Jak zrobić hu¶tawkę bocianie gniazdo?

Redakcja
04.05.2021 12:00
Hu¶tawka bocianie gniazdo - prosta i wygodna zabawka ogrodowa. Chcesz wiedzieć jak j± zrobić? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Hu¶tawka bocianie gniazdo.Hu¶tawka bocianie gniazdo. Fot. Shutterstock

Hu¶tawka jest dzi¶ jednym z absolutnie niezbędnych elementów wystroju ogrodu, tarasu i balkonu. Kto z nas nie lubi odpocz±ć w wygodnym siedzisku, bujaj±c się przy tym beztrosko. Hu¶tawka, nie jest meblem przeznaczonym wył±cznie dla dzieci. Obecnie jej zastosowanie i przeznaczenie jest bardzo szerokie. Daje ogromne możliwo¶ci aranżacyjne i funkcjonalne. Zawieszona na tarasie może pełnić funkcję wygodnego siedziska dla Ciebie i Twoich znajomych. Przywi±zana do gałęzi stanie się atrakcja najmłodszych.

Hu¶tawka bocianie gniazdo - czy warto j± zrobić samemu

Wbrew pozorom budowa i montaż hu¶tawki ogrodowej nie jest trudna. Daje za to szansę na dopasowanie rozmiarów i kształtu do Twoich indywidualnych potrzeb. Robi±c co¶ własnoręcznie, zaimponujesz dzieciom, s±siadom i go¶ciom, którzy w przyszło¶ci odwiedz± Twój ogród.

Współczesny rynek ogrodniczo-budowlany daje tak duże możliwo¶ci, że elementy niezbędne do własnoręcznego wykonania znajdziesz bez trudu.

Hu¶tawki ogrodowe dla dzieci to idealny element architektury ogrodowej.

Hu¶tawka bocianie gniazdo - materiały i narzędzia

Przygotowanie do budowy hu¶tawki ogrodowej powinno się zacz±ć od wykonania odręcznego projektu, w którym okre¶lisz długo¶ć i grubo¶ć kantówek, a także wymagane materiały. Do wykonania hu¶tawki niezbędne będ±:

Kantówki –będ± stanowiły podstawę - stelaż hu¶tawki. Ich długo¶ć powinna być uzależniona od szeroko¶ci siedziska lub ilo¶ci pojedynczych bujaków na jak± się zdecydujesz. Jeżeli chcesz zachować bezpieczeństwo podczas zabawy na hu¶tawce, musisz oszacować niezbędny dystans od boków siedziska do bocznych krawędzi hu¶tawki. Optymalna odległo¶ć powinna wynosić co najmniej 40 cm.

Wkręty – najlepiej samowierc±ce, o wymiarach co najmniej 8 × 80 mm.

Siedzisko – nasze bocianie gniazdo. W sklepach ogrodniczych dostaniesz kilka modeli hu¶tawek w kształcie bocianiego gniazda. Możesz oczywi¶cie pokusić się o własnoręczne wykonanie siedziska z wykorzystaniem techniki makramy lub zaplatania lin. Wygodne siedzisko powinno mieć ok 80-100cm ¶rednicy. Je¶li chcesz, by z hu¶tawki mogło korzystać jednocze¶nie dwoje dzieci, możesz również wybrać dwa mniejsze o ¶rednicy ok 50cm.

Łańcuch lub lina – element unosz±cy siedzisko. Je¶li wybrane przez Ciebie siedzisko ma sznury do zawieszenia, dodatkowe łańcuchy i liny nie będ± Ci potrzebne.

Kotwy – które zostan± użyte jako elementy stabilizuj±ce konstrukcję hu¶tawki dla dzieci;

Zawiesia – to specjalne haki, które montuje się w belce no¶nej, służ±ce do zawieszania łańcuchów lub lin unosz±cych siedzisko.

Wykonanie hu¶tawki

Wykonanie hu¶tawki dla dzieci typu bocianie gniazdo warto zacz±ć od odpowiedniego zabezpieczenia drewna. To jak wiadomo narażone jest na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Je¶li więc zależny Ci na tym by hu¶tawka służyła przez kilka sezonów, musisz zadbać o jej regularn± pielęgnację. Odpowiednio wybrany impregnat nie tylko zabezpieczy materiał, ale również nada drewnu poż±dany kolor.

Kolejnym krokiem budowy hu¶tawki bocianie gniazdo jest zamontowanie dwóch podpór w kształcie trójk±ta lub litery A. Belki, z których powstanie stelaż należy położyć na ziemi w odpowiedniej pozycji i przyłożyć do siebie, tak aby odległo¶ć między nimi wynosiła ok 180-200 cm. Ta odległo¶ć pozwoli na swobodne zawieszenie jednego dużego lub dwóch małych siedzisk. Kolejno zaznaczamy miejsce ł±czenia belek. Za pomoc± dłuta wycinamy w tym miejscu drewno. Robimy to w taki sposób aby stworzyć wgłębienie pozwalaj±ce na zachodzenie na siebie obu belek. Po wydłutowaniu drewna, przykładamy belki do siebie, nawiercamy otwór i ł±czymy je za pomoc± ¶ruby. Do słupków - na wysoko¶ci ok 80 cm - montujemy belkę stabilizuj±c±.

Ostatnim krokiem w przygotowaniu hu¶tawki ogrodowej z drewna jest zamocowanie siedziska lub siedzisk, na których będziemy się hu¶tać. Do poprzecznej belki przytwierdzamy haki, które posłuż± do zawieszenia poszczególnych elementów hu¶tawki.

Pozostaje już tylko stabilne ustawienie całej konstrukcji w przygotowanym wcze¶niej miejscu.

Pamiętaj! Każda z nóg hu¶tawki bocianie gniazdo powinna zostać wkopana w ziemię na odpowiedni± głęboko¶ć - zapewniaj±c± bezpieczeństwo użytkowania. Idealnym rozwi±zaniem jest zalanie betonem otworów w których umieszczone zostały nogi.

Hu¶tawka gotowa. Teraz relaks w ogrodzie na pewno będzie wygodny.

Więcej o: