Wysokość biurka - jak ją dopasować? Sprawdź

Praca jest zajęciem, które wykonujemy przez ogromną część naszego życia. Dobra wysokość, na której znajduje się blat biurka, odpowiednie ustawienie monitora i krzesła to kwestie, które decydują o naszym komforcie lub dyskomforcie przez cały ten czas. W jaki sposób zorganizować miejsce pracy?

Jaka wysokość blatu biurka? Poszukiwanie optymalnych rozwiązań

Wysokość biurka różni się w zależności od tego, czy przygotowujemy je dla użytkownika dorosłego, czy też musimy dostosować je do potrzeb dziecka. Wygodne biurko to takie, w przypadku którego możemy siedzieć w zdrowej pozycji. Krzesło musi dać podparcie dla kręgosłupa i być wyposażone w wygodne podłokietniki.

Ergonomiczne i estetyczne stanowisko pracy

Odpowiednie dopasowanie biurka, krzeseł i sposób ustawienia monitora to podstawa tego, by dobrze czuć się w pracy i nie być przez cały czas zmęczonym. Do naszych potrzeb warto dobrać rozmiar blatu, który powinien być stylem dopasowany do innych mebli. Warto zwrócić uwagę na same nogi, które mogą być wykonane z metalu, drewna lub płyty MDF. Najczęściej spotyka się na rynku modele o wymiarach: 80 lub 90 cm głębokości i 120 do 160 cm szerokości. Meble warto dodatkowo ustawić w taki sposób, żeby całość wnętrza była dla nas dostatecznie dobrze dostępna po wstaniu z siedziska.

BiurkoBiurko Fot. Shutterstock

Jaka wysokość biurka jest najlepsza?

Jaka powinna być optymalna wysokość biurka, aby łatwo było pracować przy nim na komputerze nawet przez dłuższy czas?

  • wysokość biurka to najczęściej od 72 do 75 cm
  • istnieje jednak tendencja do zwiększania wysokości biura w przypadku osób, które są bardzo wysokie - wówczas nierzadko wynosi ona nawet 80 centymetrów i więcej, gdy mamy do czynienia z kimś bardzo pokaźnego wzrostu
  • wysokie biurko sprawdzi się też w roli okazyjnego miejsca pracy odbywającej się na stojąco, zdecydowanie przyda się więc w przypadku biurowego wnętrza
  • w przypadku dziecka biurko do pracy to ok. 55 centymetrów wysokości, gdy mamy do czynienia z pierwszoklasistą; w przypadku, gdy chcemy, aby biurko służyło dłużej wraz ze wzrostem dziecka, powinniśmy postawić na model z regulacją wysokości blatu. W przypadku dziecka należy się skupić bardziej na tym, żeby wysokość była odpowiednia dla młodego i kształtującego się jeszcze kręgosłupa, niż na szerokości (liczącej zwykle 60 - 75 cm). Także głębokość nie jest bardzo ważna, bo tak małemu dziecku trudno będzie w całości zająć nawet niewielki rozmiar blatu

Jaka powinna być odpowiednia wysokość krzesła?

To, ile cm wysokości będzie miało krzesło ustawione przy biurku, zależy w dużej mierze od wzrostu osoby, która będzie przy nim pracowała. Zwłaszcza wtedy, gdy z biurka korzysta kilka osób, konieczna będzie możliwość regulowania poziomu, na którym znajduje się siedzisko krzesła. Stąd też ważna jest możliwość jego regulowania. Optymalna sytuacja jest wtedy, gdy krzesła gamingowe lub fotele można opuszczać do wysokości 50 cm ponad ziemią. Ważne, żeby podłokietniki znajdowały się na wysokości blatu, co pozwoli w komfortowej pozycji pracować naszym przedramionom i dłoniom.

Jak ustawić monitor?

W jaki sposób postawić monitor na biurku? Spędzamy przy nim tak wiele czasu, że zdecydowanie warto jest zadbać o właściwie wyregulowaną wysokość. O czym warto pamiętać?

  • przyjmuje się, że ekran powinien być odchylony do tyłu o 5 do 10%
  • monitor powinien być ustawiony na tyle wysoko, by znajdował się na wprost twarzy
  • odległość monitora od twarzy powinna wynosić od 40 do 75 cm w zależności od jego wielkości

Czy biurko o regulowanej wysokości jest dobrym rozwiązaniem?

Czy zawsze dobór wysokości biurka musi być problemem? Oczywiście, że nie. Model z regulacją wysokości pozwala na wielką elastyczność. Choćby wtedy, gdy przeznaczymy go do użytku dla dzieci, będzie możliwość podnoszenia blatu wraz z upływem czasu i coraz wyższym wzrostem malca. Świetnie sprawdzi się również w przypadku wykorzystania w biurze. Regulowana wysokość pozwoli na to, żeby komfortowo pracowały przy nim różne osoby. Można przy tym pokusić się o zakup modelu z wysokością regulowaną manualnie, ale także elektrycznie. Biurka regulowane z pewnością są więc bardzo zachęcającym wyborem.

BiurkoBiurko Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.