Meble do małej kuchni: Jakie wybrać?

Czy mała kuchnia musi nas ograniczać w przypadku remontu w mieszkaniu? Okazuje się, że wcale niekoniecznie. Jakie meble wybrać, żeby wyglądały stylowo i były funkcjonalne pomimo niewielkich przestrzeni dostępnych w kuchni? Czym się kierować? Podpowiadamy.

Kuchnia.Kuchnia. Fot. Shutterstock

Mała kuchnia. Jakie meble będą najlepsze?

Jak zaaranżować małą kuchnię w bloku? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość przestrzeni. Jest ona niewielka i musi pomieścić wszystkie strefy, które normalnie występują w takim miejscu: gotowania, przygotowania, przechowywania i zmywania. Jakie meble do małej kuchni wybrać? Trzeba się kierować funkcjonalnością i pozostawić tylko te, które są niezbędne. Prawda, że duża ilość mebli kuchennych, szafek, sprzętu AGD i solidny blat bywają bardzo przydatne, ale niewielka przestrzeń wymusza ich sprytny dobór.

Mała kuchnia a podział na strefy

Niezbędny podział na strefy w małej kuchni wymusza staranny dobór kształtu zabudowy. Trzeba ją dostosować do samego pomieszczenia:

  • mała kuchnia jednorzędowa to idealny pomysł tam, gdzie pomieszczenie jest długie, ale wąskie; tak ustawione meble kuchenne pozwalają na łatwy dostęp do poszczególnych stref więcej niż jednej osobie jednocześnie
  • zabudowa kuchenna w kształcie litery L pozwoli na zagospodarowanie bardziej proporcjonalnych pomieszczeń, sprawdzi się też w aneksach kuchennych; takie kuchnie są estetyczne wtedy, gdy dobrze zaaranżujemy trójkąt roboczy

Wyposażenie kuchni: meble i sprzęty muszą być starannie wyselekcjonowane

Małe kuchnie, posiadając niewielką przestrzeń, nie mogą być zagracone. Nie tylko więc musimy usunąć szafki, półki i zabudowę, która nie jest absolutnie konieczna, ale takie same rozwiązania stosuje się np. wobec niepotrzebnych sprzętów AGD. Miejsce jest w tym przypadku kluczowe i zagracony nie może być też blat, który prawdopodobnie nie będzie przecież zbyt wielki.

Jak rozplanować zawartość szafek?

Dla funkcjonalności takiej zabudowy ważny jest dobór odpowiednich rozwiązań jeśli chodzi o zawartość szafek. Najlepiej urządzić wnętrze tak, żeby w górnych szafkach, na wysokości naszego wzroku, znajdowały się najczęściej używane akcesoria. Miejsce dla garnków, patelni i potrzebnych, ale okazyjnie używanych sprzętów znajdzie się w szafkach pod blatem. Nie masz dość miejsca, żeby pomieścić nawet te najważniejsze rzeczy? Wykorzystaj wolne miejsca na ścianie lub pod górnymi szafkami. Montaż różnych haczyków czy klipsów pozwoli podwieszać pod nimi różne rodzaje kuchennych urządzeń. Właśnie taki sprytny sposób jest typowym rozwiązaniem do małych wnętrz, gdzie projekt musi zakładać takie udogodnienia.

Mała kuchnia: meble modułowe czy na zamówienie?

Jaka powinna być zabudowa kuchenna w małej przestrzeni? Do wyboru mamy oczywiście szafki do małej kuchni w bloku modułowe, które stanowią gotowy zestaw kuchenny do kupienia w markecie lub salonie meblowym, ale także meble z płyty MDF robione na wymiar. Które wybrać?

  • meble do kuchni modułowe - kuchnia, do której będą przeznaczone, musi posiadać odpowiedni kształt. Mamy szansę pewnych modyfikacji co do ustawienia szafek czy długości blatu, ale nie uda nam się najczęściej w pełni wyzyskać dla naszych potrzeb całej powierzchni pomieszczenia. Ich zaletą jest natomiast niższa cena, do wyboru mamy też meble w zróżnicowanym stylu
  • meble do kuchni na wymiar - szafki na zamówienie pozwalają idealnie wykorzystać powierzchnię. Mała kuchnia może też zostać wyposażona w liczne udogodnienia, wysuwane kosze czy półki. Materiał wykonania takiej zabudowy to najczęściej płyta drewnopochodna, samo drewno jest bowiem znacznie droższe. Możemy też swobodnie wybierać fronty (nowoczesne lub w innym stylu)

Mała kuchnia zwykle będzie więc bardziej funkcjonalna, gdy zamówimy meble na wymiar, ale wówczas trzeba się liczyć z wyższym kosztem za taką zabudowę.

Aranżacja małej kuchni w bloku

Matowe meble kuchenne.Matowe meble kuchenne. Fot. Merkury Market

Przestrzeń kuchenna w bloku to nie tylko szafki kuchenne i inne meble kuchenne. Pomysły na aranżacje małej kuchni w bloku bywają bardzo różne. Często panuje tutaj minimalizm i świetnie sprawdza styl skandynawski, ale także nowoczesna stylistyka dobrze podkreśli funkcjonalność takiego miejsca. Warto je optycznie powiększyć, co stosuje się przez dobór błyszczących frontów mebli - często wybiera się wręcz biały kolor. Jasne powinny być także ściany. Podłoga może nieco kontrastować z barwą na ścianie, ale i tutaj świetnie wygląda, gdy jest błyszcząca.

Więcej o:
Copyright © Agora SA