Jak urządzić małą kuchnię? Zwróć uwagę na funkcjonalność

Jak urządzić małą kuchnię w bloku, żeby spełniała wszystkie najważniejsze funkcje charakterystyczne dla takiej przestrzeni? Niestety, ale zwłaszcza w dawnym budownictwie nie darzono przestrzeni kuchennej zbyt dużą uwagą. Wystarczyło, by dało się tutaj gotować, funkcjonalność nie była zbyt ważna. Co zrobić, by dobrze zagospodarować to pomieszczenie?

KuchniaKuchnia Fot. Abra Meble

Jakie ograniczenia ma mała kuchnia w bloku?

Aranżacja małej kuchni w bloku wymaga odwrotnie proporcjonalnej dozy sprytu, który pozwoli maksymalnie wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Nie ma tutaj miejsca na kompromisy i najlepszym rozwiązaniem w takim pomieszczeniu jest jednoczesne postawienie na meble kuchenne z przydatnymi systemami (kosze cargo, półki, pojemne szafki) i takie ich rozplanowanie (np. w kształcie litery L), dzięki któremu uzyskamy dobrą dostępność do każdej ze stref. Istotna jest w końcu estetyczna aranżacja małej kuchni w bloku tak, żeby uzyskać wrażenie optycznie większej przestrzeni.

Jak rozplanować małą kuchnię w bloku? Funkcjonalność

Zabudowa małej kuchni w bloku musi być tak pomyślana, żeby pomieścić wszystkie istotne strefy kuchenne:

  • zapasów - mała kuchnia jest miejscem, gdzie przechowywanie zapasów jest najczęściej maksymalnie ograniczane na rzecz innego pomieszczenia (spiżarni, magazynu). W miarę możliwości warto jednak zainwestować choćby w niewielki blat znajdujący się nieopodal wejścia kuchni. Mała kuchnia powinna też zmieścić podstawowe produkty i oczywiście najważniejszy sprzęt AGD, czyli w tym przypadku choćby niewielką zabudowaną lodówkę.
  • przechowywania - aranżacje niewielkich przestrzeni kuchennych muszą też uwzględniać miejsce dla podstawowych sprzętów. Metraż jest jednak mały i powinien tutaj zostać tylko ten sprzęt, który faktycznie nie jest pozbawiony ważnych funkcji. Mając piekarnik, warto więc zrezygnować np. z kuchenki mikrofalowej, część sprzętów, garnków, patelni i innych akcesoriów można przechowywać wykorzystując przestrzeń pomiędzy blatem a spodem szafek. Wystarczy zamontować uchwyty na ścianie lub u spodu mebli.
  • zmywania - nawet w niewielkiej kuchni w bloku musi znaleźć się miejsce, gdzie sprawdzi się funkcjonalny zlewozmywak kuchenny i zmywarka; we wnętrzu szafki pod nim musi się zmieść miejsce na odpadki (znów sprawdzi się kosz cargo), ale też nieco miejsca na chemię
  • przygotowania - prawdziwą sztuką jest urządzić małą kuchnię w bloku, gdzie strefa przygotowania będzie funkcjonalna. Wielkość blatu roboczego musi umożliwiać wygodne przygotowanie posiłków przynajmniej dwóm osobom jednocześnie; w szafkach poniżej blatu powinny się znaleźć akcesoria, które najczęściej wykorzystujemy w pracy nad posiłkami
  • gotowania - w tym miejscu zabudowy znajduje się miejsce dla piekarnika i płyty grzewczej

Warto jeszcze raz podkreślić, że nie jest łatwo urządzić małą kuchnię w bloku i zawsze przy aranżacji takich wnętrz w cenie jest sztuka kompromisu. Musimy dokonać wyboru i zrezygnować z niektórych udogodnień, które posiadają większe wnętrza kuchenne. Wszystko po to, żeby zachować intrygujący i schludny wystrój, ale przede wszystkim wszystkie funkcjonalności posiadane przez kuchnie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

O czym jeszcze pamiętać, projektując wyposażenie i design małej kuchni? Ważne są same meble, z szafkami na czele, i wystrój, który powinien optycznie powiększać pomieszczenie. Na całe szczęście - można tutaj wykorzystać różne inspiracje i wybór jest dość duży.

Meble kuchenne

Kuchnia Artisan.Kuchnia Artisan. Fot. Abra Meble

Korzystanie ze sprytnych rozwiązań praktycznie wymusza na nas to, by wnętrze było umeblowane na wymiar. Tylko idealnie dopasowane szafki kuchenne wiszące i pod blat pozwolą nam w pełni wykorzystać możliwości małej kuchni. W przypadku szafek warto wcześniej zaplanować to, jakimi rozwiązaniami technicznymi chcemy się posłużyć, by pomieścić więcej. Warto też w projekcie od razu uwzględnić to, gdzie mają pozostać wolne ściany i zaplanować odpowiednio dużą przestrzeń na dojście do poszczególnych stref. Niekiedy gdzieś pod oknem usiłuje się zmieścić mały stolik i krzesła, ale warto pamiętać: nowoczesne małe kuchnie nie znoszą chaosu, więc chyba lepiej darować sobie taki pomysł.

Estetyka

W jakim wystroju utrzymać małą kuchnię? Przede wszystkim kuchenny wystrój powinien dążyć do tego, by pomieszczenie wydawało się większe. Jasne ściany, błyszczące fronty szafek i płytki powinny zrobić swoje. Trzeba też zadbać o odpowiednie oświetlenie - być może nie wystarczy posiłkować się oknem i trzeba będzie postawić na kilka punktowych źródeł światła.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.