Kryształowe kieliszki i szklanki - wybraliśmy najładniejsze modele bezbarwne i kolorowe

Zastawa stołowa znajdzie się w każdym domu. Bardzo często inną używamy na co dzień, a inną od święta. Kryształowe kieliszki i szklanki są bardzo efektowne, więc doskonale sprawdzą się na specjalne okazje. Wybraliśmy najładniejsze modele ze szkła kryształowego - przezroczyste niebarwione i kolorowe. My jesteśmy zachwyceni, a wy?

Szkło kryształowe - piękny element domowej zastawy stołowej

Jeszcze jakiś czas temu kryształy były spotykane w każdym domu. Z pewnością pamiętasz je z mieszkania babci czy rodziców. Później moda na nie przeminęła, na rzecz gładkich szklanek i kieliszków o prostych, później nieco bardziej fikuśnych formach, jednak nadal gładkich. Jak wiadomo, moda lubi wracać, nie tylko w świecie mody, ale i wyposażeniu domu. Powracają także naczynia przypominające kryształy. Warto podkreślić, że je przypominają, bo są tworzone ze szkła kryształowego.

Kryształowe szkło prezentuje się bardzo efektownie i zdecydowanie wpisuje się w najnowsze wnętrzarskie trendy. Naczynia przypominające kryształy doskonale sprawdzą się na specjalne okazje, uroczystości rodzinne, rocznice. Szkło kryształowe pięknie się mieni, bo promienie słoneczne, które padają na naczynie, rozszczepiają się. W sklepach znajdziemy tradycyjne naczynia z przezroczystego, niebarwionego szkła kryształowego, ale także naczynia kolorowe. Kolorowe kryształowe szklanki i kieliszki jako doskonała dekoracja zdecydowanie zasługują na uwagę.

Kieliszki kryształowe - różnica między kryształem a szkłem

Choć na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie, sprawne oko jest w stanie zauważyć różnicę między szkłem kryształowym a kryształem. Szkło kryształowe, tak zwane ołowiowe, jest bardzo plastyczne, dzięki czemu łatwo je przycinać i formować wzory.

Jak odróżnić kryształ od szkła kryształowego? Kryształowe naczynia są zdecydowanie cięższe i wydają dźwięczny odgłos, zwykłe zaś szkło daje głuchy dźwięk. Szkło kryształowe ma w sobie dodatek ołowiu, dzięki czemu współczynnik załamania i dyspersja są większe i naczynia z tego materiału dużo bardziej błyszczą.

Naczynia kryształoweNaczynia kryształowe Fot. shutterstock

Jak dbać o szkło kryształowe?

Naczynia kryształowe ze szkła wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim absolutnie nie należy myć ich w zmywarce. Niewskazane jest także używanie do zmywania  gorącej wody, ponieważ powoduje to matowienie. Najlepiej sprawdzi się łagodny płyn do mycia naczyń i zimna woda. Jeśli chcemy, by kryształowe kieliszki i szklanki po umyciu bardziej błyszczały, warto je wypłukać w zimnej wodzie z dodatkiem octu.

Rodzaje kieliszków ze szkła kryształowego

Kryształowe kieliszki znajdziemy w różnych formach. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrane naczynie ułatwia degustację serwowanego napoju.

Kieliszki kryształowe do wina to must have w każdym domu. Modele do wina czerwonego mają pękaty kształt i zwężają się ku górze, by lepiej uwolnić smak i aromat trunku. Kieliszki kryształowe do wina białego i różowego są niższe i mają mniejszą pojemność, kształtem przypominają tulipan. Kieliszki kryształowe do szampana są smukłe, wąskie i długie.

Kieliszki kryształowe do wódki mają pojemność od 25 do 60 ml. Kupimy modele na nóżce lub bez, w zależności od preferencji. Modele na nóżce sprawdzą się jako kieliszki kryształowe do likieru bądź nalewki.

Kieliszki do koniaku kryształowe mają specyficzną formę, są ciężkie, duże, o okrągłej i pękatej czaszy osadzonej na krótkiej nóżce, która pozwoli trzymać koniak, ogrzewając go  dłonią.

Kolorowe kieliszki kryształowe i kolorowe szklanki to doskonały sposób na urozmaicenie nakrycia stołu. Kolorowe naczynia ożywią całą kompozycję, a jednocześnie staną się piękną dekoracją, szczególnie w słońcu. Kolor kryształowych szklanek i kieliszków możemy dopasować do kolorystyki pozostałych nakryć, warto jednak wybrać odcień inny niż kolor obrusa, by całość nie stała się optycznie monotonna.

Kryształowe szklanki świetnie sprawdzą się do serwowania drinków, napojów, a także wody czy piwa. Warto mieć w swojej kolekcji szklanki różnej wielkości, pojemności oraz kształtu. Szklanki kryształowe do whisky powinny mieć grubsze dno.

Kryształowe szklanki do whisky z pięknym delikatnym szlifem sprawdzą się na wyjątkowe okazje. Szklanki kryształowe wysokie sprawdzą się do podawania soków oraz wody, ale także drinków ze słomką.

Kryształowe szklanki koloroweKryształowe szklanki kolorowe Fot. shutterstock

Gdzie kupimy naczynia ze szkła kryształowego?

Szklanki i kieliszki kryształowe sprzedawane są zarówno na sztuki, jak i w całych kompletach. Szklanki kryształowe i kieliszki świetnie sprawdzą się jako prezent z okazji ślubu czy parapetówki. Jeśli chcemy sprawić komuś wyjątkowy prezent, warto pomyśleć o szklankach kryształowych do whisky z grawerowaniem.

Dostępne są szklanki i kieliszki kryształowe oraz ze szkła kryształowego marek Krosno, Bohemia, Crystal Julia, można je także kupić na platformach sprzedażowych OLX oraz Allegro.

Kolorowe naczynia kryształoweKolorowe naczynia kryształowe Fot. shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.