Jaką trampolinę wybrać?

Redakcja
02.05.2021 16:00
Trampoliny ogrodowe na dobre zagościły na naszych podwórkach w ogrodach i na działkach. Wszędzie tam gdzie są dzieci pojawiają się i trampoliny. Jeśli chciałbyś sprawić swojemu maluchowi batutę do wesołej zabawy na świeżym powietrzu, przeczytaj koniecznie nasz artykuł. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę wybierając trampolinę ogrodową dla małych i nieco większych dzieci. Jaka trampolina dla dzieci jest najlepsza, a jakiej lepiej nie wybierać. Chcesz prawidłowo wybrać trampolinę i cieszyć się radością dziecka? Wybierz razem z nami!

Trampolina z siatką.Trampolina z siatką. Fot. Shutterstock

Rodzaje trampolin ogrodowych

Trampolina z siatką - jest przeznaczona dla najmłodszych dzieci, a także dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze skakaniem. Siatka zewnętrzna zabezpiecza osobę korzystająca z batuty przed wypadnięciem i niebezpiecznym wypadkiem. W niektórych modelach siatka ochronna osłania także przed możliwością obtarcia czy uszkodzenia ciała o elementy konstrukcyjne. Siatki ochraniające batutę zapinane są zazwyczaj na zamek błyskawiczny.

  • Trampolina ogrodowa z siatką wewnętrzną - ma mniejszą powierzchnię wewnętrzną, siatka wewnętrzna osłania matę do skakania i jednocześnie oddziela ją od niebezpiecznych sprężyn. Są bezpieczniejsze i lepiej sprawdzają się w przypadku małych dzieci.
  • Trampolina ogrodowa z siatką zewnętrzną - ma nieco większa powierzchnię wewnętrzną, w tym modelu siatka zamocowana została za linią sprężyn. Jest wiec nieco mniej bezpieczna i wymaga większej uwagi podczas zabawy, dlatego zaleca się by z takiej trampoliny do ogrodu korzystały dzieci starcze i osoby dorosłe.
  • Trampolina ogrodowa bez siatki ochronnej - przeznaczone są dla dużo bardziej doświadczonych i użytkowników. Umożliwiają wykonywanie bardziej skomplikowanych akrobacji. Wymagają jednak sporej wprawy i ordynacji ruchowej. Podczas zabawy na trampolinie bez siatki można swobodnie zeskakiwać i wskakiwać na batutę.
  • Trampolina fitness - to batuty niewielkich rozmiarów, najczęściej o średnicy ok 100 cm, służące głownie do ćwiczeń i aktywności fizycznej. Ze względu na niewielkie rozmiary, mogą być wykorzystywane zarówno w ogrodzie jak i w domu. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru trampoliny?

Maksymalne obciążenie trampoliny- czyli maksymalna, łączna waga osób, które w jednym czasie korzystają z batuty. Przekroczenie maksymalnego obciążenia może prowadzić do poważnego wypadku, pęknięcia maty, zarwania sprężyn lub wygięcia drążków.

  • Stelaż - najważniejszy element konstrukcyjny. Powinien być solidny, a dodatkowo wykonany z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Istotna jest grubość poszczególnych jego elementów. Jeśli będzie zbyt słaby, może się połamać w trakcie korzystania z batuty.
  • Mata - nazywana również batutą do skakania - powinna być wykonana ze sprężystego. Przed zakupem warto sprawdzić jej dopuszczalne obciążenie, by w przyszłości korzystać z trampoliny bezpiecznie.
  • Sprężyny - umożliwiają skakanie na trampolinie, powinny być wykonane solidnie, a ich mocowanie zarówno do stelaża, jak i do maty, musi być pewne i stabilne.
  • Osłona na sprężyny - pełni dwie funkcje. Przede wszystkim ma służyć ochronie przed utknięciem stopy w sprężynach. Oprócz tego osłona ochrania sam mechanizm przed złymi warunkami atmosferycznymi. Wybierając osłony należy zwrócić uwagę na średnicę batuty.
  • Siatka - powinna ochraniać przed wypadnięciem z batuty i groźnymi wypadkami. Bezpieczne trampoliny powinny mieć siatkę wewnętrzną, chroniącą dorosłych i maluchów.

Najlepsza trampolina ogrodowa dla dzieci?

Szukając modelu dla maluchów koniecznie weź pod uwagę bezpieczeństwo. Ważne jest dany model miał matę dobrej jakości. Jaka powinna być mata? Mocna i odpowiednio sprężysta, a do tego obszyta specjalną taśmą chroniącą całą batutę przed rozdarciem. Stelaż również powinien być odpowiednio zabezpieczony.

Rozmiar batuty, to kwestia całkowicie indywidualna. Pamiętaj jednak , że batuta o średnicy około 2 metrów uznawane są raczej za małe i przeznaczone są do zabawy w pojedynkę. Przy większej ilości użytkowników warto kupić większą trampolinę. Im większa średnica trampoliny do ogrodu, tym wyższa powinna być siatka zabezpieczająca. Można także zdecydować się na drabinkę. Ułatwi ona dzieciom wchodzenie i schodzenie z trampoliny. W razie potrzeby rodzice mogą schować drabinkę, by mieć pewność, że najmłodsze brzdące nie będą same próbowały korzystać z urządzenia.

Jaki rozmiar trampoliny wybrać?

Średnicę trampoliny należy wybierać w zależności od ilości posiadanego miejsca w ogrodzie lub na działce. Jeśli z batuty ma korzystać jedna osoba, to wystarczy kupić urządzenie o średnicy 200-300 cm. Dla większej ilości osób bezpieczna i wygodna będzie trampolina o średnicy co najmniej 400 cm. Trampoliny bez zabezpieczenia, przeznaczone dla bardziej zaawansowanych, mają mniejsze średnice - około 100 cm. Podobnie jest z trampolinami fitness.

Jeśli wahasz się jaki produkt wybrać możesz sprawdzić ranking trampolin, który powstał na podstawie obiektywnych ocen użytkowników.

Więcej o: