Jaki materac do łóżka wybrać? Rodzaje materacy i ich właściwości

Komfort snu to nie tylko doskonała profilaktyka np. przed chorobami kręgosłupa w przyszłości, ale także doskonały dobry start do codziennej aktywności na wysokim poziomie. Bardzo istotny jest tu materac dobrany do kształtu ciała, wagi i zapewniający odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Jak wybrać materac dobrej jakości?

Sypialnia skandynawska.Sypialnia skandynawska. Fot. Shutterstock

Jaka twardość materaca?

Jak twardy powinien być materac, żeby jego użytkownikowi nie były groźne problemy z kręgosłupem w przyszłości? Przede wszystkim warto wiedzieć, że:

  • zbyt twardy materac będzie niewygodny i trudno w jego przypadku o wysoką jakość snu
  • zbyt miękki materac to z kolei taki, który może nie dać dobrego podparcia dla kręgosłupa; możemy się w nim zapadać i nasze ciało będzie pozostawać w nienaturalnej pozycji, co później będzie skutkowało kłopotami zdrowotnymi

Wybór twardości materaca powinien być dobrany do wagi naszego ciała. Dla zapewnienia sobie zdrowego snu warto stosować się do popularnych oznaczeń. Możemy wybrać:

  • materac miękki H1: dla osób poniżej 60 kg
  • materac średnio twardy H2: zalecany przy wadze od 60 do 80 kg
  • materac twardy H3: dla osób powyżej 80 kg
  • materac bardzo twardy H4: wzmocniony, dla osób otyłych

Twarde materace poleca się też zdrowym i młodym osobom. Dalej zastanawiasz się, jaki materac wybrać? Bardzo ważne są także strefy twardości takiego produktu. Nowoczesne materace są produkowane w ten sposób, żeby posiadały różne strefy twardości. Dzięki nim sam materac doskonale dopasowuje się do budowy ciała, bo dobrze ugina się pod poszczególnymi jego częściami. Wyróżnia się materace posiadające od trzech do siedmiu stref twardości. W materacu o trzech zróżnicowanych strefach nieco twardsze miejsce występuje na wysokości bioder, które mają być dodatkowo stabilizowane. Materac dobrze dopasowuje się do ciała.

Jaki materac wybrać? Podstawowe typy materaca do spania

Materac to najważniejszy element łóżka.Materac to najważniejszy element łóżka. Fot. Shutterstock

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze materacy? Nie chodzi tylko o ciężar ciała, ale też wybór odpowiedniego materaca jeśli chodzi o jego konstrukcję i rodzaj materiału, z którego został wykonany. Jak wybrać odpowiedni? Oto podstawowe typy:

Materace piankowe i materace lateksowe

Przede wszystkim wyróżnia się materace piankowy, sprężynowy i hybrydowe. W każdym z przypadków można jednak wyróżnić różne zniuansowane opcje, nie wspominając o tak ważnej kwestii, jak jakość materaca. Przykładem są różne rodzaje materacy piankowych, które można dopasowywać do indywidualnych potrzeb. Dobry materac piankowy dopasowuje się do kształtu ciała, reaguje na jego ciepłotę. Dobrej jakości pianka poliuretanowa pozwala na to, żeby na naczynka krwionośne działał podczas snu mniejszy nacisk, co sprzyja dobremu snu. Mowa tutaj przede wszystkim o zastosowaniu specjalistycznych rodzajów pianek: pianki termoelastycznej i pianki wysokoelastycznej. Jest to także idealny materac dla osób o wyższej wadze.

Materace lateksowe

Materac lateksowy to z kolei dobra konkurencja dla tych, które wykonano z pianki poliuretanowej nawet wtedy, gdy surowcem jest pianka termoelastyczna. Ich zalety to trwałość, wysoka elastyczność i dobry komfort spania. Tak dobrany materac może być świetną ofertą także dla alergików.

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe najczęściej występują jako:

  • materace kieszeniowe - sprężyny odpowiadają za to, by utrzymywać ciało w odpowiedniej pozycji i są od niego oddzielone specjalną warstwą, którą wykonuje się np. z pianki lub lateksu. W tym przypadku sprężyny umieszcza się w przylegających do siebie kieszeniach lub woreczkach. Nie są ze sobą połączone - im więcej sprężyn przypadających na jeden m2, tym większy komfort mamy w sypialni.
  • materace bonelowe -w tym przypadku sprężyny tworzą rodzaj siatki obłożonej najczęściej pianką. Odpowiedni materac tego rodzaju będzie składał się ze sprężyn o wielu zwojach i z drutu wysokiej jakości. Taki materac sprężynowy jest dość tani, co stanowi jego zaletę

Pojedynczy czy podwójny? Jaki najlepszy materac dla dwojga?

Problem pojawia się wtedy, gdy chodzi o wybór materaca uwzględniającego potrzeby własne i drugiej osoby, z którą śpimy. Niestety, ale mogą w tym przypadku występować nie tylko różnice w budowie ciała, ale i w wadze. Po to, żeby uzyskać satysfakcjonującą twardość, można wybrać jeden materac o zróżnicowanych parametrach lub dwa różne, które dają dobrą jakość snu dla obojga partnerów.

Pewne jest jednak to, że odpowiedni dobór materaca do łóżka to istotna kwestia i nie należy jej zaniedbywać. Pamiętajmy, że zdrowy sen to podstawa codziennej aktywności na wysokim poziomie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.