Jak zrobić stół do jadalni? Krótki poradnik DIY

Redakcja
06.05.2021 12:00
Jednym z najważniejszych mebli w każdym domu niezaprzeczalnie będzie stół. Pozwala spokojnie zjeść posiłek, zorganizować spotkanie z rodziną lub przyjaciółmi, służy do przygotowywania posiłków, stanowi nie raz miejsce pracy i nauki. Jest sercem każdej kuchni i jadalni, a często i całego domu.

Stół do jadalni.Stół do jadalni. Fot. Shutterstock

Zapraszamy do stołu! Zachwyć rodzinę i gości własnoręcznie zrobionym stołem

Od wieków stoły służą w każdym domu. Ich obecność jest nieoceniona. Często wokół nich toczy się życie całej rodziny, dlatego tak ważne jest, aby w domu posiadać odpowiedni stół. Stół do jadalni możesz zakupić w popularnych sklepach meblowych razem z innym wyposażeniem - meble kuchenne, również i stoły, są ogólnie dostępne i nie będzie nam trudno znaleźć czegoś dla siebie. Warto jednak zdecydować się na samodzielne wykonanie stołu. Zrobiony własnoręcznie mebel będzie nie tylko idealnie dopasowany pod względem rozmiaru, ale również nadasz mu dokładnie taki styl, jaki jest Ci potrzebny.

Zaprojektuj swój drewniany stół

Jak zatem zrobić stół? Potrzebne Ci będą odpowiednie narzędzia i materiały. W tym poradniku skupimy się na zrobieniu stołu drewnianego na czterech solidnych nogach. Blat będzie wykonany z drewna litego i będzie miał wymiary 140 cm na 90 cm. Wysokość stołu będzie wynosić około 78 cm.

Jadalnia.Jadalnia. fot. Merkury Market

Potrzebne materiały i narzędzia

Wykonanie stołu nie jest trudne, zanim jednak zaczniesz, zbierz odpowiednie materiały i narzędzie. Będą potrzebne ci deski o długości 140 cm. Ułożone obok siebie mają mieć całkowitą długość 90 cm. Nie muszą być idealnie równe, ale elementy tej samej szerokości będą wyglądały estetycznie. Warto zatem przygotować np. 9 desek po 10 cm lub 6 desek po 15 cm. Oprócz tego przygotuj cztery nogi - to belki o długości 75 cm i przekroju kwadratu o boku 7 - 8 cm. Do wzmocnienia blatu potrzebne będą trzy cienkie listewki (na około 70 cm długości) oraz listwy boczne. Do zmontowania wszystkiego w całość przydadzą się wkręty do drewna oraz kątowniki. Pędzel i lakier (lub lakierbejca albo farba) przydadzą się do pomalowania i zabezpieczenia stołu.

Możesz wybrać dowolne drewno do wykonania mebla. Dębowe deski będą droższe, ale solidniejsze. Tańszym materiałem będzie jesion, a najbardziej ekonomiczną opcją - sosna.

Wykonaj piękny stół krok po kroku

Zanim zaczniesz wykonywanie stołu warto przeczytać i zapamiętać kilka podstawowych rad. Wykonując cokolwiek własnoręcznie, również i ten stół, nie śpiesz się. Wszystkie elementy dopasowuj dokładnie i mierz staranie. Zanim połączysz cokolwiek pomyśl, jak będzie wyglądała całość. Staranność i solidność działania sprawi, ze Twój stół będzie estetyczny i trwały.

Czas zrobić stół. Deseczki na blat ułóż obok siebie i dokładnie je do siebie dopasuj. Połóż na nie listewki tak, aby przecinały wszystkie deski. Rozmieść je w równych od siebie odległościach. Przy pomocy wkrętów do drewna przymocuj listewki do każdej deseczki.

Teraz dopasuj nogi. Ułóż je w na blacie tak, aby odległość od krawędzi wynosiła 3 cm. Wymiar ten powinien być jednakowy w przypadku wszystkich nóg. Dokładnie przymocuj nogi. Możesz to zrobić przy pomocy mocnych i długich wkrętów. Aby jednak nie pozostawiać dziur w blacie od strony, którą wszyscy będą oglądać, możesz skorzystać z mocowania nóg drewnianych na kołkach i kleju. Będzie to sposób równie trwały, co wkręty, a jednocześnie mniej inwazyjny i o wiele bardziej estetyczny.

Kiedy nogi zostały zamocowane, czas na dopasowanie listew bocznych. Wymierz dokładnie, jaka jest odległość pomiędzy nogami i dotnij listwy na ten wymiar. Listwy do desek zamocuj za pomocą kątowników oraz wkrętów. Kątowniki nie powinny być mniejsze niż 2/3 szerokości listew. Dzięki temu stół nie będzie się chwiał i posłuży ci na lata.

Twoja praca właściwie jest skończona! Jeśli chcesz, stolik możesz ustawić w salonie lub ozdobić nim kuchnię. Warto jednak dodatkowo zabezpieczyć mebelek. Pomaluj go farbą, lakierem lub bejcą - przedłuży to żywotność drewnianych elementów, a więc i całego mebla.

Nowe meble w atrakcyjnym stylu dla Twojego wnętrza

Twój dom lub mieszkanie właśnie wzbogaciło się o nowy, atrakcyjny element. Mebelek możesz pomalować na dowolny kolor, dzięki czemu dopasuje się do stylistyki wnętrz. Dostaw do niego odpowiednie krzesła - komplet jadalniany gotowy! Wnętrze Twojego salonu, kuchni lub nawet pokoju zyska na tym własnoręcznie wykonanym meblu. Przy stole możesz nie tylko zjeść, ale również pracować. Dobrze zabezpieczony stół wystawisz również na taras lub balkon.

Jeśli nie podoba Ci się prostokątna forma, zawsze możesz wykonać okrągły model samemu.

Więcej o: