Garnki ze stali nierdzewnej - zdrowe i bezpieczne naczynia do gotowania

Za najzdrowsze i najbardziej bezpieczne dla ludzkiego organizmu garnki do gotowania uznawane są garnki ze stali nierdzewnej. Cieszą się one dużą popularnościa ze względu na trwałość i odporność na uszkodzenia. Wiemy na co zwrócić uwaę przy zakupie garnków ze stali nierdzewnej?

Garnki z stali nierdzewnej - zalety

Zdrowie jest najważniejsze, a więc to w czym się gotuje ma ogromne znaczenie. Dobre garnki to podstawa wyposażenia w każdej kuchni. Najlepiej sprawdzą się garnki ze stali nierdzewnej. Istotną kwestią jest fakt, że stal nie wchodzi w żadną interakcję z przygotowywanym w naczyniu jedzeniem, zarówno podczas gotowania, jak i podczas pieczenia. Garnki nierdzewne są bardzo wytrzymałe, posłużą przez długie lata, nie ulegają korozji oraz są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie straszne im nawet używanie metalowych sztućców. Stal nierdzewna ma także właściwości bakteriobójcze.

Garnki i akcesoria kuchenne marki Gerlach - klasa sama w sobie >>

Warto również dodać, że garnki ze stali nierdzewnej są uniwersalne. Dzięki temu, że są w stalowym kolorze pasują do aranżacji kuchni w każdym stylu, zawsze doskonale się prezentują. Garnki nierdzewne śmiało możemy myć w zmywarce, jest to materiał, który jest łatwy w czyszczeniu, nawet z największych zabrudzeń czy przypaleń.

Garnki ze stali nierdzewnejGarnki ze stali nierdzewnej Fot. shutterstock

Garnki ze stali nierdzewnej - jakie garnki kupić?

Wybierając garnki ze stali nierdzewnej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, szczególnie jeśli chcemy, by naczynia posłużyły nam w kuchni przez długi czas. Pierwszą, kluczową kwestią jest rodzaj płyty kuchennej, jaką posiadamy. To do płyty dopasowujemy garnki. Mając płytę indukcyjną musimy wybrać dobre garnki na indukcję, wyposażone w specjalne zwoje, które umożliwią gotowanie. Większość dostępnych na rynku nowoczesnych garnków przystosowana jest do wszystkich rodzajów kuchenek i z powodzeniem możemy używać ich zarówno na płycie gazowej, ceramicznej, jak i indukcyjnej.

Kolejną kwestią jest kształt i wielkość garnków. Garnki ze stali nierdzewnej kupimy pojedynczo lub w wieloelementowym zestawie. Ceny garnków uzależnione są od wielkości, producenta oraz ich masywności. Warto mieć w swojej kuchni garnki różnej wielkości: od najmniejszych rondelków po duże garnki, które umożliwią przygotowanie obiadu dla większej liczby zaproszonych osób. Zestawy garnków najczęściej składają się z 5 elementów, a w komplecie znajdziemy naczynia różnych wielkości. Pamiętaj, że na garnkach nie warto oszczędzać, to zakup "na lata". Odpowiednio dobrane naczynia będą bezpieczne w kontakcie z żywnością.

Warto zwrócić uwagę na uchwyty i rączki garnków. Garnki ze stali nierdzewnej najczęściej wyposażone są w gładkie rączki ze stali. Warto jednak pamiętać, że takie uchwyty bardzo szybko się nagrzewają i potrzebne będą rękawice kuchenne, by podczas przenoszenia garnka nie poparzyć sobie dłoni. Zestawy garnków ze stali nierdzewnej mogą być wyposażone w stalowe przykrywki lub przykrywki wykonane ze szkła - takie modele mają czarne uchwyty ze specjalnej nienagrzewającej się powłoki, dzięki czemu są zdecydowanie bardziej praktyczne i bezpieczne dla naszych dłoni.

Na uwagę zasługują garnki ze stali nierdzewnej z grubym dnem. Garnki stalowe z grubym dnem równomiernie się nagrzewają i chłodzą, dzięki czemu potrawa w garnku w całości utrzymuje stałą temperaturę, a grube dno zapobiega przywieraniu jedzenia na spodzie.

Garnki ze stali nierdzewnejGarnki ze stali nierdzewnej Fot. shutterstock

Garnki na indukcję - ranking

Garnki ze stali nierdzewnej, ze względu na swój klasyczny wygląd doskonale pasują do nowoczesnych kuchni. Coraz częściej wybierane są przez osoby posiadające płytę indukcyjną. Najlepiej w takim wypadku sprawdzą się garnki ze stali nierdzewnej z grubym dnem. Należy także pamiętać, by na indukcji nie stawiać pustych garnków lub jeśli znajduje się w nich mała ilość wody. Na uwagę zasługują garnki ze stali nierdzewnej marki Florina.

Warto wiedzieć, że garnki ze stali nierdzewnej na indukcję dość słabo przewodzą ciepło, dlatego producenci wewnątrz stali tworzą warstwę aluminium lub miedzi, dzięki czemu ciepło ma szansę równomiernie się rozprowadzić po całym naczyniu, a garnki są dużo trwalsze.

Garnki żeliwne w świetnych cenach, sprawdź >>

Jak usunąć spaleniznę z garnka?

Wszyscy wiemy jakim kłopotem jest przypalony garnek, który na pewno choć raz przytrafił Ci się w kuchni. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, by pozbyć się spalenizny z garnka, wystarczy je znać. Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej? Są one najmniej wymagające w czyszczeniu. Bez problemu wyczyścisz spaleniznę tabletkami do zmywarki, kwaskiem cytrynowym, octem, sodą, proszkiem do pieczenia, a nawet proszkiem do prania.

Najbardziej popularnym sposobem jest czyszczenie mocno przypalonego garnka solą. Na dno garnka wysypujemy grubą warstwę soli, nawet pół szklanki i zalewamy niewielką ilością wody - taką masę pozostawiamy w naczyniu na kilka godzin, następnie próbujemy umyć garnek gąbką. Jeśli za pierwszym podejściem czyszczenie nie przyniesie zamierzonego rezultatu, przygotowany roztwór gotujemy, wstawiamy w niego garnek i szorujemy dopiero, gdy ugotowana mikstura ostygnie.

Jak uratować przypalony garnek? Kolejnym wartym uwagi sposobem jest mycie przypalonego garnka octem. Ocet doskonale radzi sobie z czyszczeniem garnków ze stali nierdzewnej. Ocet gotujemy, studzimy i zostawiamy w nim garnek na całą noc. Pamiętaj jednak, by nie używać go do mycia garnków emaliowanych, ponieważ zrobią się matowe!

Świetnie sprawdzi się także kwasek cytrynowy. Dno brudnego przypalonego garnka wysypujemy kwaskiem, zalewamy gorącą wodą, a po ostygnięciu usuwamy spaleniznę.

Garnki ze stali nierdzewnejGarnki ze stali nierdzewnej Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA