Jaskier - kwiat do domu i do ogrodu. Podpowiadamy, jak go pielęgnować

Jaskier to roślina, która zachwyca kolorowymi kwiatami. Sprawdzi się doskonale w ogrodzie, jak i na balkonach czy tarasach. Warto wiedzieć, jak uprawiać i pielęgnować jaskry, by pięknie się prezentowały i zdobiły ogród.

Jaskier - co to za roślina?

Jaskier azjatycki, inaczej Ranunculus to kwiat doniczkowy, który charakteryzuje się kolorowymi kwiatami, jego pąki przypominają kule, płatki są lśniące i duże. Jest bardzo popularną rośliną zarówno w domach, ogrodach, na tarasach oraz balkonach. Roślina przy odpowiedniej pielęgnacji potrafi urosnąć nawet do 40 cm wysokości, dlatego warto wiedzieć, jak ją uprawiać i gdzie najlepiej sadzić.

Kwiat Jaskier ma pierzaste, jajowate liście, a jego kwiaty osiągają średnicę do 5 centymetrów. Jaskry obsadzone są na długich szypułkach. W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach znajdziemy jaskry w wielu kolorach. Najczęściej spotykane są jaskry czerwone, pomarańczowe, białe oraz żółte. Pięknie prezentują się odmiany jaskrów dwubarwne: białoróżowe lub purpurowo-żółte.

Jaskier kwiat jest często wybieraną rośliną, ze względu na okres rozkwitu, który przypada od II do V, jego kwiaty widać już po pierwszych wiosennych deszczach, dlatego pięknie zdobi ogród. Doskonale sprawdzi się na rabatach oraz wzdłuż chodnika. Kwiaty Jaskier możemy także ciąć do wazonów.

Jaskier uprawa w doniczceJaskier uprawa w doniczce Fot. shutterstock

Jaskier - uprawa

Jak uprawiać Jaskier? To roślina, która w uprawie jest dość łatwa, warto jednak znać kilka kwestii, by wzrost rośliny cały czas przebiegał prawidłowo.

Jaskier najlepiej czuje się w glebach przepuszczalnych i wilgotnych, z dużą ilością próchnicy i żyznych. Warto pamiętać, że jaskier azjatycki wrażliwy jest za równo na nadmiar jak i niedobór wody, dlatego warto zwracać szczególną uwagę na regularne, a jednocześnie umiarkowane podlewanie - gleba, w której posadzona jest roślina powinna być cały czas wilgotna. Szczególnie w okresie suszy, konieczne jest regularne podlewanie.

Dobrym pomysłem jest sadzenie Jaskrów w glebach piaszczysto-gliniastych, gdzie będzie wilgotno, a odczyn pH nawet lekko zasadowy. Warto wiedzieć, że jaskry kwiaty nie są roślinami mrozoodpornymi, więc na okres zimowy konieczne jest przeniesienie ich z ogrodu do pomieszczenia.

Jaskry hodować możemy w ogrodzie, ale też w donicach. To rośliny, które najlepiej czują się w stanowiskach ciepłych i nasłonecznionych, nie lubią wiatru.

Jaskry - kiedy sadzić?

Kwiaty Jaskier sadzimy w ziemi na przełomie kwietnia i maja, najlepiej w przepuszczalnej glebie. Kwiatek Jaskier powinien być sadzony na głębokości 10 cm, w rozstawie 15x15 cm. Jeśli planujemy rozsadzanie rośliny, najlepiej wybrać ażurową donicę, która ułatwi wykopanie rośliny i pozwoli uniknąć uszkodzenia korzeni.

Jak pielęgnować jaskry?

Jak dbać o jaskry? To kwiaty, które wyglądem przypominają trochę róże. Kwiaty są delikatne, kolorowe, jednak nie sprawdzą się w przypadku początkujących ogrodników. Jeśli jednak zapewnisz jaskrom odpowiednio ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko, a także żyzną, przepuszczalną glebę i zwrócisz uwagę na jej stałą wilgotność rośliny obdarzą Twój ogród, taras lub balkon pięknym kwiatostanem. Jaskry lubią towarzystwo takich kwiatów jak irysy czy nachyłki, warto posadzić je w bliskim sąsiedztwie.

Roślina zakwita w czerwcu/lipcu, po czasie kwitnięcia pędy kwiatów należy przyciąć, zostawiając liście, w których gromadzone są substancje odżywcze. We wrześniu wykopujemy bulwy rośliny, oczyszczamy i umieszczamy w ażurowych skrzynkach lub donicach, najlepiej w suchym torfie. Przez okres zimowy jaskry przechowujemy w pomieszczeniu, w temperaturze 8-10 stopni Celsjusza.

Jaskier w doniczceJaskier w doniczce Fot. shutterstock

Jaskier azjatycki - uprawa w domu, uprawa w doniczce

Jaskier to roślina, którą możemy także uprawiać w doniczce w domu. Tutaj uprawa przebiega nieco inaczej. Jaskry doniczkowe lubią stanowiska widne, a jednocześnie chłodne - najlepiej ustawić je na balkonie, tarasie lub werandzie. W warunkach pokojowych bardzo szybko zmarnieją. Jaskry najlepiej czują się w temperaturze 12-15 stopni Celsjusza. W zbyt ciepłym miejscu liście Jaskra wyciągną się i zżółkną, a pąki kwiatowe ulegną zasuszeniu i stracą swój urok.

Kluczową kwestią jest wilgotność ziemi w doniczce - musi być ona cały czas wilgotna, jednak nigdy mokra. Jaskry nie tolerują suszy i przelania.

Jaskier kwiat - znaczenie

Jeśli chcesz, by rośliny w Twoim ogrodzie, na tarasie lub balkonie przyciągały uwagę - kwiat jaskry będzie najlepszym wyborem. To roślina bardzo atrakcyjna. Jaskier oznacza urok i zauroczenie. Kwiaty rośliny są naprawdę piękne. Floryści uważają, że Jaskry to doskonały prezent dla osoby, której chcemy powiedzieć, że jest czarująca i robi na nas oszałamiające wrażenie.

Poszczególne barwy jaskrów również mają swoje znaczenie. Kwiat jaskier pomarańczowy jest symbolem pozytywnej energii i szczęścia, czerwony - symbolem miłości, romansu. Jaskier różowy symbolizuje delikatne uczucia i miłość, z kolei żółty - pozytywne uczucia, radość i szczęście, a fioletowy - królewskie piękno i tajemnicę.

Żółty Jaskier w ogrodzieŻółty Jaskier w ogrodzie Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA