Styl industrialny - minimalizm i prostota. Mamy dodatki, które skradną serce miłośnikom surowych wnętrz

W ostatnim czasie styl industrialny cieszy się coraz większym zainteresowaniem - pozwala na wiele swobody, co czyni go ciekawym i pożądanym. Nawiązuje przede wszystkim do wnętrz loftowych i opuszczonych fabryk, czyli pomieszczeń z bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. By odpowiednio zaaranżować industrialne wnętrze, należy trzymać się kilku zasad i trafnie wybierać dodatki wypełniające przestrzeń. Podpowiemy ci jakie wybrać!

Styl industrialny czyli jaki?

Styl industrialnyStyl industrialny Fot. Pexels

W architekturze styl industrialny czyli inaczej loftowy ma swoje początki w latach 60. i 70. XX wieku. Moda na udomowienie pofabrycznych wnętrz zaczęła się w Nowym Jorku. To właśnie tam artyści zmieniali ogromne przestrzenie fabryk na oryginalne mieszkania i pracownie. W latach 80. trend loftów dotarł do Europy. Deweloperzy zaczęli stawiać tego typu budynki od podstaw, określając je mianem soft lofts. W odróżnieniu od klasycznych loftów, nowoczesne wnętrza zapewniają współczesny komfort. Dodatkowo pomieszczenia te charakteryzują się wielkimi oknami ze szprosami, na wzór tych przemysłowych, a także niczym niezakłóconą przestrzenią - strefy wydzielają meble, a nie ściany. Pojawia się w nich cegła, metal, odkryte belki. Jeśli chodzi o styl industrialny w dodatkach, przedstawia się on następująco:

  • paleta barw to przede wszystkim szarości, jeans i khaki, ceglany, grafit;
  • pożądane materiały to beton, cegła, surowy metal, postarzane drewno;
  • wzornictwo także gra główną rolę, a przede wszystkim heksagon, biało-czarne zdjęcia i grafiki;

A jakie dodatki do stylu industrialnego wybrać konkretnie? Tego dowiedz się w dalszej części artykułu!

Styl industrialny - różne lampy

Aranżując industrialne wnętrza nie możesz zapomnieć o wyjątkowych, oryginalnych dodatkach. Jak już wiesz, styl ten cechuje się prostotą, lubi minimalizm i łagodne tonacje ale toleruje też przełamywanie schematów. Dlatego wybierając dekorację możesz sobie pozwolić na nieco bardziej niekonwencjonalne pomysły. By nie zatracić tego wyjątkowo klimatu, jaki starasz się stworzyć, również w przypadku dodatków warto pamiętać o tym, by były wykonane z takich surowców jak: metal, szkło, drewno. Rolą wszelkich dekoracji w stylu loftowym jest wprowadzenie ducha dawnych lat, a jednocześnie wniesienie świeżości i oryginalności. Praktycznym elementem dekoracyjnym może okazać się nawet niewielka lampa podkreślająca styl industrialny. Charakterystycznymi dekoracjami są wszelkie przedmioty vintage, na przykład maszyna do szycia. Mile widziane w aranżacjach industrialnych są także oryginalne zegary, minimalistyczne obrazy, eleganckie świeczniki, a także praktyczne elementy takie jak pojemniki i kosze, najlepiej metalowe lub miedziane. Dobrym patentem wpływającym na postrzegani wielkości przestrzeni są lustra, które powinny być w prostym kształcie, posiadające delikatną, metalową ramę.

Styl industrialny - meble

Jednym z dodatków, który będzie miał największy wpływ na całe pomieszczenie są meble industrialne. Takie produkty charakteryzują się zastosowaniem surowego drewna, okuć stalowych malowanych na czarno i elementów szklanych. W wielu sklepach znajdziesz meble w tej stylistyce o różnym przeznaczeniu. Dzięki temu możesz ozdobić nimi całe mieszkanie. Jeśli urządzasz pomieszczenia od początku, zacznij od solidnego stołu do jadalni czy salonu. To on będzie stanowił centralny punkt całej dekoracji. Możesz sięgnąć po stół o nietypowym kształcie nóg, ułożonych w literę V lub o niestandardowo załamanych podstawach. Do kompletu warto dobrać surowe stylowo taborety lub stolik kawowy. Jeśli jednak wymieniasz pojedyncze elementy, zacznij od półki lub regału. Połączenia stalowych czarnych nóg z drewnianymi półkami nie musi gryźć się z twoją dotychczasową aranżacją. Wiele mebli podkreślających styl industrialny możesz teraz kupić w świetnej cenie!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.