Piękny ogród - co zamiast tui? Jakie rośliny sprawdzą się w roli żywopłotu?

W więkoszości polskich ogrodów spotykamy tuje, które przez cały rok są zielone i doskonale sprawdzają się, jako dekoracja w ogrodzie. Co jednak warto posadzić zamiast tui wzdłóż ogrodzenia? Przychodzimy z pomocą i przedstawiamy rośliny, które są świetną alternatywą dla tui.

Tuje - rośliny, które królują w polskich ogrodach

Tuje to bardzo popularne rośliny w polskich ogrodach. Te krzewy, które są nie tylko proste w uprawie, ale też łatwo je kształtować, są też odporne na mrozy i szybko się rozrastają tworząc piękny żywopłot. Tuje doskonale sprawdzają się, jako żywopłot w ogrodzie. Są zielone przez cały rok, bezproblemowo przyjmują się w każdym miejscu, a oprócz tego są przystępne cenowo, a ich wybór naprawdę ogromny. Z pewnością każdy znajdzie w sklepie ogrodniczym, a nawet supermarkecie krzewy tiu, które wkomponują się w koncepcję ogrodu.

Tuje szybko rosną, a posadzone obok siebie w krótkim czasie stworzą gęsty, zielony płot, który będzie cieszył oczy gospodarzy przez cały rok. Wybierając rośliny do swojego ogrodu warto rozważyć też inne gatunki, które będą alternatywą dla tui i sprawdzą się w roli żywopłotu. Co zamiast tui? Podpowiadamy!

Jak dbać o monsterę? Podpowiadamy!

Co posadzić przy płocie zamiast tui? - sprawdzą się rośliny liściaste

Roślin, z których można stworzyć żywopłot jest naprawdę wiele. Grab, który doskonale można przystrzyc i prezentuje się niczym ściana, oliwnik, buk, forsycja, a także krzewuszka. Jedną z propozycja jest grab, który śmiało można określić, jako roślinę żywopłotową, z powodzeniem pomoże zasłonić się przez sąsiadami, gwarem ulicy, ale zatrzyma też silniejsze podmuchy wiatru. To roślina, która wolno rośnie, ale w roli żywopłotu może osiągnąć rozmiary nawet do 2,5-3 metrów. Dzięki częstemu przycinaniu pięknie zagęszcza swoje pędy i się krzewi. Warto podkreślić, że liście grabu tworzą gęste i nieprzepuszczalne ściany. Grab świetnie sprawdzi się także w mało widnych ogrodach, nie straszny mu kurz, hałas, wiatr, jest też odporny na szkodniki oraz choroby. Liście grabu są bardzo efektowne - jesienią żółkną, następnie robią się brązowo. Grab zimą i późną jesienią nie ma wszystkich liści, natomiast wiosną i latem jest świetną alternatywą dla tiu, tworząc żywopłot.

Częstym wyborem zamiast tui jest także głóg. To roślina mało wymagająca i lubiąca cięcie. Nie wymaga ona także częstego podlewania. Głóg pięknie kwitnie, a jego liście obsypane są czerwonymi owocami, co urozmaica wygląd rośliny. Warto podkreślić, że głóg ma ostre kolce, dzięki czemu żaden intruz nie dostanie się na posesję.

Głóg w ogrodzieGłóg w ogrodzie Fot. shutterstock

Jakie krzewy do ogrodu zamiast tui?

Co do ogrodu zamiast tiu? Jest wiele innych krzewów wartych uwagi. Warto rozważyć świerk. To krzew, który jest bardzo gęsty i kłujący, dlatego jest świetną alternatywą dla tui i z powodzeniem stworzy ogrodzenie zamiast tiu. Świerk ma gęste, zimozielone igły, dlatego świetnie ochroni posesje przez nieproszonymi gośćmi. Jeśli chcemy stworzyć luźniejszy szpaler warto pamiętać, by usadzić krzewy w odstępach co 80 centymetrów. Przycinać świerki należy dopiero, gdy osiągną one wysokości 2-2,5 metra wysokości. Świerki nie lubią zanieczyszczonego powietrza, dlatego najlepiej sprawdzą się w ogrodach na obrzeżach miast lub na wsi.

Doskonałym wyborem, by zastąpić tuje są także cisy. To krzewy, które rosną wolno, ale są bardzo trwałe i długowieczne. Cis określany jest, jako top roślina żywopłotowa, świetnie sprawdzi się posadzona wzdłuż ogrodzenia. Sadząc krzewy cisu w równych odstępach i pamiętając o przycinaniu stworzymy piękną żywopłotową ścianę.

Cyprysik zamiast tui to także świetny wybór, jest to jeden z najpopularniejszych gatunków roślin iglastych, bardzo podobny do tui, jednak wymagający zupełnie innej uprawy niż tuja. Cyprysik ma przegięte, zwisające wierzchołki, to przede wszystkim odróżnia go od tui. Gałązki cyprysików są także dużo gęstsze i w kolorze stalowo niebieskim i ozdobione podłużnymi szyszkami z łuskami.

Wiosenne porządki w ogrodzie! Zobacz jakie to proste >>

Pięknie w roli żywopłotu, zamiast tui w ogrodzie prezentują się forsycje. Ten krzew, obsypany żółtymi kwiatami prezentuje się rewelacyjnie. W trzecim roku jego życia w naszym ogrodzie możemy rozpocząć formowanie kształtu, jaki chcemy uzyskać.

Chętnie wybieraną rośliną do ogrodu zamiast tui jest berberys, krzew, który lubi cień, dobrze poradzi sobie także z mrozem. Ładnie się prezentuje, zimą choć traci liście, zdobią go owoce. Warto pamiętać, że berberys ma kłujące ciernie.

BerberysBerberys Fot. shutterstock

Jakie drzewa zamiast tui?

Jeśli zastanawiasz się co zamiast tui na żywopłot, pomyśl o drzewach. Dobrym wyborem jest tulipanowiec amerykański. Drzewo rośnie wysokie, osiąga wysokość nawet do 20 metrów i szerokość 3-4 metrów. Liście tulipanowca są czteroklapowe, jesienią złoto żółte, i ozdobione kwiatami, które przypominają tulipany. Warto podkreślić, że tulipanowiec amerykański wymaga zacisznego miejsca w ogrodzie i żyznej gleby, uwielbia też słońce. Śmiało możemy sadzić go w formie ogrodzenia, tworząc szpaler, pamiętajmy jednak, by zachować odstęp między jednostkami 2,5 do 4 metrów.

Co posadzić zamiast tui przy ogrodzeniu? Dobrym wyborem będzie także buk, który w pielęgnacji podobny jest do grabu. Sadząc 4-5 sztuk tej rośliny obok siebie efektownie prezentuje się w roli żywopłotu. Liście buka zwyczajnego są w owłosione z dwóch stron i w kolorze srebrnym. Jesienią liście zmieniają kolor na beżowobrązowy i na długo pozostają na pędach.

Tulipanowiec amerykańskiTulipanowiec amerykański Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.