Jak odnowić stare drzwi? Dzięki tym trikom będą wyglądały jak nowe

Stare, drewniane drzwi to piękno i sentyment. Nie chcemy się ich pozbywać i bardzo dobrze - takie drzwi można z powodzeniem odnowić, nadając im nowego blasku i atrakcyjnego wyglądu. By odnowić drzwi nie potrzeba wiele - sprawdź nasz poradnik i odnów swoje drzwi razem z nami.

Drzwi z przeszkleniem.Drzwi z przeszkleniem. Fot. Shutterstock

Renowacja drzwi - kiedy będzie możliwa?

Drewno to szlachetny i niezwykle wytrzymały materiał. Z tej racji, nawet gdy zewnętrzny wygląd drzwi z naturalnego drewna nie jest już atrakcyjny, wciąż możemy postarać się je odnowić. Do odnowienia nadają się zarówno stare drzwi zewnętrzne, jak i drzwi wewnętrzne. Niestety, nie we wszystkich przypadkach będzie to możliwe. Dlatego najpierw sprawdźmy drzwi - jeśli nie są mocno uszkodzone lub znacznie wypaczone, możemy podjąć się ich odnowienia. 

Jak odnowić stare drzwi drewniane?

Renowacja drzwi to proces czasochłonny, powinniśmy zatem dobrze zagospodarować nasz czas tak, aby możliwe systematycznie pracować przy drzwiach. Gdy ustaliliśmy, że odnowienie starych drzwi drewnianych jest w naszym przypadku możliwe, czas na zabranie się do pracy.

Przygotowanie narzędzi

Najpierw przygotujmy odpowiednie narzędzia do renowacji starych drzwi. Krok po kroku możemy z niemodnych już drewnianych drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych wykonać element, który wpasuje się w nasze modne i nowoczesne wnętrza.

Renowacja starych drzwi to głównie usuwanie starej powłoki malarskiej, czyszczenie i ponowne malowanie. Do takiej renowacji będziemy zatem potrzebować: papier ścierny, miękka szmatka, wałek lub pędzel malarski, szlifierka oraz farby do drewna. Do demontażu zamków i zawiasów będziemy potrzebowali dodatkowo śrubokrętu, młotka i kombinerek.

Przygotowanie skrzydła

Skrzydło ściągamy z ościeżnicy. Należy teraz ściągnąć wszystkie metalowe elementy (zamek, klamki oraz zawiasy). Jeśli ściągnięcie ich jest utrudnione lub wręcz niemożliwe, możemy okleić elementy taśmą. Zróbmy to jednak szczególnie uważnie tak, aby nie zakleić ani milimetra drzwi.

Tak przygotowane drzwi układamy najlepiej na koziołkach stolarskich - taka podpora pomoże nam sprawnie wykonać wszystkie prace. Pomieszczenie, w którym wykonujemy renowację, powinno być przestronne i z możliwością dobrego wietrzenia. Powierzchnia podłogi powinna być dodatkowo zabezpieczona folią malarską.

Oczyszczamy skrzydło

Teraz czas na właściwe odnawianie drzwi. Na początku należy usunąć starą powłokę malarską z farby olejnej, lakieru bądź okleiny. Do tego przyda nam się szpachelka i papier ścierny gruboziarnisty. Czyszczenie takie może być pracochłonne, ale efekt będzie zaskakujący i imponujący. Przydatna przy tej pracy będzie też na pewno szlifierka. Usunięcie starej farby przy filunkach lub elementach nierównych powinniśmy wykonać ręcznie z pomocą papieru ściernego - dzięki temu nie usuniemy estetycznych elementów i upewnimy się, że usunęliśmy dokładnie starą warstwę farby.

Wyczyszczone drzwi należy dodatkowo zmatowić, czyli przejechać całą powierzchnię drzwi drobnoziarnistym papierem ściernym. Drzwi matowimy zgodnie z kierunkiem słojów.

Odpylamy i myjemy

Gdy usuwanie poprzednich warstw z powierzchni drzwi zostało już wykonane, czas na dokładne odkurzenie i odpylenie skrzydła. Dodatkowo myjemy i odtłuszczamy drzwi tak, aby pozostały czyste i bez plam - w innym przypadku nowa warstwa farby po malowaniu drewna może odpadać i nieestetycznie wyglądać.

Uzupełniamy ubytki

Gdy drzwi są wyczyszczone i suche czas na ich dokładną inspekcję. Ewentualne ubytki uzupełniamy odpowiednią pastą stolarską (mieszamy ją lub aplikujemy według instrukcji na opakowaniu). Gdy masa do ubytków wyschnie, jeszcze raz przecieramy te miejsca drobnoziarnistym papierem i ponownie odpylamy drzwi.

Malujemy drzwi

Drzwi zewnętrzne.Drzwi zewnętrzne. Fot. Shutterstock

Czas na ostatni krok - malowanie drzwi drewnianych. Renowacja drzwi i pomysł na ostateczny wygląd będą determinować to, w jaki sposób i czym pomalujemy nasze drzwi. Jeśli oczekiwaliśmy, że wyeksponujemy naturalny kolor drewna i wzór słojów, należy drzwi jedynie pokryć lakierem. Jeśli jednak wolimy mieć drzwi pomalowane farbą, zdecydujmy się na zakup odpowiedniego koloru.

Malowanie drzwi wykonajmy z uwagą, zawsze stosując się do widniejącej na opakowaniu instrukcji. Zanim nałożymy kolejną warstwę poczekajmy również, aż poprzednia dobrze wyschnie. Podczas malowania bądźmy szczególnie ostrożni przy elementach dekoracyjnych, które będą wymagać od nas dokładnego i precyzyjnego pomalowania.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.