zanim przystąpimy do pracy i zajmiemy się myciem podłogi należy zawsze porządnie ją odkurzyć. Duże zabrudzenia, jeśli nie usuniemy ich wcześniej, mogą podczas mycia powodować powstawanie smug, brudnych śladów lub zarysowań na podłodze.

Jeśli pomieszczenie jest niewielkie (np. korytarz lub nieduża łazienka) powierzchnię podłogi, zamiast odkurzać, możemy zamieść. Jeśli mamy zwierzęta i nasz odkurzacz nie radzi sobie do końca ze zbieraniem sierści, warto po odkurzaniu przetrzeć jeszcze powierzchnię miotłą owiniętą wilgotną gazą - w ten sposób pozbędziemy się włosków i ułatwimy sobie czyszczenie.

Jak myć różne powierzchnie i czym myć podłogi?

Gdy odkurzanie lub zamiatanie jest już wykonane, czas na mycie podłogi. Różne powierzchnie (ceramiczne, drewniane, panele) należy myć w różny sposób i różnymi środkami. Zobaczmy, jak myć podłogę, by brud, kurz i tłuste ślady odeszły w niepamięć.

Jak myć panele podłogowe?

Panele podłogowe to jedna z delikatniejszych powierzchni, jakie możemy mieć w swoich domach. Z tego względu trzeba szczególnie zwrócić uwagę na mycie paneli. Zmywanie zawsze wykonujemy zgodnie z kierunkiem ułożenia. Jeśli panele będziemy zmywać w poprzek, ewentualne smugi będą bardzo widoczne. Do mycia podłogi użyjmy mopa z miękką końcówką (np. z frędzlami z mikrofibry). Podłogę zmyjmy wodą z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Do czyszczenia paneli warto wybrać środki przeznaczone specjalnie do laminowanych podłóg. Pamiętajmy, aby środek zawsze rozcieńczać w wodzie, a dopiero potem zmywać - w innym przypadku możemy uszkodzić podłogę, zamiast o nią zadbać. Mop powinien być również wilgotny, zbyt dużo wody może wnikać w szczeliny między panelami i je wypaczać. 

Jak myć podłogi drewniane?

Przy dbaniu o powierzchnie z drewna sytuacja jest bardzo podobna jak w przypadku paneli laminowanych. By utrzymać powierzchnię drewnianą w czystości warto zdecydować się na specjalnie przeznaczony do drewnianych powierzchni preparaty do mycia podłogi drewnianej. Mop lub szmatka nie powinny być mokre, należy dobrze wycisnąć z nich wodę. Jeśli na podłodze drewnianej znajdują się tłuste zabrudzenia, warto zastosować domowe sposoby - nieco płynu do mycia naczyń rozpuścić w wodzie, szmatką nawilżoną wodą z płynem (szmatka powinna być wilgotna, nie mokra) wytrzeć tłuste plamy z podłóg drewnianych. Po tym podłoga powinna być zmyta tak, jak zawsze.

Warto zaaplikować do wody, którą czyścimy drewno, impregnat do drewna, który utworzy warstwę ochronną.

Jak myć płytki ceramiczne?

PodłogaPodłoga Fot. Merkury Market

Zmywanie płytek ceramicznych nie powinno sprawić nam większych trudności. Odkurzoną powierzchnię zmywamy mopem. Do mycia podłóg ceramicznych używamy wody z dodatkiem środka myjącego (przeznaczonego do płytek lub uniwersalnego). Jeśli dodamy do roztworu kilka kropel octu, na posadzce pozostanie zdecydowanie mniej smug. Możemy również posadzkę umyć wodą z octem - nie należy jednak tego robić za często, gdyż ocet bywa drażniący, płytki matowieją, a fuga może odpadać.

Podczas mycia płytek ceramicznych szczególną uwagę należy zwrócić na stan fug. To głównie na fugach, pomiędzy płytkami, zbiera się najwięcej zabrudzeń. Raz na jakiś czas dokładnie wyczyśćmy fugi(najlepiej ręcznie, przy użyciu ściereczki zanurzonej w wodzie ze środkiem myjącym). Doskonale sprawdzi się w tym przypadku również mop parowy. Czyści i myje on gorącą parą trudno dostępne miejsca posadzki i podłoga pozostanie czysta.

Jak myć wykładzinę PCV?

Do mycia podłóg wyłożonych wykładziną PCV wystarczy mop i roztwór wody z delikatnym, uniwersalnym środkiem myjącym. Uważajmy bardzo z mocnymi środkami czyszczącymi - użycie tych środków może powodować przebarwienia na gumolicie.

Praktyczne porady na koniec

Niezależnie od nawierzchni podłogowych, które mamy w domu, warto kierować się kilkoma ogólnymi radami odnośnie czyszczenia podłóg.

  1. Nie należy używać mokrego mopa - zawsze dobrze go wyciśnijmy i wycierajmy posadzki (laminowane, ceramiczne czy drewniane) wilgotnym mopem.
  2. W utrzymaniu czystości mogą regularne zabiegi. Mycie podłóg dwa razy w tygodniu zaoszczędzi nam czasu i irytacji podczas generalnego sprzątania.
  3. Zadbajmy o czystość mopa, pierzmy brudne końcówki i wymieniajmy te, które są mocno zniszczone.
  4. Woda z kilkoma kroplami olejku (np. pomarańczowego) pozostawi przyjemny zapach po sprzątaniu.
  5. W razie potrzeby wymieniajmy wodę na czystą. Mopy zanurzane w brudnej wodzie przynoszą więcej szkody niż pożytku.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.