W utrzymaniu porządku niezwykle ważne jest to, jaki mebel wybraliśmy na nasze stanowisko pracy. Zbyt małe biurko może po prostu nie pomieścić naszych przedmiotów. Będziemy starać się zmieścić stos dokumentów, kładąc jedne na drugich, pisaki i cienkopisy będą leżeć porozrzucane w każdym miejscu, a nam zabraknie chociaż kilku centymetrów na położenie zeszytu między klawiaturą, a myszką. Taki nieporządek będzie bardzo dezorganizował pracę, ograniczał naszą przestrzeń i zniechęcał do pracy lub nauki. Dlatego ważne jest dopasowanie wielkości biurka do czekającej nas, codziennej pracy. Jeśli nasza praca wymaga dostępu do wielu dokumentów na raz lub do różnorodnych przyborów, od razu zdecydujmy się na odpowiednio duże biurka. Zwłaszcza biurka młodzieżowe będą wymagać dużego, przestronnego blatu na wszystkie książki, zeszyty, artykuły do pisania oraz tradycyjny już przy pracy i nauce laptop lub monitor. Biurka młodzieżowe, tak jak i inne meble dla nastolatków, powinny być nowoczesne i atrakcyjne wizualnie, ale również bardzo funkcjonalne.
Posegregowane dokumenty pozwolą nam na szybkie odnalezienie potrzebnych nam informacji. W ich schludnym ułożeniu pomogą na pewno organizery dokumentów i papierów. Kuwetki, pudełka i segregatory będą przydatne do segregacji i uporządkowania przestrzeni. Warto dokumenty, których nie potrzebujemy do aktualnej pracy, odłożyć na półki lub do szuflady - na blacie trzymajmy tylko niezbędne artykuły i papiery. Pojemniki z dokumentami możemy trzymać niedaleko tak, żeby mieć je blisko siebie w razie, gdyby były potrzebne. Warto zainwestować w zakup półek i szafek, które postawimy niedaleko biurka i tam ułożymy dodatkowe przedmioty.
Długopisy, flamastry, pisaki, kredki i ołówki - używamy ich bardzo często i wszystkie potrzebne nam są położone tuż pod ręką. Jeśli mamy duże biurko, zasobnik z artykułami do pisania nie powinien znajdować się dalej, niż na wyciągniecie ręki. Warto, aby posegregować je zgodnie z rodzajem - długopisy osobno, ołówki osobno, a kolorowe pisaki osobno. Dzięki temu wszystko będzie wydawało się uporządkowane na blacie. Przy organizacji możemy skorzystać w pudełeczek lub puszek, a nawet ze słoików. Organizacja biurka może opierać się na rzeczach, które zakupimy w sklepach, ale równie dobrze organizer możemy wykonać sami - niektóre pomysły podano w inspiracjach poniżej.
Komputer stacjonarny i monitor lub laptop to aktualnie standardowe narzędzia pracy i nauki. Z uwagi na to, że są to urządzenia elektryczne, będą wymagały stałego dostępu do energii elektrycznej. Wiąże się to z kolei z masą kabli, które musimy odpowiednio zagospodarować, aby wyglądały estetycznie i nie zakłócały wystroju domu.
Kable warto schować za biurkiem, a jeśli wybrany przez nas model nie ma takiej możliwości (bo chociażby nie ma tzw. pleców albo jest bardzo ażurowy), warto kable estetycznie opuścić ku listwom podłogowym i tam je schować. Jeśli często zmieniamy miejsce pracy i kabelki są często przenoszone, warto odpowiednio je pooznaczać (np. taśmą z kolorowymi znacznikami).
Organizacja biurka to nie tylko nasze porady, ale również samodzielnie wymyślone rozwiązania i podejrzane u kogoś inspiracje. Elementy, które widzimy u koleżanki w mieszkaniu lub u współpracownika na biurku możemy z powodzeniem zaadaptować do swoich potrzeb. Kilka ciekawych pomysłów, zanim sami zajmiecie się szukaniem inspiracji, podajemy poniżej.
Jeśli macie trochę czasu i chęć do działania, organizer na biurko możecie zrobić sami. Wykorzystajcie pudełka po lekarstwach, puszki po warzywach albo słoiki po dżemie. Możecie je umyć i postawić w pudełku, porządkując narzędzia i artykuły do pisania. Organizacja biurka nie musi być jednak nudna - warto poszukać inspiracji i dodatkowo ozdobić taki domowy organizer, malując go farbami lub oklejając kolorowym papierem.
Podobnie sprawa będzie wyglądała z dokumentami. Wykorzystajmy pudła po sprzęcie elektronicznym lub po butach. Nie dość, że zagospodarujemy coś, co normalnie byśmy wyrzucili, to dodatkowo nasza organizacja biurka będzie idealna.