Biurko pod oknem: Czy to na pewno dobry pomysł?

Na co warto zwrócić szczególna uwagę urządzając pokój dziecka? Naszym zdaniem jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, tuż obok łóżka jest biurko - miejsce do nauki, zabawy, gry i rozwijania pasji. Kakie biurko wybrać do pokoju dziecka, gdzie je ustawić i jak zaaranżować? Sprawdź.

praktyczne biurkopraktyczne biurko fot. shutterstock

Pokój dziecka jest miejscem, które wymaga szczególnej uwagi i staranności podczas urządzania. Nic tu nie może być wynikiem przypadku. Przemyślana i prawidłowo zorganizowana przestrzeń w pokoju młodego człowieka, to klucz do jego prawidłowego rozwoju. Nie ma w tym stwierdzeniu ani grama przesady. To jak mieszkamy i czym się otaczamy ma wpływ na to, kim się stajemy.

Biurko w pokoju dziecka

Biurko w pokoju dziecka, to mebel bez którego trudno sobie wyobrazić tę przestrzeń. Zanim wybierzesz idealny mebel dla swojej pociechy rozważ trzy ważne kwestie:

  1. Jakie wymiary powinien mieć funkcjonalny blat biurka.
  2. W którym miejscu powinno stanąć biurko dziecka.
  3. Dostosowanie rozmiarów mebla do powierzchni i przestrzeni.

Dlaczego akurat te trzy aspekty są tak ważne? Ponieważ decydują o komforcie. Odpowiednia wielkość blatu zapewni dziecku wygodę podczas nauki i zabawy. Pamietaj, że biurko jest meblem, który mysi pomieścić różne sprzęty i akcesoria tj. komputer, laptop, drukarka, skaner, głośniki itp. Warto rozważyć zakup mebla wyposażonego w dodatkowe przegródki, szafki i półki, które pomieszczą wszystkie elementy wyposażenia oraz pomoce naukowe. Zbyt mały model może nie sprostać wszystkim zadaniom jakie przygotuje dla niego dziecięca wyobraźnia. Zapewnij dziecku przestrzeń do nauki i zabawy.

Jak prawidłowo ustawić biurko - idealnie urządzony pokój dziecięcy

Praktyczne biurko do salonu. Praktyczne biurko do salonu.  fot. Shutterstock

Szukając odpowiedniego miejsca na biurko w pokoju dziecka warto odnieść się do usytuowania okna i źródła światła. Oświetlenie miejsca pracy i nauki jest bardzo ważne.

Miejsce pod oknem wydaje się idealne na biurko. Czy na pewno? Jak prawidłowo ustawić mebel względem okna?

Okna naszych domów usytuowane są na różnych ścianach, a co za tym idzie skierowane w różne strony świata. Jeśli ustawimy biurko pod oknem znajdującym się na południowej ścianie domu, może się okazać, że przez większą część dnia słońce będzie świecić dziecku prosto w twarz. Najlepszym miejscem na ustawienie biurka nastolatka, jest ściana usytuowana od strony północnej lub wschodniej. Światło dzienne i intensywne promienie słoneczne padające na ścianę południową i zachodnią mogą zbyt mocno oświetlać i nagrzewać miejsce pracy. Zanim zdecydujesz się ustawić mebel przylegle do ściany pod oknem, tyłem do drzwi wejściowych upewnij się, że to dobre rozwiązanie.

Lokalizacja biurka przy oknie nie musi oznaczać, ustawienia go równolegle ze ścianą na której okno się znajduje. Biurko możesz ustawić również prostopadle do okna wzdłuż pomieszczenia. Tak, by krzesło znalazło się z lewej strony lob z prawej strony okna. Jest to bardzo ciekawy sposób aranżacji. Warty rozważenia w sytuacji, kiedy w jednym pokoju muszą zmieścić się np dwa biurka. Ustawienie - odwróconych tyłem do siebie - mebli prostopadle do ściany pod oknem z jednej strony stworzy dużą powierzchnię użytkową, a z drugiej funkcjonalnie wydziela dwie strefy. Co w przypadku rodzeństwa jest szczególnie ważne. Zanim zdecydujesz się na to konkretne rozwiązanie, upewnij się, że pokój w którym znajdą się meble dla nastolatków, jest wystarczająco duży. I czy taka aranżacja nie przytłoczy wystroju.

Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest stawianie biurka tyłem do okna. Światło słoneczne będzie się odbijało od monitora i utrudniało pracę ucznia. Można natomiast postawić biurko w rogu wnętrza, tuż przy oknie wykorzystując do tego biurko narożne. Na biurku zmieści się lampka, komputer oraz inne przydatne akcesoria. Takie ustawienie będzie wygodne i praktyczne.

Funkcjonalne, wygodne meble i biurka młodzieżowe, to klucz do sukcesu. Szukając odpowiedniego miejsca na biurko w pokoju dziecięcym, trzeba jako punkt odniesienia wziąć źródło światłą w danym miejscu. Biurko malucha nie powinno znajdować się w kącie pokoju, który odsunięty jest najdalej od okna. Będzie to wymagało stałego korzystania ze sztucznego źródła światła, a to jak wiadomo nie jest zdrowe dla oczu.

Nikt nie zna dziecka tak dobrze jak jego rodzice i to na nich spoczywa ciężar optymalnego dopasowania miejsca pracy do potrzeb maluch. Warto podkreślić, że każde dziecko jest inne i każde potrzebuje innej przestrzeni. Jest to szczególnie istotne, jeśli dziecko jest np.: leworęczne. Dzieci praworęczne powinny mieć biurko ustawione lewym bokiem do okna, a leworęczne prawym bokiem do okna. Takie ustawienie sprawi, że uczeń podczas pisania, nie zasłoni naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia przez okno.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.