Jakie panele wybrać do białych mebli? Oto stylowe połączenia kolorystyczne

Kamil Michaluk
25.04.2021 12:00
Wybór białych mebli do wnętrza posiada wciąż wielką popularność. Posiadanie jasnych frontów daje liczne zalety. Przede wszystkim pewną łatwość w aranżacji wnętrz. Bardzo ważne jest jednak to, żeby w salonie lub kuchni odpowiednio dobrany został kolor podłogi. Jakie panele powinny zdobić takie wnętrze?

Meble do salonu i kuchni.Meble do salonu i kuchni. Fot. Merkury Market

Białe meble i ich zalety: aranżacja wnętrz

Przede wszystkim warto jednak skupić się przez chwilę na zaletach białych mebli. One same mogą być tworzone z płyt czy z drewna, tańsze lub droższe i wykonane z myślą o dopasowaniu do zróżnicowanych typów aranżacji. Mamy przecież na rynku minimalistyczne meble w białym kolorze w stylu skandynawskim, ale też takie, gdzie biała lub jasna kolorystyka pasuje do wnętrz rustykalnych, prowansalskich czy glamour. Mogą być też matowe lub wykonane na wysoki połysk. Podstawową cechą takich mebli jest to, że łatwo dobierzemy do nich dodatki, bo są dość uniwersalne. To dobry pomysł dla tych, którzy lubią zmieniać wystrój wnętrza. Dodatkowo z takimi meblami nie powinno być problemu przy codziennym czyszczeniu. Klimat, który stworzą w salonie, będzie zaś przyjemny i przytulny - oczywiście o tyle, o ile nie przesadzimy z bielą w przypadku ścian i właśnie podłogi. Jaką wybrać?

Panele winylowe czy panele podłogowe laminowane?

Warto zastanowić się jeszcze nad typem okładziny, którą wybierzemy do danego pomieszczenia. Panele laminowane czy też bardziej nowoczesne, ale i droższe panele winylowe? Wybór w przypadku podłóg wykonanych z obu tych materiałów wcale nie jest tak łatwy. Z pewnością laminaty można znaleźć w niższej cenie nawet w odniesieniu do dość dobrej jakości. Układanie podłóg z nich nie wymaga idealnie równego podłoża we wnętrzu. Zwykle dobrze sprawdzają się w salonie. W przypadku paneli winylowych zaletą jest całkowita odporność na wodę, ale są droższe i przed ich położeniem trzeba idealnie wyrównać podłogę. Idealny wybór do pomieszczenia, gdzie istnieje ryzyko oddziaływania wilgoci - np. do kuchni. Jeśli chodzi o design, to obie opcje są tutaj konkurencyjne: zarówno jedne, jak i drugie dopasujemy do jasnej stylistyki mebli zdobiących dane pomieszczenie.

Kuchnia. Kuchnia.  Fot. Merkury Market

Jakie panele do białych mebli wybrać? O tym należy pamiętać

Biały czy kremowy kolor mebli pozwala na pewne zróżnicowanie, jeśli chodzi o kolor i styl podłogi we wnętrzu. Możemy tutaj pokusić się o wybór:

  • jasnej podłogi - chcąc uzyskać minimalistyczny efekt, co wciąż pozostaje modne
  • czarnej podłogi - ciemne, kontrastowe barwy, to coś dla miłośników nowoczesności w danym pomieszczeniu
  • podłogi imitującej kolor i wzór jasnego lub ciemnego drewna

Jaka podłoga pasuje do białych frontów mebli?

Jaki kolor podłogi będzie najlepszy, gdy już zdecydujemy się na jasne meble? Wiele zależy od tego, jaki efekt ma ozdobić przestrzeń. Bardzo ważne jest też nie tylko to, jaki kolor mają, ale też, w jakim jego odcieniu są poszczególne elementy. Sama biel może być zimna, brudna i charakteryzowana jeszcze w innych odmianach.

Czy jasna podłoga dobrze sprawdzi się dobrana do białych mebli, czy też lepiej pozostawić w spokoju jasne panele na rzecz tych posiadających ciemniejsze kolory? Podstawowe zestawienia prezentują się następująco:

  • Jasne meble do jasnych ścian i paneli. Taka podłoga, gdy zestawimy z nią białe blaty i fronty szafek, może dać wrażenie zimna i sterylności, które nie każdemu przypadnie do gustu. Z drugiej strony dzięki dodatkom, choćby poduszkom, narzutom, zdjęciom i przede wszystkim roślinom, jasne meble i białe panele mogą świetnie się uzupełniać bez ryzyka, że całość będzie przypominała szpital.
  • Ciemna podłoga z białymi meblami. Zabawa kontrastem, który stworzy np. czarna podłoga z białymi frontami, może dać bardzo interesujący efekt. Jeśli postawimy na czerń zestawioną z białymi meblami, dodatkowo z elementem połyskliwości, to możemy uzyskać ciekawe wnętrze w nowoczesnym stylu. W ten sposób tworzy się też aranżacje glamour. W innych przypadkach pomieszczenia z czarną podłogą z paneli i meblami, które mają jasne kolory, mogą się wydać optycznie mniejsze, ale też bardziej przytulne
  • Meble w białym kolorze i neutralna podłoga imitująca drewno. W tym przypadku białe meble mogą być zestawiane z panelami w niemal dowolnym odcieniu. Z reguły jest to połączenie najbardziej bezpieczne i klasyczne. Warto pamiętać, żeby do matowych lub połyskliwych mebli dobrana była podłoga z paneli o podobnym stylu wykończenia.

W praktyce wiele zależy od naszych upodobań i powinniśmy sobie zadać pytanie: jaka podłoga z paneli będzie dawała naszym oczom najwięcej przyjemności w zestawieniu z meblami w białym lub jasnym kolorze?

Więcej o: