Zastosowanie palet w życiu codziennym jest naprawdę bardzo szerokie. Spotkać je możemy nie tylko w ogrodzie i na tarasie, ale również we wnętrzu niejednego domu. Wykonywane z nich przedmioty są trwałe, nietuzinkowe i absolutnie niepowtarzalne. Nie znajdziesz ich w żadnym sklepie i na żadnej wystawie. Wiesz, że wystrój wnętrza, który stworzyłeś z ich pomocą jest jedyny i niepowtarzalny. Elementy architektury ogrodowej, wykonane z palet, mają w sobie coś, czego nie znajdziesz w gotowych zestawach mebli - jest to wyjątkowy urok i prostota. Dzięki nim relaks w ogrodzie może być naprawdę przyjemny.
Co można zrobić z palet? Oto kilka przykładów: fotele, sofy, leżaki, huśtawki, stoły, krzesła, łóżka, donice, wieszaki.
Moda na własnoręcznie wykonywane akcesoria ogrodowe zatacza coraz szersze kręgi. Każdy kto przejawia zamiłowanie do majsterkowania powinien spróbować choć raz zrobić coś z palet. Jest to produkt wdzięczny i łatwy w obróbce. Nie wymaga nadzwyczajnych nieumiejętność specjalistycznych narzędzi.Wystarczą dobre chęci, projekt i ogrodowa huśtawka z palet jest w zasięgu reki.
Własnoręcznie wykonane huśtawki ogrodowe, cieszą najbardziej. Jakie materiały i jakie narzędzia są potrzebne do wykonania huśtawki z palet? Wszystko zależny od tego jak będzie wyglądała konstrukcja - stacjonarna, przenośna lub zawieszona na drzewie, przewidziany jest określony zestaw części.
Zestaw niezbędnych materiałów obejmuje:
Do pracy przydadzą się też narzędzia:
Huśtawka to marzenie i pragnienie wielu z nas. A skoro marzenia są po to, by je realizować, nie ma na co czekać. Do dzieła!
Krok 1. Przygotowanie palet
Huśtawka wykonana z palet, to zadanie proste choć wymagające precyzyjnego zrealizowania planu. Zanim przystąpisz do montażu przygotuj materiał. Za pomocą szlifierki lub papieru ściernego dokładnie oszlifuj powierzchnię palet, których użyjesz do budowy. Paleta wykonana z drewna może posiadać wystające drzazgi, a te mogą być niebezpieczne dla użytkowników, zwłaszcza jeśli mają nimi być dzieci. Polerowanie jest jednym z najważniejszych etapów przygotowań. Gdy upewnisz się, że palety zostały prawidłowo oczyszczone, możesz przystąpić do ich malowania lub lakierowania. Wykonując tę czynność zabezpieczysz drewno przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, na które mebel będzie narażony w ogródku. Deszcz, śnieg, promieniowanie UV nie są sprzymierzeńcem drewna. Dlatego by huśtawka z palet mogła służyć Ci przez kilka sezonów konieczna jest impregnacja.
Pamiętaj! Do wykonania siedziska wybierz materiał dobrej jakości!
Krok 2. Łączenie palet
Do wykonania huśtawki w najprostszej formie wystarczy już jedna paleta. Do jej czterech końców przymocuj linki lub łańcuchy, zawieś w wybranym miejscu, ozdób kocem i miękkimi poduszkami i ciesz się z przyjemnego bujania.
Dla bardziej ambitnych i kreatywnych mamy pomysł na wykonanie huśtawki z oparciem. W zależności od rozmiarów mebla potrzebne Ci będą dwie lub cztery palety. Wersja jednoosobowa składa się z jednej palety, która jest siedziskiem i jednej, która jest oparciem. W wersji dwuosobowej należy połączyć ze sobą dwie palety - tworząc siedzisko, a następnie przykręcić do ich dłuższej krawędzi kolejne dwie, które stworzą oparcie.
Krok 3. Mocowanie linek lub łańcuchów
Gdy siedzisko huśtawki jest gotowe, do czterech jej rogów przymocuj liny. Możesz użyć specjalnych systemów mocujących, które znajdziesz w każdym sklepie budowlanym. Wybierz grubą linę lub łańcuchy. Pamietaj by wykonać tę czynność bardzo dokładnie i solidnie, zagwarantuje to bezpieczeństwo Tobie i Twoim dzieciom, które będą w przyszłości korzystały z mebla.
Krok 4. Huśtawka z palet - zawieszenie i ozdobienie
Gotową huśtawkę do ogrodu możesz ozdobić przy pomocy miękkich i wygodnych poduszek, pledów lub kocy. Możesz kopić gotowe nakładki na siedzisko, gwarantując sobie tym samym większy komfort użytkowania.
Ogród jest idealnym miejscem na zawieszenie bujaka z palet. Huśtawka z palet dostarczy wielu radosnych chwil całej Twojej rodzinie.