Pranie pierza - jak to dobrze zrobić? Sprawdź

Pranie poduszek z pierza jest koniecznością, która sprawia, że na długo mogą zostać miękkie, puszyste i pachnące. Dawniej ten rodzaj wypełnienia był niezwykle popularny, obecnie stosuje się go znacznie rzadziej. Warto jednak podkreślić, że poduszkę z pierza trzeba prać bardzo umiejętnie. O czym pamiętać, jakich zasad przestrzegać? Podpowiadamy.

Jakie są wady i zalety poduszek z pierza?

Pierze czy puch? Nim opowiemy więcej o wadach i zaletach naturalnych wypełnień do poduszek, warto rozróżnić te dwa pojęcia. Poduszki z pierza to takie, w których samo pierze wymieszane jest z puchem. Bardzo dobrze spełniają swoje zadanie, bo odznaczają się sprężystością - po odkształceniu z łatwością odzyskują swój oryginalny kształt. Wypełnienie z puchu zawiera tylko poszycie piór dorosłych gęsi i kaczek, jest bardziej miękki i delikatny. Jego zaletą jest to, że pochłania wilgoć i pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza.

Wady i zalety pościeli i poduszek z pierza

Wykorzystanie pierza jako wypełnienia pozwala na miękki i zdrowy sen. Pochłanianie wilgoci także sprawia, że śpi się pod takim nakryciem lepiej. Dodatkowo zimą jest pod nim bardzo ciepło, do czego przyczynia się zastosowanie piór gęsich. Pierze, wykorzystywane do wypełniania kołder, poduszek lub pościeli, jest też materiałem ekologicznym. Oznacza to, że nie prowadzi do zanieczyszczenia środowiska.

Jakie wady ma pościel, poduszka czy kołdra z pierza?

Przede wszystkim regularnie powtarzane musi być wietrzenie np. na suszarce, żeby spełniała swoje zadanie. Poduszki takie mają też tendencję do zbierania roztoczy i kurzu, przez co nie nadają się dla alergików. Przede wszystkim jednak nie jest łatwo prać poduszki z pierza. Panuje przekonanie, że nie powinno się prać pierza w pralce, bo to doprowadzi do utraty cennych właściwości. Jak więc postąpić?

Jak prać poduszki z pierza? Najważniejsze zasady

Przekonanie o tym, że nie można prać poduszki czy kołdry z pierza w pralce, to nie wszystko. Zanim zabierzemy się do innego rodzaju prania, nawet darując sobie pralkę, powinniśmy przeczytać etykietę. Być może producent zastrzegł, że aby wyprać daną kołdrę lub poduszkę można tylko przeprowadzić czyszczenie chemiczne. Wówczas będziemy musieli oddać ją do pralni. Zaletą jest to, że nie będziemy musieli męczyć się, żeby ją wysuszyć. Może się jednak okazać, że producent nie przestrzega przed włożeniem pierza do bębna pralki. Wówczas możemy zaryzykować i wyprać poduszkę z pierza czy puchu.

Pranie pierzaPranie pierza Fot. Shutterstock

Pranie poduszek z pierza. Jak je wykonać?

Gdy już zdecydujemy się wyprać poduszkę czy pościel w pralce, powinniśmy zachować umiar. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przepchany bęben może spowodować zgniecenie pierza i utratę części właściwości. Poduszki czy pościel pierzemy więc pojedynczo. Warto też zadbać o samą pralkę: trzeba sprawdzić, czy z poduszki z pierzem nie będą wydostawały się pióra. Wówczas może nawet dojść do uszkodzenia pralki, tego zaś nie chcemy pomimo chęci odświeżenia poduszki.

Kiedy najlepiej zabrać się do prania poduszek czy kołder? Jak prać poduszki ogrodowe?

Decydując się na taki krok, warto sprawdzić temperaturę i pogodę dnia, gdy chcemy zabrać się za pranie poduszki czy kołdry. Suszenie na słońcu to naturalny proces, który możemy przeprowadzić na balkonie czy podwórku, korzystając z suszarki. Z tego powodu przyjmuje się, że na czyszczenie i do suszenia poduszek z pierza najbardziej nadają się ciepłe letnie dni. Gdy próżno poszukiwać na horyzoncie promiennych dni na suszenie, warto skorzystać np. z dużej mocy pochłaniaczy wilgoci. Nie będzie wtedy konieczności wywieszania każdej poduszki w ogrodzie. A jak prać poduszki ogrodowe? Postępujemy w podobny sposób jak w przypadku poduszek z pierza.

Program prania. Jaka temperatura delikatnych piór będzie najlepsza?

Niektóre z pralek posiadają specjalny program prania puchy, co zdejmuje z nas odpowiedzialność czuwania nad tym, by temperatura była optymalna. Należy wykazać dużą ostrożność: częste pranie lub czyszczenie nie jest wskazane, trzeba za to dbać, by temperatura nie była zbyt wysoka. Przy każdej kolejnej konieczności prania pierza warto utrzymywać temperaturę 30 lub 40 stopni. Poleca się wybór środków, które nie zniszczą delikatnego puchu czy pierza. Po wypraniu pozostaje już tylko regularnie wietrzyć, by efekt prania utrzymywał się maksymalnie długo.

Pranie pierzaPranie pierza Fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.