Jak tanim kosztem zrobić altankę?

Jeśli posiadasz własny ogród lub działkę wiesz jak wiele pracy wymaja jego pielęgnacja i utrzymanie w dobrej formie. Regularne koszenie trawnika, przycinanie drzew i krzewów, grabanie liści, pielenie grządek, sadzenie i nawożenie - każda z tych prac wymaga odpowiedniego sprzętu i narzędzi. Kłopot pojawia się w chwili gdy ogrodowych akcesoriów nazbiera się tak dużo, że zaczynają psuć wystrój ogrodu. Co z nimi zrobić? Gdzie je schować? Pytania są zmorą niejednego działkowicza. Jest na to sprawdzony sposób. Jaki? Budowa altany ogrodowej! Jak tanim kosztem zrobić altankę? Podpowiadamy!

Drewniana altana ogrodowa.Drewniana altana ogrodowa. Fot. Shutterstock

Altana ogrodowa co to takiego?

Altaną lub inaczej pergolą nazywamy lekką, ażurową zadaszoną konstrukcję bez podłogi, postawioną bezpośrednio na ziemi, trawie lub tarasie. Służącą jako miejsce relaksu oraz przechowywania wszystkich akcesoriów ogrodowych tj. narzędzia, meble ogrodowe lub grille.

Altany ogrodowe bardzo często nazywane są również pawilonami lub namiotami ogrodowymi. Od klasycznych domków ogrodowych odróżnia je to, że nie posiadają ścian. Natomiast typowa altana ogrodowa jest otwartym obiektem zapewniającym schronienie przed słońcem i deszczem, architektura ogrodowa będąca miejscem spotkań rodzinnych i kinderbali w ogrodzie.

Altana ogrodowa - zrób to sam!

Choć na rynku dostępnych jest wiele gotowych modeli altanek ogrodowych. To jednak większość z nich wymaga własnoręcznego montażu. Bardzo rzadko zdarza się, że tego typu domek ogrodowy przyjeżdża do nas w całości. Budowa altany z poszczególnych elementów nie jest wcale trudna. Wymaga jednak wcześniejszego przygotowania miejsca, odpowiednich narzędzi i materiałów, a także odrobiny umiejętności i zamiłowania do majsterkowania.

Do budowy altany będą potrzebne:

  • wiertarko-wkrętarka;
  • młotek;
  • poziomica;
  • metr;
  • wkręty i gwoździe. 

Krok 1. Projekt

Jeśli chcesz prawidłowo zbudować altanę nie obejdzie się bez projektu lub instrukcji. Jeżeli zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu altany instrukcję oraz wszystkie materiały dostaniesz w pakiecie. Gdy jednak, postanowisz wykonać ją samodzielnie od podstaw projekt będziesz musiał wykonać sam. Możesz skorzystać z gotowych wzorów, które dostepne są w internecie. Pomogą Ci przygotować miejsce i skompletować wszystkie niezbędne elementy. Najtańszą alternatywa będzie wykonanie altany ogrodowej z drewna. Drewniana konstrukcja jest nie tylko wytrzymała ale również bardzo elegancka. Drewno doskonale komponuje się z wnętrzem ogrodu i działki. Jeżeli zależny Ci na gustownym designie wybierz właśnie drewnianą altanę ogrodową.

Pamietaj! Prostą altanę w ogrodzie możesz zaprojektować samodzielnie. Nie licz jednak na to, że wybierając własnoręczną budowę zamiast gotowego modelu, zaoszczędzisz. Może być wręcz odwrotnie.

Krok 2. Przygotowanie podłoża

Zanim zaczniesz budowę altany przygotuj teren na którym stanie. Jeśli masz w planie postawić altanę ogrodową bezpośrednio na ziemi wyrównaj i utwardź teren. W ten sposób zapobiegniesz ewentualnemu kołysaniu i niestabilności konstrukcji. Jako podstawę altany możesz wykonać wylewkę z betonu. Ten rodzaj podłoża daję większą gwarancję stabilności, a dodatkowo chroni przed wilgocią z podłoża. Podłoga wykonana z betonu ma jedną wadę - nie pozwala na zmianę lokalizacji altany. Przemyśl również dobrze usytuowanie antresoli. Może się okazać, że jej powierzchnia nie zmieści się na wybranym miejscu lub, że dach, będzie zawadzał o gałęzie drzew. Jeśli masz do wyboru, duży równy teren pozbawiony drzew - będzie to idealne miejsce na lokalizację zabudowy.

Krok 3. Montaż poszczególnych elementów

Większość domków ogrodowych jest bardzo prosta w montażu. By je zbudować, nie trzeba się wykazać wiedzą budowlaną, nadzwyczajnymi umiejętnościami technicznymi, a jedynie cierpliwością i precyzją. Do domu przywieziesz wszystkie elementy i instrukcję montażu. Producenci deklarują, że postawienie takiej altanki zajmuje jeden dzień. Jeżeli nie masz doświadczenia, z pewnością zajmie Ci to więcej kilka dni.

Krok 4. Zabezpieczenie konstrukcji

Pamiętaj, że drewniane elementy domu tj. dach i ściany boczne, narażone są na stałe działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Z upływem czasu materiał wykorzystany do budowy altany może ulec uszkodzeniu, dlatego pamiętać o jego regularnej pielęgnacji i zabezpieczaniu.

Tak jak w przypadku innych drewnianych elementów architektury ogrodowej, tak i altana wymaga systematycznego malowania i lakierowania. Taka pielęgnacja zabezpieczy deski na lata, a Tobie pozwoli cieszyć się z funkcjonalności i uroku antresoli. Altany ogrodowe drewniane, odmienią wygląd każdego ogródka.

Ile kosztuje drewniana altana?

W markecie budowlanym najtańsza gotowa do montażu altanka kosztuje około 1000-1500 zł. W tej cenie kupisz prostą konstrukcję – dach wsparty na belkach lub ażurowych ściankach. Będzie można się pod nim schować przed deszczem albo silnym słońcem. Będzie jednak bardziej przypominać nietrwałe pawilony ogrodowe niż budynek zapewniający odpoczynek i schronienie.

Zaletą jest to, że taką altanę w każdej chwili można: złożyć, przesunąć, schować na zimę do garażu.

Jeżeli drewniana wiata ma być solidniejsza, z podłogą i ściankami, dodatkowa izolacją dachu, musisz się liczyć z wydatkiem około 2500-3000 zł.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.