Budowa altany - jak to dobrze zrobić? Instrukcja krok po kroku

Altana ogrodowa może być nie tylko wspaniałym miejscem wypoczynku, ale też doskonałą ozdobą przydomowej przestrzeni. Warto jednak zadbać, żeby konstrukcja altany była przemyślana i odpowiednio wykonana. Jaki projekt wybrać? Jak zbudować altanę krok po kroku? Podpowiadamy.
Drewniana altana ogrodowa.
Drewniana altana ogrodowa. Fot. Shutterstock

Budowa altany ogrodowej: projekt i materiały

Warto zacząć od tego, że altanę ogrodową do 35 m2 możemy wybudować bez pozwolenia i na zgłoszenie. Ten rodzaj architektury ogrodowej zgłaszamy w starostwie powiatowym. Dopuszczalna jest budowa dwóch altanek na 500 m2 powierzchni działki.

Jaki projekt altanki w ogrodzie? Materiały

Budowę altan poprzedza się sporządzeniem odpowiedniego projektu, który uwzględnia jej powierzchnię i rodzaj zastosowanych materiałów. Musimy je zabezpieczyć odnośnie wykonania fundamentu (kotwy, wylewka z betonu), konstrukcji ze słupów i kantówek, dachu i ewentualnie ścian. Słupy konstrukcyjne i belki podwalinowe w przypadku altany drewnianej powinny mieć przekrój o wymiarach przynajmniej 9 x 9 cm. Co do zasady altanka posiada ściany ażurowe lub jest ich pozbawiona, można je jednak częściowo przesłonić dzięki wykorzystaniu płyty lub drewna (desek). Dobrą alternatywą może się okazać rozpoczęcie budowy na podstawie gotowego projektu. Oprócz drewna, w zależności od projektu, mogą być też potrzebne stalowe kotwy, śruby, wkręty, gont lub blacha kryjąca dach. Rzadziej spotyka się altanki ogrodowe budowane z cegły lub kamienia. Kształt? Konstrukcję altany można zaprojektować w kształcie kwadratu, prostokąta czy okręgu. Wiele zależy od tego, jak wygląda aranżacja ogrodu i sam wygląd domu. Ważne, żeby wielkość podłogi uwzględniała to, że w środku znajdą się meble i miejsce do wypoczynku dla przynajmniej kilku osób.

Budowa altany ogrodowej krok po kroku

Gdy zdecydujemy się zbudować altanę ogrodową, nasze pierwsze działania powinny dotyczyć odpowiedniego przygotowania, rozmierzenia i wyrównania gruntu. Słupy i deski powinny być odpowiednio przycięte i przygotowane do montażu. Niezbędna jest wcześniejsza impregnacja, dzięki której drewno będzie odporne na niekorzystne oddziaływania atmosferyczne. Także elementy metalowe, o ile nie są ocynkowane, warto pokryć odpowiednią farbą.

Krok 1: Fundament altany ogrodowej

Budowa altanki zaczyna się od podstaw, których rodzaj powinien zawierać projekt altanki. W przypadku lekkich konstrukcji drewnianych wystarczą murowane słupy fundamentowe, które umieszcza się na punktowych wylewkach o głębokości ok. 70 cm. Budowa altany o niezbyt dużym ciężarze wymaga, by pod każdym słupem konstrukcyjnym znalazł się taki słupek fundamentowy. Gdy w grę wchodzi ciężka i wysoka konstrukcja, dobrym wyjściem będzie wylanie ławy fundamentowej o grubości od 15 do 20 cm.

Krok 2: Altany ogrodowe - konstrukcja

Jaki jest kolejny etap budowy altany ogrodowej? Montujemy pionowe słupy (używamy kotew ze stali). Następnie należy przymocować belki podwalinowe. Muszą być idealnie wypoziomowane i ułożone pod kątem prostym, równolegle do wejścia tak, żeby pawilon ogrodowy nie posiadał wad konstrukcyjnych. Warto je dodatkowo zabezpieczyć od spodu przed wilgocią. Ostatni element na tym etapie to montaż murłat, które udźwigną konstrukcję dachu. Mocuje się je bezpośrednio do słupów.

Krok 3: Drewniana altana ogrodowa - montaż ścian

Niezależnie od tego, czy projekt altany przewiduje montaż podłogi, niewątpliwie przyjdzie nam się zmierzyć z zamocowaniem ścian. Rozpoczynając budowę altany powinniśmy przewidzieć ich rodzaj. Mogą to być całkowicie ażurowe, delikatne konstrukcje lub częściowa zabudowa drewniana z desek. Przytwierdzamy je bezpośrednio do konstrukcji nośnych altan.

Krok 4: Jak zbudować altanę? Budowa dachu

Altany ogrodowe drewniane z dachem dwuspadowym mogą mieć 5 m wysokości, zaś w przypadku, gdy jego powierzchnia jest jednospadowa, może mieć 4 m. Poradnik tworzenia takich konstrukcji zależy od przyjętego projektu. Najłatwiej poradzić sobie z dachem jednospadowym. Drewniane elementy tworzące więźbę dachową muszą być solidne i dobrze przymocowane. Montuje się belki dzięki gwoździom, zastrzałom i deskom lub płytom OSB. Nim wybierzemy i zamocujemy rodzaj pokrycia, nasza altana do ogrodu powinna być zabezpieczona izolacją przeciwwilgociową. Jakie pokrycie wybrać? Altana może się świetnie prezentować przy zastosowaniu gontu, blachy, ale też tradycyjnej strzechy. Wiele zależy od tego, jak prezentuje się otoczenie. Na całe szczęście - drewniane elementy architektury ogrodowej bardzo łatwo dopasować do różnych aranżacji przestrzeni. Takie altany ogrodowe niedaleko domu to prawdziwa ozdoba!

Więcej o: