Brązowa woda w basenie: Jak ją oczyścić?

Ciepłe, letnie dni skłaniają nas do wyjścia z domu i spędzenia czasu na zewnątrz. Popularną w ciągu ostatnich sezonów rozrywką ogrodową jest korzystanie z basenów. baseny stelażowe, rozporowe i dmuchane rozkładamy w swoich ogrodach i cieszymy się przyjemnością siedzenia w chłodnej wodzie. Utrzymanie basenów w czystości i higienie nie raz sprawia nam jednak pewne problemy. Jednym z nich może być brudna, brązowa woda.

Basen ogrodowy.Basen ogrodowy. Fot. Shutterstock

Brązowa woda w basenie - przyczyny

Baseny ogrodowe, w tym baseny rozporowe, stelażowe, dmuchane, a również budowane od zera są jednakowo narażone na pojawienie się brzydkiej, brązowej wody. Zbrązowiała woda to zjawisko dość powszechne i związane jest głównie z występowaniem związków żelaza (rzadziej innych metali) w wodzie - to właśnie związki żelaza, po reakcji z chlorem, nadają wodzie nieprzyjemny, brązowy kolor. Sytuacja taka występuje bardzo często, gdy pobieramy wodę np. ze studni, gdzie naturalnie występuje zwiększona ilość żelaza i związków żelaza. Chlor reaguje z żelazem i wytrącają się brązowe drobiny.Warto, wlewając wodę do basenu, zadbać o to, by była pobierana z wodociągu miejskiego zamiast np. ze studni.

Problem brązowego zabarwienia wody powinniśmy rozwiązywać natychmiast. Brązowy kolor wody jest nie tylko nieestetyczny, ale i szkodliwy. Żelazo w reakcji z chlorem może wytrącać się w postaci osadu, który z kolei jest w stanie osiadać na naszym basenie oraz na instalacji, powodując korozję i na dłużą metę po prostu niszcząc urządzenia i basen. Nieprzyjemna, brązowa woda jest również nieodpowiednia do pływania - osad po reakcji chloru z żelaza brudzi nasza skórę, i może, przy długim użytkowaniu, zmieniać barwę naskórka. Woda z osadem również nieprzyjemnie pachnie.

Zażelaziona woda jest bezbarwna. Dopiero dodanie chloru powoduje wytrącanie się osadu i brązowienie wody. Nim jednak to się stanie, nasze ciało może nam już wysyłać sygnały o tym, że coś jest nie tak ze zbiornikiem - pojawi się zaczerwienie i pieczenie oczu, a w ustach pozostanie charakterystyczny posmak. Warto wykonać wtedy chlorowanie szokowe, które wytrąci ewentualne żelazo i pokaże nam, w czym naprawdę jest problem.

Jeśli zatem zauważymy zmętnienie wody i pojawienie się brzydkiego, brązowego koloru, zareagujmy jak najszybciej, aby ustrzec nasze urządzenia przed awarią, a siebie - przed problemami zdrowotnymi.

Brązowa woda w basenie - rozwiązania

Akcesoria do czyszczenia basenu.Akcesoria do czyszczenia basenu. Fot. Merkury Market

Brudna woda w basenie, który da się rozwiązać. Szybkie zareagowanie zaoszczędzi nam czasu i pracy, więc im szybciej wykryjemy problem i zaczniemy na niego reagować, tym łatwiejsze będzie jego rozwiązanie. Zobaczmy, jakie kroki powinniśmy wykonać, aby pozbyć się brudnej wody z basenu.

Na początku zatrzymaj pompę, wyjmij skimmer i odłącz urządzenia. Z rur doprowadzających i odprowadzających wodę postaraj się również wylać ciecz. Następnie pompy należy przepłukać czystą wodą, aby pozbyć się z nich ewentualnego osadu. Odczekaj co najmniej 12 godzin, aby pozostałe w basenie osady spokojnie opadły na dno.

Bardzo dokładnie i ostrożnie (powolnymi ruchami) odkurz dno basenu odkurzaczem. Proces ten jest czasochłonny, ale potrzebny Staraj się robić to powoli tak, aby nie zmącić wody i nie unieść ponownie osadu. Po wykonanym czyszczeniu dokładnie wypłucz filtr odkurzacza - urządzenie będzie nam za niedługo znowu potrzebne.

Następnie sprawdź i ewentualnie wyreguluj pH wody. Odpowiednie pH wody można osiągnąć dodając specjalne środki - zawsze przed zastosowaniem chemii basenowej przeczytaj załączoną do pudełka etykietę, aby upewnić się co do dawkowania. Prawidłowe pH wody powinno wynosić 7,2 - 7,4. Gdy pH jest odpowiednie, dolej do basenu koagulant - zwiąże on pozostałe w zbiorniku cząsteczki żelaza i wytrąci je w postaci płatków. Na czas wiązania się żelaza włączmy tez pompę basenową, dzięki temu koagulant szybciej wyłapie wszystkie cząsteczki żelaza. Filtrujmy zawartość basenu przez około 2 - 3 godziny i wyłączmy pompę. Urządzenie przepłuczmy czystą wodą.

Wytrącone dzięki koagulantowi płatki powinny w ciągu kilku godzin opaść na dno. Ponownie wyczyśćmy dno basenu z pomocą odkurzacza. Tak samo jak za pierwszym razem, tak i tutaj bądźmy ostrożni podczas odkurzania.

Czynności te powtarzaj do tego momentu, aż woda w basenie nie będzie krystalicznie czysta. Za każdym razem warto urządzenia przepłukiwać czysta wodą, aby usunąć z nich nadmiar żelaza i zapewnić im prawidłową i efektywną pracę. Dodawajmy tez odpowiednie dawki chloru, aby zapewnić czystość wody basenowej. Chlorowanie (ewentualne używanie aktywnego tlenu) to metoda na czysty basen.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.