To, ile miejsca na stół i krzesła powinniśmy poświęcić, jest istotne zwłaszcza w przypadku stosunkowo niewielkich pomieszczeń. Nie chodzi przecież o to, żeby w salonie panował nieprzyjemny ścisk, ale żeby był on funkcjonalny. Jadalnia nie powinna też sprawiać wrażenia, że jest zagracona, ale wielkość poszczególnych elementów wyposażenia i przestrzeń pomiędzy nimi winna tworzyć harmonijną całość.
Ile miejsca na stół jest nam potrzeba, żeby rozsiąść się wygodnie i komfortowo? Oczywiście indywidualne preferencje są różne, ale z reguły przyjmuje się konieczność zapewnienia:
Jakie jeszcze dane dotyczące krzeseł i stołu do jadalni powinniśmy uwzględnić? Wysokość blatu powinna mieć ok. 75 cm. Krzesło zaś zwykle ma siedzisko ok. 30 cm poniżej blatu i minimum 40 - 45 cm ponad podłogą kuchni czy salonu. Krzesło do jadalni powinno być oczywiście solidne i wygodne, ale też estetyczne i dopasowane do stylu, który prezentuje stół do salonu.
Preferowane miejsce dla jednej osoby to ważna charakterystyka, którą przyjedzie nam uwzględnić planując to, jak ustawić stół z krzesłami. Na co jeszcze zwracać uwagę przy aranżacji wnętrz?
Myśląc o tym, ile miejsca na stół i krzesła przeznaczymy, powinniśmy zastanowić się nad funkcją spełnianą przez stół z krzesłami:
Ile miejsca na stół przeznaczyć w przestrzeni danego pomieszczenia? Dobrze jest, by istniała możliwość odsunięcia krzeseł od stołu w każdą stronę o przynajmniej 70 cm. Takie rozmieszczenie tych mebli w jadalni pozwala na swobodę wstawania i siadania. Zakładając, że myślimy o kwadratowym stole, którego długość boku to 100 cm, powinniśmy z każdej strony doliczyć po 70 cm. Ile miejsca będziemy potrzebować ostatecznie na stół i krzesła? Należy zabezpieczyć przynajmniej kwadrat o boku 240 cm.
Powinno nas interesować nie tylko to, ile miejsca na stół i krzesła trzeba pozostawić, ale i docelowy kształt. Warto wybrać do jadalni czy kuchni takie meble, które dobrze będą się wpasowywały w aranżację wnętrza. Do wyboru mamy stoły o bardzo różnym designie i wykonane z rozmaitych materiałów. Można je jednak podzielić na dwie główne grupy: stoły okrągłe i prostokątne lub kwadratowe.
Taki model niewątpliwie zajmuje więcej miejsca, niż stoły kanciaste. Wybierzemy go więc do dużej kuchni lub salonu. Trudno jest też ustawić go np. w narożniku. Jakie są jego zalety? Produkty tego rodzaju dają wrażenie równości - każde krzesło jest ustawione tak, że dość dobrze widzimy innych uczestników biesiady. Opływowe kształty dają wrażenie harmonii, które dopełnić możemy odpowiednim doborem krzeseł.
Stół i dostawione do niego krzesła łatwiej jest przysunąć do ściany, sprawdzi się więc także w mniejszych wnętrzach. Świetnie wpisuje się w nowoczesne wnętrza, które kochają proste linie i wyraźnie zaznaczone kształty. W takim stole, sporządzonym z dobrej jakości materiałów, można widzieć ważny element dekoracyjny wnętrza.