Co daje sauna? Zalety przebywania w saunie

Zmęczenie, stres i brak humoru daje ci się we znaki? Ciężko ci odpocząć i zrelaksować się? Chciałbyś poprawić swoje samopoczucie, a także poprawić swój stan zdrowia? Mamy dla Ciebie rozwiązanie idealne - sauny! Pochodzące z dalekiej północy sauny od dawna służyły ludziom do celów poprawy samopoczucia i stanu zdrowia. Zatem co daje sauna? Zobaczmy!
Sauna.
Sauna. Fot. Shutterstock

Zalety korzystania z sauny 

Sauna to przede wszystkim miejsce z gorącym powietrzem. To właśnie wysoka temperatura sprawia, że następuje wyjatkowo intensywne pocenie się całego organizmu. Krótkotrwałe sesje (przebywanie w saunie nie powinno trwać więcej niż 10 - 15 minut) wspomagają usuwanie toksyn z ciała i przyśpieszają przemianę materii. Zalety sauny to również poprawa działania układu krążenia i polepszenie kondycji skóry. Korzyści z sauny to przede wszystkim lepsze samopoczucie i łatwiejszy, późniejszy odpoczynek. Regularne korzystanie z sauny (raz, wyjątkowo dwa, trzy razy w tygodniu) poprawi też odporność.

Saunę możemy ustawiać w domach, jako osobne pomieszczenia lub elementy dodatkowe do łazienki. Coraz częściej jednak saunę buduje się na zewnątrz, popularne są też gotowe do kupienia sauny ogrodowe. Istnieje kilka rodzajów saun. Warto przyjrzeć się, jak wygląda każda z nich. 

Sauna sucha

Nazywana jest też sauną fińską lub sauną tradycyjną. Wilgotność powietrza panująca we wnętrzu nie jest wysoka (5 - 15%), a temperatura sięga 60 - 110 oC. Przeznaczona jest dla osób, które mają już pewne doświadczenie w korzystaniu z łaźni - wyższa temperatura i małe zawilgocenie powietrza sprawiają, że może nam być ciężko oddychać.

Sauna parowa 

Inaczej zwana łaźnią rzymską lub mokrą. W łaźni panują łagodniejsze niż w saunie suchej warunki - wytwarza się tam temperaturę 50 - 65 oC przy wilgotności 60 - 70%. Powietrze jest przesycone wilgocią, dlatego łatwiej jest oddychać osobom, które dopiero zaczynają saunowanie. Ten model jest też przyjazny dla osób, chcących korzystać częściej niż raz w tygodniu z łaźni.

Sauny infrared

To wyjątkowy rodzaj. Sauny infrared nie mają w swoim wnętrzu wysokiej temperatury ani podwyższonej wilgotności. Nie ma tutaj tradycyjnego pieca odpowiedzialnego za podnoszenie temperatury. W ścianach montowane są za to promienniki ciepła na podczerwień, które oddziałują bezpośrednio na naszą skórę. Sauny infrared mogą, w przeciwieństwie do łaźni parowej lub sauny suchej, być budowane nawet w sypialni, gdyż nie wydobywa się z niej para ani gorące powietrze.

Jak korzystać z sauny? Kilka rad do korzystania z sauny

Sauna
Sauna fot. shutterstock

Korzystanie z saun przynosi wiele korzyści, jednak warto poznać kilka zasad, które należy przestrzegać, aby sauna była dla nas bezpieczna i zdrowa.

Przeciwwskazania

Z sauny nie powinny korzystać osoby, które w jakikolwiek sposób źle się czują (są przeziębione lub mają gorączkę). Korzystać z sauny nie powinny też osoby z chorobami serca (inne choroby układu krążenia mogą w pewnej części też zablokować możliwość korzystania z saun), nowotworami, hemofilią oraz kobiety w ciąży. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, skonsultujmy sprawę ze swoim lekarzem rodzinnym.

Saunowanie

Jeśli lekarz nie podał żadnego przeciwwskazania do korzystania z saun, możemy rozpocząć pierwsze próby. Z saun warto korzystać wieczorami, aby dodatkowo odprężyć się przed snem. Do kabiny nie wchodźmy głodni lub bezpośrednio po jedzeniu. Przed wejściem umyjmy się i dokładnie wytrzyjmy do sucha. Do saun suchych lepiej wchodzić nago (przez kostium lub ręcznik pot nie wydziela się prawidłowo), do każdej z saun nie powinniśmy również wchodzić z zegarkiem na ręku lub założoną biżuterią.

Przebywanie w saunie nie powinno trwać dłużej niż 20 min. Początkujący saunowicze powinni przybywać w kabinach krócej, za każdym razem o minutę lub dwie wydłużając czas - dzięki temu organizm ma czas, aby przyzwyczaić się do nowych dla niego warunków. Jeśli jednak w którymkolwiek momencie poczujesz się źle (doświadczysz zawrotów głowy lub poczujesz, że zemdlejesz), natychmiast przerwij sesję. Regularne saunowanie może przybrać formę treningu, dzięki temu każdy seans możesz traktować jako swoiste ćwiczenia wytrzymałości.

Zanim wyjdziesz z sauny usiądź w niej na minutę lub dwie, to potrzebne, gdyż dajesz wtedy czas dla swojego organizmu na przyzwyczajenie się. Po wyjściu z kabiny schłodź ciało, wystarczy do tego chłodny prysznic. Po skończonej sesji odpocznij ok. 10 - 20 minut. Pamiętaj również o uzupełnieniu płynów.

Więcej o: