Folia grzewcza pod panele: Koszty

Redakcja
21.04.2021 12:00
Efektywne i oszczędne ogrzewanie domu wymaga zastosowania nowoczesnych rozwiązań. By ciepło rozchodziło się równomiernie, temperatura była stała, a rachunki za prąd nie zwalały nas z nóg warto zastosować folie grzewcze pod panele na podłodze - innowacyjne rozwiązanie, które zadowoli nas od pierwszych chwil chłodniejszych dni.

Salon. Salon.  Fot. shutterstock

Folia grzewcza - czym jest?

Folie grzewcze to bardzo cienkie promienniki ciepła - jest to zatem system ogrzewania na podczerwień. Folia grzewcza to połączenie wyjątkowo cienkiej folii PET, miedzianych taśm, nadrukowanego na folię węgla i płatów srebra. Sprzedaje się je w formie pasów różnej długości i szerokości - maty o rożnych rozmiarach mają również odpowiednio dużą moc. Specyficzna budowa folii grzewczej zapobiega przypadkowemu samozapłonowi, iskrzeniu się taśm i pozwala na równomierne ogrzewanie. System grzewczy z folią grzewczą jest efektywny i bezpieczny.

Ogrzewanie podłogowe, a folia grzewcza

Folia grzewcza z powodzeniem może być zastosowana do ogrzewania podłogowego. Jeśli ma stanowić jedyną cześć systemu grzewczego, powinna być odpowiednio silna - należy zastosować folię grzewczą o takiej mocy, aby efektywnie ogrzała każde pomieszczenie.

Montaż folii grzewczych możemy przeprowadzić na etapie budowy domu, ale równie dobrze w trakcie remontu pomieszczeń w budynku. W pierwszym przypadku folię grzewczą montuje się pod wylewką. Taki sposób pozwoli na równomierne rozchodzenie się ciepła i szybkie nagrzewanie się podłogi, a co za tym idzie - również pomieszczenia. Zastosowanie wylewki pozwoli na ułożenie różnych wykończeń podłogowych: doskonale sprawdzą się panele podłogowe, panele winylowe, płytki ceramiczne czy wykładziny dywanowe. Nieco mniej możliwości będziemy mieć przy szybkim remoncie. Zainstalowanie folii polega wtedy na zastosowaniu specjalnej, wygłuszającej pianki, na którą kładzie się folię na podczerwień. Ją z kolei przykrywa się folią budowlaną i w zwykły sposób układa się panele.

Podłoga w naturalnym kolorze drewna.Podłoga w naturalnym kolorze drewna. Fot. Merkury Market

Folie grzewcze - zalety

Przy pomocy systemów grzewczych na podczerwień możemy stworzyć bezpieczne i efektowne ogrzewanie. Zalet takich instalacji jest wiele. Przede wszystkim niskie opłaty za zakup i wyjątkowa trwałość (nawet do 100 lat) eksploatacji. Folia grzewcza nie ma również dużych strat energii, takie ogrzewanie podłogowe jest oszczędne i wysoce wydajne. Dzięki możliwości sterowania temperaturą za pomocą termostatów, mamy pełną kontrolę nad ciepłem w domu. Możemy odpowiednio zaprogramować termostat, a w razie potrzeby zmienić temperaturę na potrzebną nam w danym pomieszczeniu. Folia grzewcza jest też bardzo bezpieczna, jej instalacja przebiega szybko i sprawnie, a koszt późniejszej eksploatacji nie jest duży. Przy instalacji nie musimy również martwić się podłączeniem wszystkiego do komina - folia grzewcza nie produkuje zanieczyszczeń i dymu, przyczyniamy się zatem do zachowanie dobrego stanu powietrza w naszej okolicy. Folia grzewcza to także doskonałe rozwiązanie dla zapracowanych. Użytkowanie jest proste, automatyczne i nie musimy się martwić tradycyjnym "podkładaniem do pieca".

Koszty montażu folii grzewczej

Na cenę montażu folii grzewczej będzie składało się: koszt zakupu materiałów, cena termostatu oraz wynagrodzenie dla fachowców. W bardziej rozwiniętych województwach (małopolskie, śląskie) ceny będą nieco wyższe niż w pozostałych częściach kraju. Warto porównać oferty kilku firm, zajmujących się montażem i wybrać najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Średni kosz zakupu materiałów i montażu może oscylować w przedziale od 100 zł do 300 zł za m2. Cena uzależniona jest od jakości materiałów i standardu fachowców. Do kosztów doliczyć trzeba należność za termostat i jego montaż, wyniesie nas to od 100 zł do 500 zł w zależności, jak bardzo zaawansowany model termostatu kupimy.

Koszty eksploatacji folii grzewczej

Zanim zamontujemy nowe produkty w naszych pokojach zawsze zastanawiamy się, jak będzie wyglądało ich późniejsze użytkowanie. Nie inaczej ma się sprawa z ogrzewaniem podłogowym w formie elektrycznej. Koszty eksploatacji wypadają tutaj jednak zaskakująco pozytywnie. Za użytkowanie ogrzewania w sezonie (czyli przez okres około 6 miesięcy) na powierzchni około 120 m2 zapłacimy jedynie 1 500 - 2 000 złotych.

Więcej o: