Jak założyć drzwi na stare futryny, a kiedy nie warto tego robić? Sprawdź

Dlaczego decydujemy się zakładać drzwi na stare futryny? Można w ten sposób połączyć oszczędność czasu i pieniędzy. Dodatkowo zdarza się, że w danym zestawie to skrzydło drzwiowe uległo uszkodzeniu lub przestało być estetyczne, futryny nadal trzymają się jednak dobrze. Z powodzeniem można założyć na nie nowe drzwi, ale na co warto uważać?

Podwójne drzwi do mieszkania w białym kolorze.Podwójne drzwi do mieszkania w białym kolorze. Fot. Shutterstock

Czy warto korzystać ze starych futryn?

Nowe drzwi na stare ościeżnice? Dla wielu jest to bardzo kusząca opcja, gdzie wymiana przebiega nadzwyczaj łatwo, bez skomplikowanego montażu i może być wykonana bez udziału fachowców.

Jakie korzyści daje montaż nowych drzwi na stare futryny?

Przede wszystkim nowe skrzydła na starej ościeżnicy to możliwość uniknięcia kosztu tej ostatniej. Często futryna stanowi bardzo pokaźną część kosztów, które poniesiemy w przypadku wymiany drzwi. Co więcej, pozostawiając stare ościeżnice, zaoszczędzimy czas na montaż lub dodatkowe koszty poniesione w związku z zatrudnieniem fachowców. Pamiętajmy też o tym, że w ten sposób unikniemy zabrudzenia mieszkania i przykrych okoliczności remontu.

Kiedy nie warto wykorzystywać starych futryn?

Nie zawsze warto jednak wykorzystywać starą futrynę. Współcześnie to od klienta zależy to, z jakiego materiału ościeżnice wybierze. Dostępnych jest tutaj kilka kategorii produktów: metalowe, drewniane lub MDF. Pierwsze są najbardziej wytrzymałe, łatwo można je też odmalować. Przy ościeżnicy z innych materiałów łatwiej może dojść do jej wypaczenia lub pęknięcia. Warto więc po zdjęciu starego skrzydła sprawdzić, czy stara futryna nadaje się do montażu nowych drzwi.

Jak założyć drzwi na stare futryny? O tym trzeba pamiętać!

Nim zdecydujemy się na montaż nowych drzwi na starej ościeżnicy, powinniśmy się upewnić co do:

Wymiaru otworu drzwiowego

Typowy wymiar nowych drzwi to szerokość 90 cm i wysokość 200 cm. Pamiętajmy jednak, że na rynku znajdziemy też inne modele, niekiedy zaś zamawia się drzwi na wymiar, do których dopasowane są futryny. Szerokość może być tutaj różna.

Szerokość felcu

By można było założyć nowe drzwi wewnętrzne do starych futryn, wszystkie elementy muszą być właściwie dopasowane. Dotyczy to również felcu, czyli wrębu. Pozwala on na umieszczenie drzwi w futrynie - jego szerokość jest więc fundamentalna dla wymiany. Najczęściej drzwi z lat 70. i starsze posiadają felc o szerokości 20 mm, nowsze zaś 25 mm.

Estetyka

Drzwi.Drzwi. Fot. Merkury Market

Nowe drzwi, niezależnie od ich rodzaju i przeznaczenia, powinny się też dobrze prezentować. Nie zawsze będzie nam łatwo dobrać skrzydło do futryny zakupionej dawniej. Kompromisowym rozwiązaniem może być wybór ościeżnicy metalowej i jej pomalowanie tak, żeby pasowała do całości. Alternatywą jest dbanie o to, żeby montowane w naszym domu drzwi i futryny miały popularne kolory. Cenne mogą być zwłaszcza futryny i drzwi wewnętrzne drewniane np. sosnowe.

Ościeżnica nakładkowa na starej futrynie. Czy warto przystąpić do jej montażu?

Zdarza się jednak, że założenie nowych drzwi na starej futrynie nie jest możliwe. Wówczas trzeba postawić na montaż ościeżnicy nakładkowej.

W jaki sposób dobiera się ościeżnice nakładkowe?

Tego rodzaju ościeżnica jest przygotowana na wymiar do nowych drzwi. Kupujemy więc cały komplet tak, żeby nie mieć problemu z zestawieniem ze sobą poszczególnych elementów.

Dlaczego warto postawić na montaż zabudowy starej futryny?

Takie drzwi z futryną umożliwiają całkowitą zabudowę starych ościeżnic. Dzięki temu uzyskujemy jednolity efekt wizualny. Liczy się również to, że także w tym przypadku możemy przeprowadzić montaż bez uciążliwego remontu, który jest także stratą czasu.

Jakie są wady zabudowy starej futryny?

Niestety, ale także w tym przypadku należy się liczyć z pewnymi mankamentami. Podstawową trudnością jest to, że światło drzwi będzie węższe o 6 do 8 cm. W przypadku standardowych wymiarów drzwi nie będzie to prawdopodobnie duży problem. Gorzej jest jednak wtedy, gdy już pierwotnie są one dość wąskie. Możemy mieć problemy np. przy wnoszeniu mebli. Decydować się na taki wariant trzeba więc także po uwzględnieniu późniejszej funkcjonalności.

Więcej o:
Copyright © Agora SA