Jak zrobić stolik kawowy? Poradnik dla każdego

Redakcja
05.05.2021 16:00
Każda aranżacja salonu zakłada ustawienie we wnętrzu odpowiedniego kompletu wypoczynkowego. Kanapa, sofa i narożnik nie byłyby jednak w pełni praktyczne i funkcjonalne, gdyby nie towarzyszące im stoliczki kawowe. Te niewielkie mebelki są nie tylko ozdobą salonów, ale również niezwykłą pomocą.

Drewniany stolik kawowy.Drewniany stolik kawowy. Fot. Shutterstock

Praktyczny i estetyczny stolik kawowy

Postawisz na nich kawę lub herbatę w czasie spotkania z przyjaciółmi, tam również znajdą się przekąski na czas meczu lub seansu filmowego. Stolik kawowy posłuży dla całej rodziny w trakcie grania w planszówki, ale równie dobrze to tam dzieci mogą uczyć się do szkoły. Niezwykle przydatny stoliczek przyda się w trakcie porannego czytania prasy lub wieczornego odpoczynku. Stolik kawowy, tak jak i inne meble do salonu, możesz kupić w popularnych sklepach meblowych. O ile ciekawszym pomysłem będzie jednak samodzielne skonstruowanie stolika!

Po prostu DIY! Wykonaj samodzielnie stolik kawowy

To nic trudnego! Wykonanie stolika kawowego wcale nie jest trudne, a sprawi Ci niezwykłą przyjemność. Własnoręcznie wykonany mebel to pomysł nie tylko na oryginalne mieszkanie, ale również na dopasowany do Twoich potrzeb element wyposażenia. Stolik kawowy, który samodzielnie zaprojektujesz i wykonasz, będzie dokładnie taki, jakim go sobie wymarzysz. Warto zdecydować się zrobić samodzielnie stolik - zobacz, jak możemy Ci w tym pomóc.

Liczy się pomysł

Zanim zaczniesz konstruowanie stolika lub nawet zbieranie materiałów, usiądź na chwilę i pomyśl dokładnie, jaki mebel Cię interesuje. Czy masz duży salon i chcesz, aby Twój stolik był odpowiednich, większych rozmiarów? A może Twój salon jest malutki i interesuje Cię raczej filigranowy stoliczek? Zanim zaczniesz pracę nad stolikiem, zaprojektuj go. Użyj kartki i ołówka lub przeszukaj internet w poszukiwaniu inspiracji. Meble DIY są niezwykle popularne, dlatego bez problemu znajdziesz coś dla siebie.

W naszym poradniku przyglądniemy się wykonaniu stolika kawowego z pomocą plastra drewna. To propozycja do wnętrz wiejskich, rustykalnych lub industrialnych. W połączeniu z metalowymi nogami stworzy loftowy mebel idealny zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych.

Stolik kawowyStolik kawowy Fot. Shutterstock

Potrzebne materiały i narzędzia

Do wykonania takiego mebla będziesz potrzebował:

  • plaster drewna - może mieć dowolne rozmiary, im większy plaster drewna znajdziesz, tym większy będzie Twój stolik.
  • metalowe nogi do mebli - są bez problemu dostępne w sklepach meblowych lub marketach budowlanych. Zakup tyle nóg, aby stolik był stabilny (zazwyczaj kupuje się trzy lub cztery sztuki nóg meblowych). W naszym projekcie użyliśmy czterech prostych nóg metalowych.
  • wkręty - nimi przymocujesz nogi do blatu. Potrzebne będą niewielkie wkręty do drewna. Jeśli wybrane przez Ciebie nogi mocuje się inaczej niż na wkrętach, zakup odpowiednie elementy do montażu.
  • lakier do drewna - przyda się do zabezpieczenia blatu. Dodatkowo polakierowany stolik będzie wyglądał estetyczniej i łatwiej będzie się go czyściło z ewentualnych plam.
  • papier ścierny - wyczyścisz nim blat tak, aby mebel był równy i gładki.

Zrób piękny stolik kawowy razem z nami!

Gdy projekt został już odpowiednio przemyślany, a materiały usłużnie czekają na zmontowanie, czas na wykonanie stolika. Zajmijmy się najpierw blatem. Plaster drewna wyczyść dokładnie papierem ściernym. Możesz to wykonać ręcznie, ale przy bardzo nierównej powierzchni łatwiej będzie Ci wyczyścić blat z pomocą maszyny do czyszczenia. Gładki plaster drewna odkurz dokładnie i przetrzyj wilgotną szmatką. Pozostaw do dokładnego wyschnięcia. Umyty blat polakieruj dokładnie. Stronę, na której będziesz stawiać filiżanki i talerze (czyli widoczną część), polakieruj co najmniej dwa razy. Stronę spodnią wystarczy polakierować raz - zaoszczędzi to nieco lakieru i kosztów wykonania. Lakierowanie wykonaj zgodnie z instrukcją widniejąca na etykiecie informacyjnej puszki lakieru. Odczekaj też pomiędzy kolejnymi lakierowaniami, aby poprzednia warstwa nałożonego lakieru dokładnie wyschła. Lakier nakładaj pędzlem lub wałkiem i zrób to na tyle grubą warstwą, aby nie było widać śladów pociągnięć narzędzi malarskich. Pamiętaj, że im grubsza warstwa lakieru, tym dłużej będzie ona schła. gdy plaster drewna jest polakierowany, czas na przymocowanie nóżek. Odwróć blat i zaznacz, gdzie mają znajdować się nogi. Zmierz dokładnie odległość od środka i wyznacz odpowiedni kwadrat. Nogi powinny znajdować się w odległości 5 - 7 cm od brzegu blatu (wybierz jeden wymiar i trzymaj się go w stosunku do każdej nogi). Przymocuj nogi metalowe do blatu z pomocą wkrętów. Stolik jest gotowy!

Więcej o: