Jakie powinno być ph wody w basenie?

Redakcja
16.04.2021 12:00
Korzystanie z basenów ogrodowych jest jedną z popularniejszych rozrywek w czasie letnim. Odkąd panuje pandemia i ciężko zorganizować bezpieczny wyjazd dla siebie i rodziny nad morze w kraju lub za granicą, coraz więcej rodzin decyduje się na zakup basenu ogrodowego. To rozrywka dla całej rodziny - zwłaszcza dzieci docenią możliwość codziennej aktywności w wodzie. Aby jednak zabawa w basenie była bezpieczna, należy odpowiednio zadbać o pH znajdującej się w zbiorniku wody.

Basen ogrodowy.Basen ogrodowy. Fot. Shutterstock

Baseny pod kontrolą - pH wody

Baseny ogrodowe, w tym baseny rozporowe i stelażowe, to ogrom zabawy, ale i obowiązek dezynfekcji wody basenowej. Utrzymanie prawidłowego stanu wody w basenie to zadanie ważne dla bezpieczeństwa i higieny użytkowników. Basen ogrodowy należy regularnie czyścić, ale również sprawdzać odczyn wody, tak by niskie lub wysokie pH było odpowiednio korygowane. Idealna wartość pH wody i czystość zbiornika zapewni bezpieczną i higieniczną zabawę dla wszystkich.

Czym jest wskaźnik pH wody basenowej?

Omawiane pH wody to nic innego jak wskazanie zasadowości lub kwasowości. Wartości pH wody określa się za pomocą liczb od 1 do 14, gdzie 7 stanowi odczyn obojętny. Wartości poniżej 7 wskazują na kwasowość, powyżej - na zasadowość.

Prawidłowy stan pH wody w basenie

Odpowiedni stan pH wody w basenie pozwoli Ci bezpiecznie korzystać z kąpieli i zabezpieczy dodatkowe, podłączone do basenu urządzenia. Woda w basenie powinna mieć pH o wartości 7,0 - 7,4. Jest to zatem odczyn lekko zasadowy. To idealna wartość pH w wodzie basenowej, która zapewni bezpieczeństwo i zaoszczędzi kłopotów z naprawą lub wymianą urządzeń basenowych. W wodzie o tym odczynie środki do dezynfekcji basenu na bazie chloru będą również najefektywniejsze.

Odpowiednia wartość pH wody w basenie pozwoli bezpiecznie korzystać ze zbiornika. Zachowanie odpowiedniego poziomu pH na granicy 7,0 - 7,4 jest przyjazne dla ciała, nie podrażnia naskórka, nie wywołuje reakcji alergicznych i nieprzyjemnego swędzenia lub zaczerwienienia oczu. Te wartości pH zabezpieczają również urządzenia basenowe, pompy, skimmery lub nagrzewnice.

Zbyt niski poziom pH wody, czyli odczyn kwaśny, obniży skuteczność działania preparatów (zwłaszcza tych zawierających chlor), uszkodzi metalowe części urządzeń basenowych poprzez korozję i spowodować nieprzyjemne podrażnienia. Zbyt wysoki poziom pH - pH powyżej 7, 4, czyli dające odczyn zasadowy - również obniży skuteczność chemii basenowej i będzie powodował uczucie swędzenia na skórze.

Mierzenie pH wody w basenie

Wodę w basenie powinieneś regularnie sprawdzać pod względem pH wody. Sprawdzać pH wody możesz z pomocą specjalnych testerów. Zwykle sprzedawane są one w postaci pasków, które zanurza się w wodzie i porównuje się ich kolor z podanym wzornikiem. Dostępne są również wielokrotnego użytku testery elektryczne (są one jednak droższe). Ich końcówkę zanurza się w wodzie i odczytuje się wartość pH wody z wyświetlacza.

Poziom pH wody w basenie powinno się mierzyć regularnie. Wartość pH w basenie może zmieniać się z czasem, dlatego wykonuj testy co najmniej raz w tygodniu. Na naturalne zmiany pH wody w basenie mają wpływ opady deszczu (które mogą obniżyć pH na odczyn kwaśny) oraz upały (te z kolei podnoszą pH do wartości zasadowej).

Woda, wypełniająca basen, ma również tendencję do podnoszenia swojego poziomu pH wraz z mijającym czasem. Proces ten jest naturalny i ma wpływ na nasze problemy z utrzymaniem pH na odpowiednim poziomie. Wszelkie zmiany pH należy zatem skorygować, przywracając pH do optymalnej wartości (na poziomie 7,0 - 7,4).

Obniżanie pH wody basenowej

Dla utrzymania prawidłowego poziomu pH wody w basenie powinno się stosować szereg odpowiednich środków. Jeśli po wykonanym przez Ciebie teście poziom pH jest wyższy niż 7,4, użyj środków na obniżenie pH (środek taki będzie miał często oznaczenie "pH minus"). Zaaplikuj preparaty zgodnie z instrukcją producenta zawartą na opakowaniu. Po kilku godzinach zmierz ponownie poziom pH wody w basenie i skoryguj ewentualne nieprawidłowości.

Podwyższanie pH wody basenowej

Zbyt niskiego poziomu pH wody basenowej również nie powinniśmy pozostawiać samemu sobie. Skorygujmy wartość pH poniżej 7,0, stosując środki "pH plus". Mają one działanie odwrotne do preparatów "pH minus" i są w stanie podwyższyć poziom pH, tak aby woda w basenie miała idealną wartość pH. Jak i przy środkach, które mają obniżyć pH, tak i przy podwyższających należy najpierw dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta.

Więcej o: