Ergonomia pracy przy komputerze. Zadbaj o zdrowy kręgosłup dziecka

Ergonomia pracy przy komputerze to zbiór zasad, które pomagają we właściwy i dobry dla naszego zdrowia sposób urządzić stanowisko pracy. Komfort pracy jest ważny w przypadku osób długotrwale pracujących w pozycji siedzące, ale także dzieci. Co zrobić, żeby uniknąć problemów zdrowotnych pomimo długiego przebywania w pozycji siedzącej? Podpowiadamy.

Zasady ergonomii pracy przy komputerze

Jak właściwie urządzić miejsce pracy przy komputerze? Ergonomia jest w tym przypadku nieodzowna. Ergonomiczne podejście zakłada takie ustawienie sprzętów, oświetlenie dobór krzesła i narzędzi, żeby praca była wykonywana w sposób odpowiedni dla psychofizycznych możliwości człowieka.

Dlaczego warto zadbać o ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze?

W pracy z komputerem ważna jest dbałość o zdrowie pracownika, która dotyczy między innymi oczu (wzroku) i kręgosłupa. Poza tym, że jest to obowiązek względem pracowników czy własnego zdrowia, to wymaga ją także prawo i przepisy BHP. Oprócz odpowiedniej organizacji stanowiska pracy należy też robić sobie podczas wykonywania czynności regularne przerwy. 8 godzin w ciągu dnia spędzone stale w pozycji siedzącej to stanowczo zbyt długi czas.

Jak urządzić miejsce pracyJak urządzić miejsce pracy Fot. Shutterstock

Dlaczego są tak w ważne w przypadku dzieci i osób pracujących długotrwale przy komputerze?

Dzieci są bardzo mocno narażone na wady kręgosłupa, które rozwijają się w wyniku niewłaściwej postawy podczas siedzenia przed komputerem. Niewłaściwa odległość wzroku od ekranu również jest szkodliwa dla zdrowia najmłodszych. W przypadku pracowników, którzy dużo czasu spędzają podczas pracy przy komputerze w biurze ergonomia również musi być przestrzegana, żeby nie narażać ich na wystąpienie różnego rodzaju chorób. Jest to też wymóg BHP.

Sposób urządzenia stanowiska pracy. O czym pamiętać?

W jaki sposób zadbać o ustawienie biurka, jak umiejscowić monitor, jakie cechy powinno mieć zaś krzesło do pracy biurowej? O wszystkie te elementy trzeba zadbać, żeby zapewnić osobom pracującym przy danym stanowisku komfort.

Biurko i krzesło. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Przede wszystkim blat biurka czy stołu powinien znajdować się na właściwej wysokości. Najlepiej jest wybierać modele biurka dające sposobność regulacji wysokości do wzrostu i potrzeb pracownika. Przy standardowym biurku powierzchnia blatu znajduje się na wysokości 75 cm. Gdy ktoś jest bardzo wysoki, może to być jednak nieco zbyt nisko. Blat musi pomieścić się nie tylko monitor, ale też mysz, klawiatura (niektóre modele wyposażone są w specjalną półkę dla myszy i klawiatury), miejsce na dokumenty czy przybory do pisania. Jeśli nie mamy problemów z małą ilością miejsca, to nie warto oszczędzać na wymiarach blatu.

Także krzesła gymingowe czy fotele biurowy do pracy przy komputerze powinny zostać wyposażone w możliwość regulacji. Im jest ona większa, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że w przypadku modeli o szczególnie dużej możliwości dostosowywania poszczególnych elementów do indywidualnych potrzeb cena będzie znacząco wyższa. Podstawą jest zgodność ze standardem NEN-EN 1335-1. Przede wszystkim ważne są:

  • możliwość regulacji wysokości siedziska
  • wygodny podnóżek (gdy brak regulacji) - nowoczesne akcesoria tego typu dają również dużą swobodę w zakresie regulacji wysokości podparcia
  • wyprofilowane podłokietniki (najbardziej zaawansowane pod tym względem są krzesła gamingowe)
  • regulowane oparcie

Wygodna przestrzeń do pracyWygodna przestrzeń do pracy Fot. Shutterstock

Monitor

Kąt nachylenia ekranu powinien wynosić od 5 do 10 stopni. Ekran powinien być umiejscowiony tak względem naszej twarzy, żeby górna krawędź była nieco poniżej wysokości wzroku. Jak duża powinna być odległość wzroku od monitora? Doradza się, żeby było to od 40 do 80 cm. Możliwość regulowania oparcia w fotelu daje dodatkową możliwość dopasowania tej odległości. Wysokość siedziska powinna być dopasowana tak, żeby cała powierzchnia stóp przylegała do podłoża. Jak zapewnić sobie dostateczną ilość światła w czasie pracy przy monitorze? Jego naturalne źródła powinny znajdować się z boku. W razie potrzeby trzeba zadbać o dodatkowe doświetlenie w postaci lampki LED.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.