Maszynka do golenia - jak wybrać dobre urządzenie?

Karolina Kielak
23.04.2021 12:54
Maszynka do golenia to must have w każdej łazience. Przyda się mężczyznom do golenia brody, zarostu, włosów na każdej partii ciała. Zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne, dlatego warto wybrać dobre urządzenie, najlepiej maszynkę do golenia z trymerem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy!

Maszynka do golenia - must have w każdej łazience

Jednorazowe maszynki do golenia, choć spotykane w naszych łazienkach, używane są sporadycznie, raczej do małych poprawek niż do całych zabiegów pielęgnacyjnych. Używając tradycyjnych maszynek do golenia nie trudno o podrażnienia czy skaleczenia, szczególnie przy delikatnej skórze. Najlepiej sprawdzają się maszynki do golenia, z wbudowanym akumulatorem. Warto wyposażyć się w stojak na maszynkę do golenia, który ułatwi jej przechowywanie czy odłożenie urządzenia na chwile podczas pracy. Dobrym pomysłem jest także zakup organizera na maszynki do golenia, w którym będziemy przechowywać zarówno tradycyjne maszynki z żyletką, maszynkę do golenia z trymerem, a także wszystkie niezbędne kosmetyki do pielęgnacji zarostu. Całe wyposażenie do depilacji umieszczone w jednym miejscu zapewnią ład i porządek w łazience.

Maszynka do goleniaMaszynka do golenia Fot. shutterstock

Maszynki do golenia - rodzaje

Na rynku dostępne są dwa rodzaje maszynek go golenia dla mężczyzn. Jedną z nich są golarki głowicowe, które wyposażone są w dwa do czterech skupisk nożyków tnących. Drugim modelem są maszynki z folią tnącą, które mają podłużną końcówkę i nią tną włoski na skórze.

Maszynki go golenia głowicowe są najbardziej precyzyjne. Obrotowy system pierścieni sprawia, że poruszają się one niezależnie od siebie w różnych kierunkach. Im więcej pierścieni, tym maszynka bardziej dokładna. Okrężne ruchy, jakie wykonuje urządzenie, sprawia, że pierścienie dopasowują się do kształtu twarzy i precyzyjnie tną nawet bujny i gęsty zarost. Nawet włoski rosnące w różnych kierunkach nie stanowią dla głowicowej maszynki problemu.

Z kolei maszynka do golenia z folią tnącą to urządzenie, którego ostrza schowane są pod specjalną blaszką. Urządzenie przesuwamy prostopadle do skóry, doskonale sprawdzi się do codziennych poprawek.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie maszynki do golenia?

Wybierając maszynkę do golenia warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim, najlepiej sprawdzą się golarki bezprzewodowe, z wbudowanym akumulatorem. Wybierając taki model warto sprawdzić czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu. Tanie modele długo się ładują, nawet całą noc, z czas ich ciągłej pracy to około 40 minut, z kolei modele z wyższej półki cenowej ładują się bardzo szybko i pracują ciągiem nawet godzinę.

Kolejną ważną kwestą jest wodoodporność maszynki do golenia. Większość modeli śmiało można płukać pod bieżącą wodą, ułatwi to utrzymanie urządzenie w czystości, ale sprawdzi się także jeśli chcemy zaoszczędzić czas, goląc brodę jednocześnie biorąc prysznic. Maszynki elektryczne do golenia na mokro i sucho to modele, które najlepiej się sprawdzą, wystarczy posmarować skórę żelem i zmniejszy to ilość podrażnień lub umożliwi to używanie maszynki do golenia z mydłem.

Kupując maszynkę do golenia warto sprawdzić tryby golenia. Maszynka do golenia z wymiennymi ostrzami pozwoli precyzyjnie dopasować działanie urządzenia do oczekiwań i długości zarostu. Warto wybierać urządzenia ze wskaźnikiem zużycia głowicy, który zasygnalizuje diodą LED lub komunikatem, kiedy należy wymienić w urządzeniu ostrza. Dobrym wyborem są maszynki z regulowaną szerokością głowicy, dzięki czemu dotrzesz urządzeniem w każdy zakamarek skóry i dokładnie ogolisz zarost.

Maszynki do golenia do skóry wrażliwej będą najlepszym wyborem jeśli Twoja skóra ma skłonność do podrażnień. Delikatne ostrza zadbają, by nie uszkodzić skóry.

Maszynka do golenia obrotowaMaszynka do golenia obrotowa Fot. shutterstock

Jak wyjąć ostrze z maszynki do golenia?

Podczas czyszczenia lub wymiany ostrzy stajemy przed dylematem jak wyjąć ostrze z maszynki do golenia. To proste! Każda maszynka ma przycisk zwalniający, który należy wcisnąć, następnie obracamy blok tnących nożyków o 90 stopni i go wyjmujemy. Należy uważać, by nie skaleczyć palca.

Warto pamiętać, że wymiana ostrzy w maszynce powinna odbywać się przynajmniej raz na 6 miesięcy. W sklepie stacjonarnym sprzedawca z pewnością, bez problemu pomoże w dobrze odpowiedniego kompletu nowych ostrzy. Jeśli jednak zamawiamy ostrza przez Internet, wystarczy sprawdzić dokładną nazwę posiadanego modelu maszynki do golenia - taka informacja na pewno będzie znajdowała się na opakowaniu od urządzenia lub w instrukcji. Nowe ostrza bez problemu dokupimy w serwisie producenta maszynki do golenia lub w wielu sklepach internetowych.

Jak usunąć włosy z maszynki do golenia?

Utrzymanie maszynki do golenia w czystości to sprawa priorytetowa. Czysta maszynka posłuży dłużej i będzie działała bardziej efektywnie. Najlepiej jest wybierać urządzenia, które bez problemu umyjesz pod bieżącą wodą, dzięki czemu w prostu sposób można usunąć włosy z maszynki do golenia. Taką możliwość mają maszynki go golenia na mokro i sucho.

Usuwanie resztek włosów z maszynki do golenia powinno odbywać się po każdym skończonym goleniu. W zestawie z maszynką z pewnością otrzymasz specjalną szczoteczkę lub pędzelek, które ułatwią czyszczenie.

Maszynka do strzyżeniaMaszynka do strzyżenia Fot. shutterstock

Więcej o: