Ta roślina to wnętrzarski HIT! Jak dbać o monsterę? Wyjawiamy tajniki pielęgnacji

Monstera to wnętrzarski HIT między innymi ze względu na efektowne, ciekawie ponacinane liście. Roślina ta występuje jako motyw na tekstyliach, tapetach czy grafikach. Aranżację wzbogaci jednak przede wszystkim żywa monstera. Jak o nią dbać? Wyjawiamy tajniki pielęgnacji, dzięki którym będzie rosnąć jak szalona!

Monstera to rodzaj oryginalnych pnączy pochodzących z Meksyku i występujący w lasach tropikalnych. Znanych jest około 50 czystych gatunków. I chociaż w naszej strefie klimatycznej monstera jest uznawana za piękną roślinę doniczkową, idealnie nadającą się do uprawy w mieszkaniach, to w naturalnych warunkach występuje przeważnie jako nadrzewny epifit. Monstera dziurawa wytwarza olbrzymią masę grubych korzeni powietrznych, które sięgają aż do podłoża i często się w nim zagłębiają. Ze względu na jadalne owocostany (smakiem przypominające mieszankę ananasa i banana) jest też uznawana za cenioną roślinę użytkową. Tkanki monstery zawierają sok mleczny z dużą ilością szczawianu wapnia chroniącego roślinę przed zjadaniem przez roślinożerców, np. ślimaki. Chcesz mieć taką roślinę w domu? Podpowiemy, jak dbać o monsterę, aby rosła piękna i zdrowa!

Jak dbać o monsterę?
Jak dbać o monsterę? Fot. Shutterstock

Jak dbać o monsterę? Wybierz odpowiednią ziemię

Pierwszym krokiem w pielęgnacji rośliny jest dobór odpowiedniej ziemi. Najlepsza będzie dobrze przepuszczalna, przeznaczona do kwiatów doniczkowych. Ważne, aby komponenty takiego podłoża zapewniały jednocześnie umiarkowaną wilgotność i nie pozwalały na zatrzymanie zbyt dużej ilości wody, co prowadzi do gnicia korzeni. Dobre podłoże dla monstery powinno zawierać torf lub kompost, perlit, keramzyt, piasek. Utrzymaniu odpowiedniej wilgotności sprzyjać będzie dodatek włókien lub zrębek kokosowych. W przypadku zastosowania podłoża z wolno działającymi nawozami, które uwalniają się wraz z upływem czasu, nie musisz martwić się o nawożenie monstery.

Monstera - podlewanie i stanowisko

Jak dbać o monsterę? Pierwszy krok za tobą, pora więc na prawidłowe nawadnianie. Jeśli marzy ci się duża, zdrowa monstera, podlewaj ją obficie raz w tygodniu. Taka częstotliwość sprawdzi się wiosną i latem. Po podlaniu monstery odczekaj około godziny, a następnie pozbądź się nadmiaru wody z podstawki. Pamiętaj, że monstera nie przepada za zbyt wilgotnym podłożem. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym uważaj, żeby nie przelać rośliny. Nawadniaj ją co około dwa tygodnie, kiedy zauważysz, że wierzchnia warstwa podłoża wyschła.

Dla monstery wybierz stanowisko jasne, ewentualnie w półcieniu. Nie stawiaj rośliny w bezpośrednim nasłonecznieniu - ze względu na jej rozmiar umieść ją na podłodze lub niskim kwietniku. Zauważyłaś, że monstera zwija liście? Przyczyną może być nieprzepuszczalne podłoże. Monstera zwija liście również wtedy, kiedy wybierzesz dla niej niewłaściwe stanowisko. Jeśli na liściach pojawiają się żółte plamy, roślina stoi w zbyt nasłonecznionym miejscu. Plamy są ciemne? Zmień stanowisko monstery na cieplejsze. Monstery dobrze poradzą sobie w temperaturze pokojowej. Optymalna to 24 stopnie C, natomiast w zimowe miesiące nie może być niższa niż 13 stopni C.

Jak dbać o monsterę? Poznaj kilka trików

Poznaj kilka trików, dzięki którym będziesz wiedziała, jak dbać o monsterę! Chcesz cieszyć się pięknym wyglądem rośliny? Pamiętaj o konieczności jej zraszania. Jest to dla niej nawet ważniejsze od podlewania. Dlaczego? Wynika to z miejsca pochodzenia monstery. Roślina występuje w wilgotnych lasach równikowych, dlatego warto regularnie opryskiwać jej liście. W okresie grzewczym oraz latem spryskuj roślinę dwa razy w tygodniu, a w pozostałe miesiące raz na tydzień. Do opryskiwania wykorzystaj wodę przegotowaną. Zastanawiając się, jak dbać o monsterę, nie zapomnij o konieczności nawożenia, o ile wybrana przez ciebie ziemia nie zawiera nawozu. Roślinę wzmacniaj w okresie wiosenno-letnim. Wystarczy, że będziesz robić to raz na 2-3 tygodnie.

Monstera, mimo że piękna, potrafi pokazać też gorsze oblicze. O czym mowa? Jako że roślina zawiera drażniący sok, podczas jej pielęgnacji powinnaś mieć na sobie rękawiczki. Ponadto substancja ta w przypadku połknięcia fragmentu rośliny przez dziecko, może doprowadzić do podrażnienia gardła. Monstera jest niestety silnie trująca dla kotów – po jej spożyciu mogą wystąpić u zwierzęcia takie objawy jak krwawienie z przewodu pokarmowego czy wymioty. Zatrucie monsterą może doprowadzić nawet do śmieci zwierzęcia.

Więcej o: