Jak odnowić stare schody drewniane za pomocą paneli?

Renowacja starych schodów z drewna jest z pewnością znacznie bardziej opłacalna, niż montaż nowych lub wykonanie konstrukcji z metalu czy betonu. Niekiedy jednak powierzchnia zużyje się i zniszczy. Można ją odnowić na różne sposoby. Jednym z nich jest obicie schodów panelami. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Schody drewniane.Schody drewniane. Fot. Shutterstock

Drewniane schody. Czemu nie warto się ich pozbywać?

Dlaczego warto odnowić powierzchnię schodów drewnianych? Przede wszystkim przemawiają za tym względy ekonomiczne. Raz wykonane schody mogą służyć całe dziesięciolecia, ale z czasem renowacja stanie się nieunikniona.

Typowe usterki w starych schodach

Rysy, skrzypienie poszczególnych stopni, czasami bardziej poważne uszkodzenia i ubytki - przyjdzie nam się z nimi zmierzyć w toku zwykłej eksploatacji. Jednocześnie warto myśleć o wykorzystanym do budowy drewnie w dłuższej perspektywie. Nie po to je pozyskiwano wycinając drzewa rosnące wiele lat, by po kilku sezonach przeznaczać takie schody na opał.

Obicie starych schodów panelami. Czemu to może być dobre wyjście?

Drewno samo w sobie jest bardzo estetyczne. Można więc zedrzeć warstwy starego lakieru lub innej powłoki, pracując papierem ściernym lub szlifierką, później na nowo je olejować lub poddać wybranej formie impregnacji. Czy zawsze takie schody dobrze wyglądają? Wiele zależy od osobistych preferencji. Nie każdy będzie przychylny schodom, które nie są do końca jednolite. Stare drewno ma to do siebie, że w przypadku jego ekspozycji musimy liczyć się z pewną niejednolitością powierzchni podłogi. Panele pozwalają na uzyskanie efektu jednolitej powierzchni, która świetnie wpisuje się w nowoczesne aranżacje przestrzeni.

Co jeszcze przemawia za wykorzystaniem paneli?

W przypadku takich podłóg łatwo poradzimy sobie z dość dużymi ubytkami i zniszczeniami, które powstają na schodach. Oszczędzimy również swój czas. Panele podłogowe jest wreszcie łatwo utrzymać w czystości i nie wymagają impregnacji.

Obicie drewnianych schodów panelami. Czego potrzebujemy?

Czego potrzebujemy do pokrycia drewnianych schodów panelami? Jakie materiały i przyrządy będą konieczne?

Rodzaj paneli na drewniane schody

Jakie panele wybrać do wykonania okładziny starych drewnianych schodów? Nadają się do tego zarówno produkty laminowane, jak i winylowe. Ważniejsze jest to, żeby zadbać o dobrą klasę ścieralności i to, żeby ich powierzchnia była antypoślizgowa. Bez sensu jest przecież stosowanie na schody dodatkowej wykładziny tylko dlatego, że mamy do czynienia ze śliskim rodzajem podłoża. Warto przy tym, żeby panele co do koloru, ale też rodzaju były zestawione z tymi, które pokrywają podłogi w domu. Panele samoprzylepne sprawią najmniej problemu, do innych stosujemy klej montażowy.

Inne materiały

Niezbędne są aluminiowe narożniki. Dzięki nim zabezpieczymy krawędzie starych schodów. Do renowacji podstopni można użyć farby. Zamiast męczyć się z docinaniem paneli, warto je pomalować, usuwając wcześniej dzięki wykorzystaniu papieru ściernego stary lakier z drewna. Tym samym niezbędny jest też zakup samego papieru i podkładu, który umożliwi wykonanie drugiej warstwy pod panelami okrywającymi stopnie. Dzięki temu zlikwidujemy problem głośnych schodów.

Narzędzia, które pomogą ułożyć panele

Poza papierem lub szlifierką, która pozwoli oczyścić stopnie ze starej warstwy lakieru, farby czy innych powłok, przyda się miarka, ołówek, przyrządy do przycinania paneli czy kątownica. Do malowania podstopni także pędzel.

Jak odnowić stare schody drewniane panelami krok po kroku?

Na szczęście samo odnowienie drewnianych schodów panelami jest dość proste. Wystarczy zgromadzić odpowiednie narzędzia i można to robić nawet w pojedynkę.

Jak dokonać renowacji starych schodów z drewna kroki po kroku?

  • Przystępujemy do pracy zaczynając od dokładnego oczyszczenia stopni ze starych powłok, następnie uzupełniamy ubytki żywicą lub szpachlą do drewna. Powierzchnia, zwłaszcza w przypadku paneli winylowych, musi być nie tylko odpylona, ale też równa.
  • Kolejnym działaniem powinno być malowanie podstopni tak, żeby nie zachlapać później farbą paneli. Można też przeprowadzić lakierowanie ochronne tych powierzchni (duże znaczenie ma to, jakiej farby użyliśmy - niekiedy malowanie nie jest konieczne).
  • Kolejny krok to zdjęcie odpowiednich wymiarów. Na panelach zaznaczamy je używając ołówka.
  • Docinamy panele. Wybór narzędzia jest uzależniony od ich rodzaju. W przypadku laminatów zaleca się użycie wyrzynarki. Na rynku są również dostępne specjalne noże do winylu.
  • Mocujemy je na stopniach używając kleju.
  • Po wyschnięciu nasuwamy narożniki aluminiowe i przykręcamy do schodów tak, żeby chroniły panele przed oderwaniem podczas codziennej eksploatacji.
Więcej o:
Copyright © Agora SA