Nowoczesny ogród - jaki powinien być? Jakie meble i rośliny wybrać?

Nowoczesny ogród cieszy się obecnie największą popularnością. Czym się wyróżnia? Jest minimalistyczny i uporząkowany, dokładnie taki jak styl nowoczesny, wpisuje się w nowoczesne trendy i zgrywa z całością posesji: budynkami, ogrodzeniem. Sprawdziliśmy jakie meble, oświetlenie ogrodowe oraz jakie rośliny sprawdzą się w nowoczesnym ogrodzie.

Nowoczesny ogród - jaki powinien być?

Ogrody przydomowe nowoczesne charakteryzują się najczęściej nowoczesnymi rozwiązaniami dekoratorskimi. Bardzo często właściciele posesji zwracają się po pomoc do architektów zieleni lub samodzielnie szukają inspiracji. Nowoczesny ogród przed domem powinien być idealny - panować w nim porządek, rośliny powinny być posadzone estetycznie i harmonijnie, a rośliny formować się w bryły.

Styl nowoczesny w ogrodzie uwielbia takie materiały jak drewno, stal, aluminium, szkło, metal oraz surowy beton. Zdecydowanie nie trafionym wyborem będą dodatki z wiklinowych plecionek oraz rustykalne dekoracje - stawiamy na prostotę.

Nowoczesny ogród uwielbia proste rośliny, które można w łatwy sposób formować w geometryczne bryły. Rośliny łatwe w pielęgnacji gwarantują proste dbanie o estetyczny wygląd ogrodu przez cały rok. Aranżacja nowoczesnego ogrodu zdecydowanie różni się od ogrodu naturalnego - tutaj liczba i gatunki roślin są bardzo przemyślane i ograniczone. W całym ogrodzie pojawiają się te same gatunki, które są równo rozmieszone.

Ogrody o nowoczesnej aranżacji najlepiej wyglądają w towarzystwie budynków o nowoczesnej architekturze. W aranżacjach nowoczesnych ogrodów bardzo często pojawiają się elementy małej architektury, takie jak: podesty, deski kompozytowe, rabaty na podwyższeniach, pergole a także duże donice z roślinami.

Nowoczesny ogródNowoczesny ogród Fot. shutterstock

Nowoczesne lampy ogrodowe

Oświetlenie ogrodów nowoczesnych odgrywa bardzo ważną rolę. Odpowiednio dobrane lampy zewnętrzne stojące, lampiony, latarenki, kinkiety zewnętrzne, a także lampy solarne ustawione wzdłuż ogrodowego chodnika czy ogrodzenia zdecydowanie mogą ulepszyć wizualnie ogród. Oświetlenie może podkreślić kształt roślin, ale też ogrodowe konstrukcje. Lampy zewnętrzne stojące doskonale sprawdzą się wzdłuż podjazdu, szczególnie wieczorem, ponieważ ułatwią poruszanie się po ogrodzie po zmroku. Świetnym wyborem będą mleczno-białe szklane kule lub czarne lampy solarne z czujnikiem ruchu i zmierzchu.

Miłośnicy wieczorów na świeżym powietrzu, grillowania lub spotkań ze znajomymi w ogrodzie z pewnością wybiorą świeczniki i latarenki w minimalistycznym stylu, które pomogą stworzyć wspaniały nastrój i klimat.

Nowoczesne oczko wodne

W nowoczesnych ogrodach bardzo często spotykane są zbiorniki wodne. Oczko wodne w nowoczesnym stylu ma bardzo prostą i geometryczną formę. Najlepszym wyborem jest wodny strumyk, który wypływa ze szklanej lub betonowej bryły. Popularnym rozwiązaniem są także ściany wodne, fontanny obudowane blokami kamiennymi lub kaskady umieszczone w murkach tarasowych, które spływają do zbiorników lub donic.

Jakie meble do nowoczesnego ogrodu?

W sklepach z ogrodniczych oraz hipermarketach bez problemu znajdziemy szeroki wybór mebli ogrodowych. Wyróżniamy meble drewniane, metalowe, z wikliny, rattanu, technorattanu oraz tworzywa sztucznego i plastiku. Warto pomyśleć o stylu, w jakim urządzimy nasz ogród, by meble harmonizowały z budynkiem, roślinami i wszystkimi elementami znajdującymi się na posesji.

Kluczową kwestią jest zdecydowanie czy poszukujemy mebli ogrodowych jedynie do wypoczynku czy jesteśmy miłośnikami grillowania i najlepiej sprawdzi się stół z krzesłami, gdzie z całą rodziną zasiądziemy do wspólnego posiłku.

Meble ustawimy w altanie lub na tarasie. W przypadku, gdy meble nie będą miały zadaszenia dobrze jest pomyśleć o parasolu teleskopowym na wysięgniku, który ochroni stół przed wiosennym czy letnim deszczem, a także słońcem.

Meble ogrodowe muszą pasować do stylu i wielkości naszego ogrodu. W ogrodach o dużym metrażu najlepiej sprawdzą się meble drewniane z owalnym stołem. Meble w nowoczesnych ogrodach powinny być lekkie i proste - najlepiej sprawdzą się modele z tworzywa sztucznego, rattanu oraz technorattanu lub wikliny. W sklepach bez problemu znajdziemy komplet krzeseł ze stołem lub komplet wypoczynkowy ze stolikiem kawowym, kanapą oraz fotelami. Nowoczesne meble ogrodowe najczęściej wyposażone są w miękkie poduszki, które podnoszą komfort wypoczynku - warto pamiętać, by chować je przed deszczem do domu.

Meble w nowoczesnym ogrodzieMeble w nowoczesnym ogrodzie Fot. shutterstock

Jakie rośliny do nowoczesnego ogrodu?

Nowoczesny ogród to prostota formy, nie ma tutaj miejsca na przesadę, zbyt dużą ilość dekoracji oraz łączenie stylów. Przed rozpoczęciem prac ogrodowych, warto przemyśleć co chcemy, by znalazło się na posesji. Warto wybrać konkretne gatunki roślin i krzewów, które nie mogą mieć przypadkowego rozmieszczenia, a swoje stałe miejsca.

Jeśli nie masz czasu na długie godziny spędzone w ogrodzie na pielęgnacji roślin lub po prostu nie masz ręki do roślin wybierz gatunki, które nie wymagają zbytniej ingerencji i stawiaj na rośliny wielosezonowe.

Nowoczesne ogrody charakteryzują rośliny, które doskonale się rozrastają, tworzą duże skupiska zieleni, nie pozwalając rozrastać się dziko rosnącym roślinom. Nowoczesny ogród z trawami ozdobnymi cieszy się ogromną popularnością - trawy świetnie pasują do nowoczesnej bryły budynku, dodają optycznej lekkości ogrodowej aranżacji, a także pięknie się prezentują. Jeśli marzy Ci się więcej roślin sezonowych dobrze sprawdzą się liliowce, magnolia, hortensja oraz berberysy. Dobrym wyborem będą także rośliny zimozielone, które będą dobrze wyglądały w ogrodzie przez cały rok.

Warto rozważyć posadzenie w nowoczesnym ogrodzie bukszpanów, juk, tuj, a także różaneczników czy lawendy. W aranżacjach ogrodu nowoczesnego pojawiają się też coraz częściej bambusy, które nie wymagają dużej pielęgnacji i pięknie się rozrastają w ogrodzie.

W każdym ogrodzie, a szczególnie ogrodzie nowoczesnym niezbędne są donice zewnętrzne. Najlepiej sprawdzą się duże modele z technorattanu, które będą trwałe i odporne na wilgoć oraz wahania temperatur. Wyraziste i przykuwające uwagę będą donice zewnętrzne z cementu i betonu, które idealnie odnajdą się w aranżacji nowoczesnego ogrodu.

Nowoczesny ogród aranżacja

Aranżacje ogrodu nowoczesnego warto powierzyć specjalistom, którzy potrafią wyczarować na posesji prawdziwe cuda. Architekci zieleni umiejętnie planują każdy fragment ogrodu, dzięki czemu całość jest naprawdę spójna. Projekty ogrodów nowoczesnych możemy znaleźć także w poradnikach branżowych, na specjalistycznych stronach internetowych lub gotowy projekt ogrodu kupić.

Nowoczesny ogród aranżacjaNowoczesny ogród aranżacja Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.