Jak wyregulować drzwi?

Zespół Czterech Kątów
03.04.2021 12:00
Użytkowanie drzwi wewnętrznych i zewnętrznych w domu wiąże się z ich częstym otwieraniem i zamykaniem. Intensywne użytkowanie może powodować, że zawiasy rozregulują się i drzwi nie będą się domykać dobrze do ościeżnicy, zaczną nieprzyjemnie skrzypieć lub będą ocierać się o podłogę. W takich przypadkach potrzebna będzie regulacja zawiasków drzwi. Zobaczmy, jak się za to zabrać.

Drzwi zewnętrzne.Drzwi zewnętrzne. Fot. Shutterstock

Regulacja drzwi

Częste użytkowanie może powodować problemy. Możemy zapobiec nieprzyjemnościom i, nim pojawią się objawy źle wyregulowanych skrzydeł -skrzywienie drzwi, skrzypienie lub niedomykanie, zabrać się za dobre wyregulowanie drzwi. Coroczny przegląd i regulacja pomoże zachować dobrą kondycję zawiasów, a nas ustrzeże przed niepotrzebnymi nieprzyjemnościami związanymi z użytkowaniem. W naszym domu w drzwiach wewnętrznych lub zewnętrznych warto sprawdzać nie tylko pion i poziom drzwi, ale również stan śrub na zawiasach. Dobrze wyregulowane drzwi, które systematycznie będziemy sprawdzać, posłużą nam przez długie lata - zapewnijmy zatem dobry stan techniczny skrzydeł, ościeżnicy i zawiasów.

Wyregulować możemy zarówno drzwi wewnętrzne, jak i drzwi zewnętrzne.

Drzwi.Drzwi. Fot. Merkury Market

Regulacja drzwi wejściowych - jak to zrobić?

Drzwi zewnętrze (wyjściowe) i wewnętrzne możemy z powodzeniem wyregulować sami. Do regulacji drzwi przydadzą nam się narzędzia: klucze imbusowe, taśmy malarskie, ołówek, kartka papieru. Warto, aby w tych pracach ktoś jeszcze nam pomagał - ułatwi to dostęp do zawiasków.

Skrzypienie

Skrzypiące drzwi to najczęstszy problem, jaki pojawia się przy długim użytkowaniu skrzydła. Nieprzyjemnie rozlega się wokoło i drażni nas, a dość łatwo jest przecież taki problem usunąć.

W sklepie zakupmy odpowiedni preparat do drzwi. Unieśmy nieco skrzydło i posmarujmy preparatem miejsca podkładek i zawiasów- do tego przyda nam się ktoś jeszcze do pomocy. Preparat aplikujmy na zawiasy zgodnie z instrukcją dostępną na opakowaniu. Opuśćmy drzwi i poruszajmy je kilka razy w przód i w tył, aby smar dobrze pokrył wnętrze zawiasu. Nadmiar preparatu ściągnijmy szmatką. Naprawa gotowa!

Nachodzenie skrzydła na ościeżnicę

W dobrze wyregulowanych drzwiach skrzydło drzwi powinno nachodzić na futrynę równomiernie - tak samo w górnej części, jak i w dolnej.

Możemy bardzo prosto sprawdzić, czy skrzydła są odpowiednio wyregulowane w pionie. Należy najpierw otworzyć skrzydło, a potem na ościeżnicę nakleić taśmę malarską. Zamykamy skrzydło i rysujemy na taśmie linię, przyciskając ołówek tuż przy skrzydle. teraz możemy zmierzyć, jak daleko narysowana linia jest od końca futryny. Jeśli różnica będzie duża, należy odpowiednio skorygować pion i stan zawiasów.

Do regulacji potrzebny nam będzie klucz imbusowy - wciskamy go w śrubę zawiasu i odpowiednio dokręcamy - w prawo lub w lewo. W zależności od oczekiwanego efektu możemy odpowiednio wyregulować silę nacisku. W czasie regulacji stale sprawdzamy stan aktualny i zmiany, jakie nastąpiły.

Siła docisku skrzydła do ościeżnicy

Drzwi, które się nie domykają, mogą być równie irytujące. Nawet zamknięte będą nieprzyjemnie trzaskać podczas przeciągu, utrata ciepła między pomieszczeniami przy niedomykających się drzwiach będzie również zwiększona.

Bardzo łatwo sprawdzić, czy skrzydło prawidłowo dociska do futryny. Pomiędzy ościeżnicą, a drzwiami umieśćmy kartkę i zamknijmy przejście. Jeśli kartka porusza się luźno, możemy ją przesuwać lub nawet wyjąć, należy wyregulować drzwi - siła docisku jest w naszym przypadku zbyt mała.

Aby naprawić takie drzwi potrzebujemy klucza imbusowego. Wyregulujmy za jego pomocą zawiasy w ich dolnej części, dociskając odpowiednio śruby. Naszą pracę skontrolujmy na bieżąco, zamykając drzwi i sprawdzając, czy tym razem wszystko odpowiednio dociska się do ościeżnicy. W razie wciąż istniejącego problemu, należy nadal odpowiednio regulować drzwi do momentu aż problem zniknie.

Nachodzenie skrzydła na podłogę

Z czasem nasze drzwi mogą opadać i skrzydłem ocierać się o podłogę. Taki problem będzie powodował z czasem niszczenie skrzydła i posadzki. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest dokładna regulacja drzwi w poziomie. Drzwi wewnętrzne poddawane są regulacji zawiasów przy pomocy klucza imbusowego - dociśnijmy górny zawias, dzięki czemu drzwi lekko się uniosą i przestaną sunąć po podłodze. Jak w każdym poprzednim przypadku sprawdźmy, czy nasz zabieg był wystarczający, czy jednak należy powtórzyć regulację.

Więcej o: