Oświetlenie ogrodowe - stworzy klimat i ułatwi poruszanie się po zmroku

Piękny ogród jest tak samo ważny jak piękny wystrój domu. Istotne są nie tylko rośliny, ale również oświetlenie, które wieczorową porą stworzy niesamowity klimat. Dobrze dobrane oświetlenie będzie nie tylko dekoracyjne, ale także funkcjonalne - ułatwi poruszanie się po zmroku.

Latarenki ogrodowe

Latarenki to świetne oświetlenie ogrodowe - dostępne są w wersji drewnianej lub metalowej. Drewniane powinniśmy umieścić w odpowiednio przykrytym miejscu, najlepiej na tarasie lub w altanie, ponieważ w czasie deszczu mogą ulec szybszemu zniszczeniu. Natomiast latarenki metalowe, ze stali nierdzewnej, sprawdzą się doskonale zarówno ustawione na chodniku, jak i zawieszone przy furtce.

Tego typu oświetlenie znakomicie sprawdzi się w małym ogrodzie. Pięknie ozdobi również taras lub stół podczas letniego wieczornego grillowania. Gdy spędzamy wieczór we dwoje, doda  sytuacji romantycznego charakteru.

W latarenkach służących do oświetlenia ogrodowego funkcję wkładu najczęściej pełni świeczka, której świato gwarantuje ciepły, romantyczny klimat. Odpowiednio dobrane świeczki mogą odganiać komary i inne owady. Rozwiązaniem na dłuższy czas są latarenki z lampką LED, które dają więcej światła i nie zużywają się tak szybko jak świeczki.

Oświetlenie ogrodoweOświetlenie ogrodowe Fot. shutterstock

Oświetlenie ogrodowe - reflektory i kinkiety

Reflektory ogrodowe skupiają światło na konkretnych obiektach. Ich zaletą jest możliwość dowolnej regulacji kąta padania wiązki światła. Oświetlenie jest bardzo mocne, dzięki czemu zyskamy pięknie podświetlony ogród. Reflektory są odporne na działanie czynników atmosferycznych, kurzu i piachu. Ten rodzaj oświetlenia jest najczęściej spotykany w przydomowych ogrodach - można je zamontować zarówno na ścianie, jak i ustawić na ziemi i w ten sposób oświetlić konkretny budynek czy miejsce.

Kinkiety wyglądają podobnie do miejskich latarni - posiadają czujnik ruchu, co pozwala na oszczędność prądu. Światło włączy się dopiero wtedy, gdy ktoś będzie przechodził.  Oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu jest bardzo praktyczne - nie trzeba pamiętać ani o włączaniu, ani o wyłączaniu lampy. Uciążliwe może być jedynie włączanie się oświetlenia ogrodowego z czujnikiem ruchu w przypadku, gdy mamy zwierzęta - warto wtedy ustawić czujkę nieco wyżej, by nie wyłapywała zwierząt.

Kinkiety najlepiej sprawdzą się przed drzwiami wejściowymi do domu - światło zdecydowanie ułatwi wkładanie klucza do zamka. Równie dobrym miejscem jest taras, na którym spędza się dużo czasu w ciepłe wieczory. Kinkiet zamontowany na elewacji domu stworzy niesamowity efekt i oświetli budynek. Reflektory i kinkiety sprawdzą się jako oświetlenie ogrodowe do altany. Jeśli chcemy nadać w altanie przytulny klimat, warto wybrać lampy ogrodowe z drewna - zawsze ociepla ono klimat i jest ponadczasowe.

Solarne lampy ogrodowe - ogrodowe z panelem słonecznym

Ze względu na energooszczędność coraz częściej jako oświetlenie ogrodowe funkcjonują lampy solarne dzięki ogniwom krzemowym zasilane energią słoneczną. Nie musimy ich podłączać do zasilania, a co za tym idzie, nie ponosimy żadnych kosztów oświetlenia ogrodu. Lampa w ciągu dnia ładuje się, a gdy zapada zmrok, zgromadzona energia zmienia się na elektryczną i zasila fotoogniwa w lampie solarnej. Wytrzymują one nawet 20 lat i są przyjazne dla środowiska. Lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu i zmierzchu doskonale sprawdzą się, jeśli uwielbiamy spędzać wieczory w ogrodzie.

Solarne lampy ogrodowe dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych - od standardowych szarości i czerni po czerwienie. Lampa pozostawiona w odpowiednio nasłonecznionym miejscu naładuje się na tyle, że będzie w stanie świecić nawet 8 godzin, dzięki czemu aż do późnych godzin nocnych możemy cieszyć się pięknie oświetlonym ogrodem.

Oświetlenie ogrodoweOświetlenie ogrodowe Fot. shutterstock

Oświetlenie ogrodowe na taras

Nie masz zbyt dużego ogrodu, ale strefę relaksu aranżujesz na tarasie? To również idealne miejsce, ale wymagające odpowiedniego oświetlenia. Najlepiej sprawdzi się oświetlenie zewnętrzne na baterie, które nie wymaga zainstalowania na tarasie gniazdek i ciągnących się przedłużaczy. Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowego i bardziej intensywnego oświetlenia na tarasie, postaw na lampy ogrodowe na prąd - lampa ustawiona na stole pozwoli na wieczorne czytanie książek czy uzupełnianie dokumentów, jeśli lubisz pracować wieczorem na świeżym powietrzu.

Warto pomyśleć także o zewnętrznym oświetleniu domu. Piękne girlandy sprawdzą się nie tylko jako oświetlenie z okazji świąt Bożego Narodzenia. Letnie girlandy zawieszone na konstrukcji tarasu, balkonu czy domowej werandy dodadzą uroku i sprawią, że ogród i dom będą prezentować się fantastycznie!

Jak zamontować oświetlenie ogrodowe?

Kluczową kwestią jest rozplanowanie poszczególnych elementów oświetlenia ogrodowego w taki sposób, by poruszanie się po ogrodzie po zmroku nie stanowiło problemu nie tylko dla domowników, ale i gości na wieczornym grillu. Rozmieszczenie oświetlenia warto przemyśleć już na etapie planowania zagospodarowania posesji, dzięki czemu łatwo będzie zadbać o odpowiednie podłączenia i rozłożenie potrzebnych przewodów. Najłatwiej jest zamontować lampy stojące, ogrodowe reflektory oraz lampy solarne, które nie potrzebują żadnych przewodów, ponieważ są zasilane energią słoneczną.

Planując rozbudowaną instancję oświetlenia ogrodowego warto wziąć pod uwagę sposób sterowania lampami. Dobrym wyborem jest oświetlenie ogrodowe na pilota, a jeszcze lepsze oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem.

Wybierając oświetlenie na zewnątrz, musimy zadbać o dobrą klasę ochronności lamp, by były odporne na zmienne warunku atmosferyczne.

Oświetlenie ogrodoweOświetlenie ogrodowe Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA