Jakie krzesło do biurka dla dziecka warto wybrać?

Prawidłowa postawa ciała podczas nauki i pracy jest bardzo ważna. W trosce o zdrowie i wygodę dziecka warto pomyśleć o dobranie odpowiedniego krzesła do biurka. Jest to szczególnie ważne dziś, kiedy dzieciaki większość dnia spędzają w domu przed komputerem - ucząc się, odradzając lekcje i bawiąc. W czasach kiedy szkoła przeniosła się do domu i dzieci spędzają coraz więcej czasu przy komputerze, wygodne miejsce do zdalnej nauki jest niezwykle ważne. Źle wybrane siedzisko może być przyczyną wad postawy i skrzywienia kręgosłupa. Specjaliści alarmują z każdym rokiem przybywa dzieci i młodzieży, które w wyniku źle zorganizowanego miejsca pracy, nabawiły się wad postawy. Jak prawidłowo wybrać krzesło dla dziecka? Podpowiadamy!

Biurko młodzieżowe.Biurko młodzieżowe. Fot. Shutterstock

Jak wygodnie urządzić pokój dziecka?

Aranżując pokój pociechy, warto dobrze przemysleć ustawienie poszczególnych mebli i elementów wystroju. Wszystko powinno tworzyć spójną, funkcjonalną całość. Trudno wyobrazić sobie pokój dziecięcy bez przytulnego łóżka, pojemnej komody, dużego biurka i wygodnego krzesła. Należy pamiętać, że dziecko spędza w pozycji siedzącej sporą część dnia, dlatego wybór biurka dla dzieci i właściwego fotela to sprawa priorytetowa. Krzesło obrotowe, krzesło gymingowe czy zwykły fotel biurowy? Co wybrać? Które siedzisko zapewni dziecku komfort i bezpieczeństwo? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Jakie krzesło do biurka dla dziecka będzie najlepsze?

Im starsze dziecko, tym więcej czasu spędza przy biurku czy to podczas nauki czy korzystania z komputera – taka kolej rzeczy jest nieunikniona. Właściwie zaprojektowane, ergonomiczne krzesło, sprawi, że nawet codzienne, korzystanie z Internetu, odrabianie zadań lub nauka do sprawdzianów nie zakończy się bólem pleców czy pogłębieniem wad zwyrodnieniowych.

Krzesła do pokoju dziecięcego powinny:

  • zapewnić prawidłowe ułożenie kręgosłupa (w kształt litery „S”)
  • stanowić solidne podparcie dla mięśni pleców w części lędźwiowej i środkowej
  • posiadać oparcie sięgające za łopatki
  • być dostosowane do wzrostu dziecka
  • mieć możliwość regulacji siedzenia
  • posiadać wygodne podłokietniki
  • posiadać dobre kółka

Poprawnie wyprofilowany fotel zminimalizuje prawdopodobieństwo powstawania wady postawy, przewlekłego zmęczenia, bólów napięciowych mięśni, a nawet problemów z krążeniem oraz bólami głowy w przyszłości.

Fotel biurowy do pokoju dziecka.Fotel biurowy do pokoju dziecka. Fot. Merkury Market

Dlaczego wybór odpowiedniego fotela do nauki jest aż tak ważny?

Naukowcy podają, że w Polsce skolioza może dotyczyć nawet 80% dzieci w wieku szkolnym. Ten odsetek może przerażać. Na szczęście postawę można skorygować. Ale jak mówi stare powiedzenie - lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego już od najmłodszych lat - my rodzice - powinniśmy dbać o zdrowa postawę ciała naszych pociech. Jednym z przejawów naszej troski niech będzie wybór właściwego fotela do biurka dla dzieci.

Krzesło do biurka idealnie dopasowane do potrzeb malucha posłuży mu przez kilka lat! 

Ergonomia przede wszystkim

Wybór krzeseł do biurka jest naprawdę duży. Czy jednak każdy model nadaje się dla dziecka? Niekoniecznie. Krzesła różnią się miedzy sobą parametrami i przeznaczeniem. Nowością są krzesła projektowane we współpracy z fizjoterapeutami i lekarzami specjalistami. Niestety ich największą wadą jest cena. Jeśli zależy Ci na krześle w niższej cenie, ale wciąż dobrej jakości, zwróć uwagę na kilka szczegółów związanych z budową tych produktów.

Oparcie powinno być anatomicznie wyprofilowane i łatwe do wyregulowania. Fotele biurowe powinny być maksymalnie dopasowane do budowy ciała użytkowania. Samo siedzenie powinno mieć regulowaną wysokość siedziska. Dopasowując je do wzrostu dziecka, zapewniamy mu bardziej naturalne wyprofilowanie miednicy. Przy zakupie zwróć też uwagę na wyprofilowanie krzesła na wysokości kręgosłupa lędźwiowego. Produkty z tzw. "górnej półki" mają lepiej wyprofilowany kształt oparcia, a przez to zapewniają większy komfort. Część lędźwiowa kręgosłupa powinna być dopasowana do oparcia.

Pamiętaj! Jeśli wybierasz dziecięce biurko weź również takie krzesło. Zbyt duże krzesło nie będzie praktyczne i nie zapewni dziecku prawidłowej pozycji podczas nauki.

Jeśli zastanawiasz się, jakie krzesło do biurka dla dziecka jest niewskazane, przypomnij sobie krzesła z własnej podstawówki – najczęściej kwadratowe, toporne, twarde i bez profilowania wzdłuż osi kręgosłupa. Takich krzeseł zdecydowanie unikaj!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.