Heksagony w kuchni: Piękna i ponadczasowa dekoracja ściany i podłogi

Redakcja
16.04.2021 16:00
Ponadczasowe formy inspirowane naturą i geometrią rzadko kiedy wypadają z mody. Mogą na chwilę znikać z najnowszych katalogów, ale ich zwolennicy szybko sprawiają, że motywy znów pojawiają się w najbardziej popularnych i rozchwytywanych propozycjach -na nowo wtedy podbijają serca wszystkich. Dokładnie takie są właśnie heksagony. Te sześciokątne płytki na stałe wpisały się do wnętrzarskiej mody.

Sześciokąty dla każdego - piękno i elegancja

Popularność płytek heksagonalnych nie bierze się znikąd. Wpływ na tak duże zainteresowanie mają dwa czynniki: inspiracje rodem z natury oraz geometryczny, idealny wygląd. Płytki heksagonalne obecne są w naturze od wieków, odkąd to pracowite pszczoły zaczęły budowanie swoich plastrów miodu. To właśnie z heksagonów układane są plastry. Ich idealna forma pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni - potwierdzają to matematycy oraz naukowcy. Żadne inne geometryczne figury nie są w stanie tak dobrze wykorzystać dostępnej powierzchni przy jednoczesnym, niskim zużyciu materiału. Heksagony łączą w sobie zatem naturalne piękno i geometryczną funkcjonalność. Wykorzystywane są w rożnych pomieszczeniach. W kuchni łazience układane są z nich całe podłogi i ściany. W salonie lub sypialniach heksagony zwykle dokładane są jako detale, delikatne, dekoracyjne akcenty.

Jak wybrać płytki heksagonalne do kuchni?

Płytki heksagonalne w kuchni.Płytki heksagonalne w kuchni. Fot. Shutterstock

Heksagony to wyjątkowe płytki, które swoim kolorem i wzorem mogą naśladować ciekawe materiały. Drewno naturalne, kamień, marmur, trawertyn, beton lub moc awangardowych wzorów - wszystko to mogą imitować płytki ceramiczne, a zatem i płytki heksagonalne. Wybierając płytki mamy także możliwość wybrać format heksagonów. Płytki heksagonalne możemy położyć zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Wybierając płytki heksagonalne do kuchni należy zwrócić szczególną uwagę na ich parametry. Ważna do płytek w kuchni jest wysoka klasa ścieralności i odporność na plamienie - w kuchni często coś się rozlewa i płytki muszą wytrzymać częste czyszczenie. Warto zainwestować w trwały i odporny materiał. Jeśli chcemy położyć heksagony przy kuchence lub piekarniku, materiał powinien być odporny na wysokie temperatury. Na podłogę w kuchni, tak samo jak do łazienki, połóżmy heksagony o właściwościach antypoślizgowych.

Gdzie wykorzystać heksagony w kuchni?

Heksagony możemy w kuchni ułożyć na całej powierzchni podłogi, wszystkich ścian lub jednej, wybranej ściany albo możemy wykonać z nich ciekawy i oryginalny detal architektoniczny. Inspiracje, dotyczące wykorzystania heksagonów, są powszechne i nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem czegoś ciekawego do naszego wnętrza.

Innowacyjna podłoga

Podłoga w kuchni i heksagony na niej w estetyczny i intrygujący sposób mogą wyznaczyć strefę gotowania i strefę spożywania posiłków. Doskonale sprawdza się w salonach z aneksem kuchennym - heksagony wyznacza granicę, gdzie znajduje się kuchnia, a gdzie salon. Dobrze dopasowane heksagony i panele podłogowe, ułożone przez fachowca, który doskonale zna się na odpowiednim przycinaniu, świetnie będą się komponowały i wyglądały niezwykle atrakcyjnie.

Modna ściana

Ścienne aranżacje zakładają albo ułożenie heksagonów na całości powierzchni, albo jedynie na jej części. Najczęściej stosuje się heksagony jako wykończenie przestrzeni pomiędzy blatem kuchennym, a szafkami wiszącymi. Taki rodzaj aranżacji nada kuchni elegancji. Możemy zdecydować się na jasne, jednolite heksagony lub na płytki w ciekawe wzory.

Nie tylko płytki i nie tylko na ścianę - sprzęty i urządzenia w modnym heksagonie

Do różnych wnętrz heksagony dodawane są nie tylko w formie płytek. Spotykane są również inspiracje, które zakładają wykorzystanie heksagonu do wykonania mebli albo urządzeń. Popularne są półki z heksagonalnymi elementami. Pojedyncze heksagony mogą łączyć się w większe wzory. Takie rozwiązanie będzie doskonałe zarówno do sypialni, jak i do łazienki czy salonu. Do kuchennych wnętrz lub do łazienki nadają się świetnie zlewy, umywalki, baterie oraz wanny o heksagonalnym kształcie. Świetnie sprawdzają się do nowoczesnych domów i wprowadzają do wnętrza ciekawy efekt wow. Salon i sypialnia może być też ciekawie przybrana heksagonalnymi tekstyliami. Popularne są koce i narzuty w stylu patchwork, gdzie heksagonalne fragmenty tkanin zszyte są ze sobą. Ich kolor i wzór może być naprawdę różnorodny. Doskonale sprawdza się do założeń w stylu wiejskim lub w stylu boho.

Więcej o: