Zakładanie trawnika. Jak to zrobić?

Zespół Czterech Kątów
05.04.2021 16:00
Zadbany ogród jest wizytówką jego właściciela. Oprócz kwiatów, drzew i krzewów nasz ogród na pewno będzie miał trawnik. Piękny trawnik stanie się nie tylko imponującym elementem przestrzeni, ale także miejscem spotkań i odpoczynku. Nowo trawnik zakładamy dopiero po wybudowaniu elementów małej architektury, wytyczeniu ścieżek i zasadzeniu pozostałej roślinności. Zobaczmy, co trzeba zrobić, aby samodzielnie założyć trawnik.

TrawnikTrawnik fot. shuterstock

Samodzielne zakładanie trawnika z siewu

Nasz ogród może wyglądać przepięknie i to dzięki własnoręcznemu założeniu trawniczka. Trawniki z siewu najlepiej zakładać na wiosnę, gdy ziemia jest już nieco przyschnięta, a temperatura wzrasta powyżej 10 stopni lub pod koniec lata, gdy nie ma upałów, ale gleba jest wystarczająco wilgotna. Podczas zakładania nowego trawnika pamiętajmy, że siewki są bardzo wrażliwe na brak wody i nawet krótkotrwała susza może zniszczyć całą naszą pracę.

Zanim zabierzemy się za założenie trawnika warto wybrać odpowiednie mieszanki nasion traw. W sklepach ogrodniczych odnajdziemy wyselekcjonowane gatunki traw skomponowane w odpowiednie mieszanki. Zwykle spotykamy się z trzema rodzajami: mieszanki nasionek na trawniki ozdobne, sportowe lub uniwersalne. Nasiona traw na trawniki ozdobne wyróżniają się zwartą darnią, pięknymi, soczystymi kolorami i bardzo małą odpornością na deptanie. Maja cieszyć nasze oko, nie są jednak przygotowane na to, że będziemy po nich chodzić. Takie trawniki najlepiej zakładać w reprezentatywnych ogródkach przed domem. Trawniki sportowe nie są tak piękne, ale wytrzymują intensywne użytkowanie - chodzenie oraz bieganie po nich. Opcją łączącą w sobie co nieco z obu tych rodzajów jest trawnik uniwersalny. Wytrzymuje intensywne użytkowanie, jednocześnie zachowują ładny wygląd.

Trawnik z siewu krok po kroku

Zakładanie trawnika wcale nie musi być trudne. Dzięki kilku prostym krokom oraz naszej systematyczności wyhodujemy idealny trawnik na naszej działce. Dobra darń trawnika musi być zwarta, dobrze przylegająca do podłoża, o soczystym, zielonym kolorze oraz pozbawiona chwastów. Już na etapie zakładania trawników możemy sprawić, że w naszym ogrodzie pojawi się piękny, zielony dywan.

Wybór miejsca

Przed założeniem trawnika należy wybrać odpowiednie miejsce. Trawnik powinien znajdować się w miejscu słonecznym lub półcieniu. Trawniki na tereny zacienione muszą mieć specyficzny skład nasion, ale trudno je w tym miejscu utrzymać i raczej warto zasadzić na ten teren rośliny okrywowe.

Instalacje wodne do nawadniania lub elektryczne do oświetlenia ogrodowego połóżmy przed zasianiem trawnika. Dzięki temu unikniemy późniejszych problemów z rozrywaniem darni i kładzeniem instalacji.

Przygotowanie podłoża

Teraz należy odpowiednio przygotować podłoże. Powierzchnię gleby dokładnie wyrównujemy, usuwamy gałęzie, korzenie drzew i krzewów oraz pozbywamy się wszelkich chwastów. Wyrównanie terenu jest o tyle ważne, że ułatwi nam późniejszą pielęgnację trawnika.

Jeśli teren nie posiada naturalnej warstwy próchniczej, rozsypujemy kilkucentymetrową warstwę torfu lub kompostu. Do ziemi ciężkiej, gliniastej warto dodać nieco piasku, natomiast na ziemię piaszczystą można dosypać glebę np. z pola ornego. Dodatkowe nawozy oraz składniki odżywcze mieszamy z glebą do głębokości 5 - 8 cm. Teraz teren należy wyrównać oraz ubić. Robimy to naprzemiennie grabiąc powierzchnię grabiami i ubijając ją za pomocą ciężkiego wałka ogrodowego. Warto, aby ziemia odpoczęła po tym zabiegu dwa - trzy dni.

Wysiew nasion

Gdy podłoże jest już przygotowane czas na wysiew. Siew nasion najlepiej wykonać w czasie bezwietrznej pogody. Mieszanki traw wysiewamy w ilości 1 kg nasionek na około pół metra kwadratowego powierzchni trawnika. Zbyt mała ilość nasionek spowoduje, że darń nie będzie zwarta, a puste przestrzenie pomiędzy trawą zajmą chwasty. trawę wysiewamy ręcznie lub przy użyciu siewnika. Nasiona warto siać krzyżowo - podzielić porcję nasion na dwie równe części i wysiewać najpierw w kierunku góra - dół, a potem prawo - lewo. Dzięki temu unikniemy nierównomiernego wysiewu. Po wysianiu grabimy wszystko tak, aby pokryć nasiona centymetrową wierzchnią warstwą ziemi. Po grabieniu ziemię możemy dodatkowo ubić wałkiem. Nowo zasiany trawnik zawsze warto podlać.

Pielęgnacja - pierwsze koszenie

Trawnik.Trawnik. Fot. shutterstock

Okazałe, piękne trawniki to dużo pracy ich właścicieli. Do zabiegów pielęgnacji trawnika zalicza się przede wszystkim wykaszanie. Do pierwszego koszenia zabieramy się, gdy trawy mają około 10 cm długości. Siewki są wtedy jeszcze bardzo młode i wątłe, warto dlatego koszenie wykonywać ostrożnie. Przy pierwszym koszeniu trawniczek skracamy jedynie o 1 - 2 cm. Koszenie powtarzamy w taki sam sposób jeszcze dwa lub trzy razy. Aby dobrze kosić młody trawniczek i nie uszkadzać rozwijającej darni należy zadbać o ostrość noży. Kolejne koszenia powtarzamy co najmniej raz na tydzień, aby zachować zdrowy wygląd roślin i zainicjować ich zagęszczanie się.

Trawnik z rolki

O wiele łatwiej zakłada się trawniki z rolki. Rozwijanie trawników z rolki skraca czas, który trawniczek z siewu potrzebowałby na urośnięcie. Etapy przygotowania gleby są takie same. Płaty rozwijamy na lekko wilgotnym podłożu. Kładziemy je tak, aby szczelnie się dotykały i mocno je dociskamy.

Sztuczna trawa

Jeśli do zakładania trawnika brakuje nam chęci lub funduszy warto zdecydować się na alternatywę - sztuczną trawę. Sztuczna trawa z powodzeniem zastąpi nam trawniczek z trawy naturalnej, będzie łatwa do rozłożenia i czyszczenia. Sztuczna trawa to również doskonałe rozwiązanie na tarasy i balkony, na które często nie jesteśmy w stanie wprowadzić żywe trawy.

Więcej o: