Jak montować panele ścienne? Instrukcja krok po kroku

W jaki sposób montować panele ścienne PCV lub MDF? Niewątpliwie ten rodzaj okładziny ściennej może prezentować się bardzo korzystnie, ale tylko pod warunkiem udanego montażu. Ich zaletą jest to, że są estetyczne, dość trwałe i nie potrzeba specjalnego doświadczenia, żeby zabrać się do ich układania. Wystarczy pomysł, materiały i narzędzia.

Lamele ścienne w salonie.Lamele ścienne w salonie. Fot. Shutterstock

Montaż paneli ściennych. Co nam dają takie okładziny ścienne?

Dwa podstawowe rodzaje paneli ściennych najczęściej wykorzystywanych, czyli panele ścienne na podstawie płyty MDF i PCV, dość mocno się pomiędzy sobą różnią. Pierwsze montujemy stosując uchwyty montażowe (klamry), drugie zaś dzięki zszywkom. Panele wykonane z winylu, tworzywa sztucznego, są wodoodporne. W przypadku panelu na płycie MDF możemy mówić najwyżej o wodoszczelności. Ma to znaczenie zwłaszcza tam, gdzie takie wykończenie ściany jest często narażone na działanie wilgoci (np. w kuchni i przede wszystkim łazience). Panele ścienne mogą też być wykonane w innej technologii - spotykamy przecież w różnych pomieszczeniach panele drewniane, szklane czy gipsowe.

Panele na ściany to jednak przede wszystkim bardzo estetyczny sposób, żeby stworzyć ciekawą aranżację pomieszczenia. Takie produkty bez problemu imitują zwłaszcza okładziny drewniane, ale także inne. Zwłaszcza nowoczesne projekty aranżacji wnętrz często sięgają po panele 3d. Niekiedy w celu ich odnowienia stosuje się malowanie, używając farby do drewna, akrylowe lub farby kredowe, ale i bez tego mogą służyć dość długo.

Na co zwrócić uwagę, gdy po raz pierwszy montujemy panele ścienne?

Przede wszystkim warto unikać nieprofesjonalnych i mało estetycznych sposobów montowania paneli. Nie wolno więc przytwierdzać ich do ściany używając gwoździ, wkrętów czy śrub. Klej, o ile nie są to panele samoprzylepne, także nie jest dobrym pomysłem, gdy chodzi o tego rodzaju prace wykończeniowe. Często prowadzi do zniszczenia ścian w przypadku, gdy okładziny ścienne nam się znudzą i kiedy je oderwiemy. Takie układanie paneli możliwe jest wtedy, gdy mamy idealnie równą ścianę.

Konieczne jest też zachowanie tzw. szczeliny dylatacyjnej paneli ściennych. Jest to przestrzeń, która wynosi od 10 do 15 mm i oddziela panel od stałych elementów składających się na wnętrza (np. drzwi, podłogi, sufit). Chodzi o to, że panele mogą kurczyć się lub rozszerzać pod wpływem zmian wilgotności i temperatury. Wolna przestrzeń jest więc konieczna. Pamiętajmy też, że możemy mieć problemy, gdy zechcemy zamontować panele ścienne tam, gdzie są duże nierówności. Wówczas konieczne jest wykorzystanie podkładek dystansowych.

Czego potrzebujemy do montażu paneli ściennych?

Szare panele winylowe w salonie.Szare panele winylowe w salonie. Fot. Merkury Market

Jakich materiałów i narzędzi potrzebujemy, gdy chcemy obłożyć ściany boazerią z paneli? Poza zestawem zawierającym typowe narzędzia, które znajdziemy w większości domów (wkrętarka, wiertarka, piła, wyrzynarka, wkręty z kołkami rozporowymi, ołówek), bardzo przydatne będą też:

  • listwy wykończeniowe maskujące szczeliny pomiędzy sufitem a panelami
  • listwy przypodłogowe, którymi maskuje się złączenia pomiędzy panelami a podłogą
  • uchwyty montażowe
  • listwy z drewna, które stworzą konstrukcję nośną dla paneli ściennych (łaty drewniane)

Sklep z artykułami budowlanymi warto odwiedzić nieco wcześniej. Ważne, żeby materiały były pozostawione w pomieszczeniu, gdzie będą układane, przynajmniej na 48 godzin przed tym, gdy na ścianie pojawi się pierwszy panel. Chodzi o to, żeby w stosunku do otoczenia wyrównała się wilgotność i temperatura materiału.

Panele ścienne - jak montować krok po kroku?

Od czego zacząć dekorowanie wnętrz panelami? Z drewnianych listew (łat) tworzy się konstrukcję nośną, na której mocujemy kolejne panele. Kierunek przytwierdzenia listew drewnianych powinien być prostopadły do tego, w jakim będą umiejscowione panele. Bardzo ważne jest to, żeby pomiędzy kolejnymi dwiema listwami zachować odpowiednie odstępy i tutaj możliwości są dwie: 40 lub 50 cm (dla paneli 6 lub 7 mm). Montaż przebiega z wykorzystaniem kołków rozporowych. Warto taką konstrukcję zrobić też np. wokół gniazdek.

Do montażu sprawdzą się uchwyty lub zszywki (panele PCV). Pierwszy panel powinien być sztywno przymocowany. Początkowy uchwyt przytwierdzamy do listwy. Kolejne panele łączymy wsuwając krawędź w uchwyt, docinamy w razie potrzeby. Na końcu wykorzystujemy listwy przypodłogowe lub maskujące. Panele ścienne nie są także trudne w montażu, gdy użyjemy kleju, ale warto zwrócić uwagę na wspominane ograniczenia, które posiada taka metoda.

Więcej o:
Copyright © Agora SA