Jak zrobić łóżko? Sprawdzone patenty

Pozwala nam na wypoczynek, regenerację sił i stanowi nieodzowny element naszej sypialni - mowa tutaj oczywiście o łóżku. Mebel możemy zakupić samodzielnie, ale przy odrobinie samozaparcia i poświęcając nieco czasu i pracy łóżko możemy równie dobrze wykonać samodzielnie.

Naturalna sypialnia.Naturalna sypialnia. Fot. Shutterstock

Łóżka

Łóżka do sypialni to jedno z najważniejszych elementów każdego domu. Jako meble do sypialni mają być nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale również estetyczne. Wybierając albo kupując łóżko należy zwrócić szczególną uwagę na zakup dobrej jakości materaca o odpowiedniej grubości - to od niego głównie zależeć będzie komfort naszego spania. Meble do sypialni, tak samo jak inne meble w naszym domu, powinny być estetyczne i funkcjonalne.

Jak samemu zrobić łóżko?

Samodzielne wykonanie łóżka nie jest wcale tak trudne jak by się na pierwszy rzut oka wydawało. na początku jednak zdecydujmy, z jakiego materiału ma być ono wykonane. Płyta meblowa będzie tanim, ale niezbyt trwałym materiałem. Jest jednak łatwa w obróbce i możemy zamówić odpowiednio przycięte fragmenty w firmie produkującej płyty. Będą one już oklejone i gotowe do zmontowania w całość. Drewno (deski drewniane lite lub klejone) to długotrwałe rozwiązanie, jednak jego obróbka wymaga już pewnego doświadczenia. Łóżko drewniane z desek lub łóżko z płyt meblowych możemy dodatkowo zaopatrzyć w szuflady - obecność szuflad pozwoli nam na estetyczne przechowanie zapasowej pościeli, pudeł i walizek, które zajmują niepotrzebnie dużo miejsca w sypialni.

Z uwagi na szybkość i łatwość konstruowania mebli z płyty, w tym poradniku skupimy się na skonstruowaniu łóżka na materac 90 cm x 200 cm. Mebelek będzie wykonany z płyty meblowej i będzie miał zagłówek.

Ciekawą propozycją jest wykonanie łóżka z palet - na ten rodzaj mebla poświęciliśmy kilka osobnych słów na końcu artykułu.

Jak zrobić łóżko? Materiały i narzędzia

Do wykonania łóżka będziemy potrzebować odpowiednich narzędzi oraz materiałów. Do budowy przygotujmy zatem: płytę meblową o wymiarach 92 cm x 80 cm; płytę 92 cm x 40 cm, płytę 90 cm x 30 cm, dwie płyty 202 cm x 25 cm, dwie listewki drewniane 202 cm x 2 cm. Przygotujmy dodatkowo wkręty do płyt meblowych (będą lepiej osadzać się w płycie niż wkręty do drewna), przydatna będzie także wiertarko - wkrętarka oraz metr.

Jak zrobić łóżko? 

Łóżko z płyty to jedno z najprostszych do skonstruowania mebli do sypialni. Składanie zaczynamy od skompletowania wszystkich elementów oraz potrzebnych narzędzi. Porozkładajmy je tak, aby mieć do niech dobry dostęp w czasie pracy. Łóżko rozpocznijmy składać od ramy - czyli dna, na którym układa się stelaż i materac. Na ramę składają się dwie długie płyty oraz element o szerokości 92 cm. Do płyty 92 cm x 80 cm (ta płyta będzie głównym elementem zagłówka) przykręćmy elementy o szerokości 202 cm x 25 cm. Kolejny krok to dopasowanie długich części tak, aby dolna część płyt znajdowała się na wysokości 30 cm. Elementy przykręćmy do siebie za pomocą wkrętów do płyty meblowej (konfirmantów). Teraz do długich płyt należy dokręcić płytę 92 cm x 40 cm. W ten prosty sposób stworzyliśmy ramę łóżka. Warto wzmocnić ramy pośrodku płytą 90 cm x 30 cm - dzięki temu całość konstrukcji będzie stabilna, a położony tam stelaż i materac nie zapadną się do środka łóżka. Kolejny krok - w środku długich płyt meblowych dodajmy listewki, na nich oprze się stelaż, a później materac.

Do takiego łóżka z płyt możemy również dorobić szuflady lub pasujące do całości szafki - spokojnie możemy wykazać się tutaj swoim pomysłem i zaaranżować przestrzeń sypialni tak, aby było w nim jak najwygodniej.

Łóżko z palet

Łóżko z palet.Łóżko z palet. Fot. Shutterstock

Ciekawym rozwiązaniem jest również skonstruowanie łóżka z palet do sypialni. Nie występuje tutaj tradycyjna rama łóżka. Konstrukcja takiego łóżka składa się głównie z odpowiednio wyczyszczonych i zabezpieczonych lakierem europalet. Zbyt długie palety przycina się do odpowiedniego rozmiaru. Montaż polega na zsunięciu palet i przykręceniu ich do siebie tak, aby całość była stabilna.

Efektownie wyglądają łóżka, których szerokość wynosi 120 cm lub 160 cm. Łóżko z palet powinno być o długości co najmniej 200 cm (najlepiej około 220 cm). Palety takie można ustawić bezpośrednio na podłodze, lub dorobić do nich nogi drewniane. Dołożenie nóg z drewna podniesie nieco wysokość łóżka i ułatwi siadanie na nim. Własnoręcznie wykonane łoże z europalet nie wymaga stelaża - materac układamy bezpośrednio na paletach.

Takie samodzielne wykonane łoże z europalet można zrobić na dowolny rozmiar - wymiary zależą od naszych potrzeb i zakupionego przez nas materaca. To świetna propozycja do wnętrz nowoczesnych i proekologicznych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.