Kuchnia modułowa czy na wymiar? Zobacz, którą warto wybrać

Estetyczna, funkcjonalna i wygodna - dokładnie taka powinna być idealna kuchnia. Te trzy elementy są niezwykle ważne i czasami ciężko nam je ze sobą pogodzić. Dobrze zaplanowana i wykonana kuchnia pozwoli nam jednak stworzyć miejsce w naszym domu, gdzie będziemy czuć się dobrze, którym nasi goście będą zachwyceni, a my sami z przyjemnością będziemy z niego korzystać.

Kuchnie idealne, czyli jak ważne są meble kuchenne

Niezwykle ważnym elementem każdej kuchni są meble kuchenne. To właśnie szafki kuchenne, a zwłaszcza fronty do nich, pozwalają nam na stworzenie zaplanowanej i wymarzonej przez nas kompozycji w odpowiednim stylu. Dobrze dobrane meble kuchenne stworzą kuchnię naszych marzeń, niezależnie od tego, czy wybierzemy klasyczny styl rustykalny lub prowansalski, czy raczej wolimy nowoczesne założenia glamour lub industrialny powiew świeżości.

Popularne jest kupowanie gotowych szafek kuchennych modułowych, ale również zamawianie kuchni na wymiar. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Warto zorientować się, w którym przypadku dana opcja będzie korzystniejsza.

Zalety kuchni modułowej

Kuchnia w bieli.Kuchnia w bieli. Fot. Abra Meble

Meble kuchenne modułowe to gotowe elementy, które zakupujemy w sklepie. Zwykle są to pojedyncze szafki kuchenne, spakowane i przekazane nam, jako klientom, do samodzielnego montażu. Wybierając po kolei szafki kuchenne na kuchnie modułowe możemy stworzyć komplet mebli kuchennych dopasowany do naszych potrzeb.

Szczególnie ważnym i dla niektórych na pewno decydującym argumentem będzie cena mebli modułowych. Kosz zakupu kompletu wybranych przez nasz szafek będzie o wiele niższy, niż zamówienie kuchni na wymiar o podobnym rozmiarze. Gotowe meble są tez zwykle dostępne niemal od ręki.

Montaż możemy jednak przeprowadzić samodzielnie. Sprzedawane zestawy kuchenne zawierają czytelną instrukcję i przy odrobienie cierpliwości i pracy będziemy w stanie sami złożyć nasza kuchnię w całość.

Wady kuchni modułowej

Meble modułowe nie są jednak pozbawione wad. W przypadku zakupu gotowych szafeczek będziemy mogli zdecydować się jedynie na modele, które produkowane są przez producentów w konkretnych, ściśle określonych wymiarach (zdefiniowana jest szerokość, głębokość i wysokość szafek). Projekt kuchni nie może zatem zawierać nietypowych rozwiązań. Ciężko nam też będzie nie raz zaaranżować trudne architektonicznie miejsca - wnęki o nietypowym wymiarze czy bardzo ostre skosy ścian.

Przy komponowaniu kompletu musimy tez pamiętać o ograniczonej możliwości aranżacji. Gotowe meble są wydawane w wielu wariacjach kolorystycznych, ale może okazać się, że nasza wymarzona płyta jest niedostępna i będziemy musieli zdecydować się na inny kolor mebli i blatów kuchennych. 

Kuchnia na wymiar: zalety

KuchniaKuchnia Fot. Shutterstock

Drugą propozycją urządzenia kuchni będzie kuchnia na wymiar. Meble kuchenne zamawiamy tutaj w odpowiedniej firmie. Fachowcy są w stanie zaproponować nam najbardziej odpowiedni układ szafek tak, by stworzyć kuchnię praktyczną, funkcjonalną i bardzo atrakcyjną. Meble zamawiane mają bardzo mało ograniczeń, a rozwiązania nie raz potrafią zaskakiwać.

Nie ma tutaj problemów z urządzeniem trudnych architektonicznie zakamarków. Linie zabudowy mebli kuchennych są dopasowywane do dostępnej powierzchni wnętrza i nawet nietypowe pomieszczenie będzie dobrze zaaranżowane. Urządzić możemy wąskie wnęki i miejsca z nietypowymi skosami, małe kuchnie w blokach i pokaźne wyspy i lady kuchenne w dużych kuchniach.

Jesteśmy w stanie również dopasować więcej wzorów i kolorów frontów i blatu do naszych potrzeb. Do wyboru mamy więcej możliwości, tak by nasz dom lub mieszkanie były idealnie zaaranżowane.

Kuchnia na wymiar: wady

Kuchnie na wymiar są proste i przyjemne do projektowania i aranżacji niestety, wiąże się to z ich wysoką ceną. Za wykonanie będziemy musieli zapłacić o wiele więcej niż przy zakupie gotowych mebli modułowych. Montaż musi być przeprowadzony przez fachową firmę i to także podniesie cenę całej inwestycji.

Na tę opcję również będziemy musieli dłużej czekać - na dobrze wykonane meble na wymiar będziemy czekać nawet 2 - 3 miesiące.

Na jaką kuchnię się zdecydować?

Wybór pomiędzy kuchnią na wymiar, a kuchnią modułową może być trudny. Wnętrza z kuchniami na wymiar są zawsze wysokiej jakości produktami i odznaczają się ogromnym spersonalizowaniem przestrzeni. Modułową opcję z kolei wyróżnia niska cena i większa dostępność. Tylko od nas i naszych potrzeb zależy, na jaką opcję wyposażenia się zdecydujemy i jakie meble zaprojektujemy do swojej kuchni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.